שתף קטע נבחר

בדרך לישראל? המדינה חתמה על הסכם לקבלת חיסון לקורונה

ההסכם נחתם במהלך שעות הלילה, אולם עדיין אין פרטים באשר להיקף העסקה. בעוד כשבועיים וחצי צפוי להתחיל בחברה השלב המורחב השלישי והאחרון בפיתוח החיסון. אם יוכתר כהצלחה, תוכל החברה להתחיל בייצור המוני שלו. על פי התחזית האופטימית הזו, החיסון יהיה מוכן לקראת דצמבר הקרוב

לאחר מגעים אינטנסיביים שהתנהלו בימים האחרונים בין חברת מודרנה לבין ישראל, כעת ניתן לאשר את חתימת ההסכם. הוא נחתם בשעת לילה מאוחרת (ג') ובהמשך היום צפויה לצאת הודעה רשמית בנושא.

 

המשרד לא השיב לשאלת ynet באשר להיקף העסקה. במקביל, במשרד הבריאות נערכים לתמיכה ולהאצה בשני פרויקטים ישראלים מרכזיים לפיתוח חיסון: זה של המכון הביולוגי והשני הוא מעבדת חברת מיגל בקריית שמונה.

 

חברת "מודרנה" הודיעה בימים האחרונים כי היא נערכת לתחילת השלב השלישי והאחרון של הניסוי בחיסון נגד נגיף הקורונה שפיתחה. זאת לאחר הצלחת השלב הראשון בו נבדקה בטיחותו, ולקראת סיום שלב 2 המתבצע בימים אלה.

 

החיסון לקורונה בדרך לישראל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
החיסון לקורונה בדרך לישראל(צילום: shutterstock)

 

חברת הביוטכנולוגיה "מודרנה" הייתה מהראשונות שהכריזו על סיום פיתוח החיסון בתמיכת המכון האמריקני לזיהומים. 45 מתנדבים אמריקנים כבר קיבלו את החיסון, שעבר בהצלחה את השלב הראשון של הניסויים הקליניים שבו נבדקה בטיחותו.

 

לפני מספר שבועות החל שלב 2 של החיסון הנמצא כעת לקראת סיום. בשלב זה נבדקו בטיחות החיסון ויעילותו. עד כה נמצא כי תרכיב החיסון בטוח לשימוש בבני אדם, ויוצר בגוף נוגדנים נגד הנגיף. בחברה שומרים על חיסיון הנתונים, אך מהידוע מתוצאות השלב הראשון, שמונה מתוך הנבדקים הראו רמות נוגדנים גבוהות יותר מהרמות שנמצאו אצל חולי קורונה שהחלימו.

 

החיסון החדש הקרוי mRNA-1273 הוא חיסון מסוג RNA שליח: עם כניסתו לגוף הוא "מבטל" את היכולת של נגיף הקורונה לחדור לתאי הגוף. ה-RNA השליח המדובר, מונע היווצרות של חלבון הקרוי Spike הנחוץ לשם היצמדות וירוסי הקורונה לתאי הגוף, וכך למעשה מונע את ההדבקה ומאפשר למערכת החיסון להשמיד את הנגיפים הקיימים, מבלי שיגרמו למחלה.

 

כאמור, בחברת "מודרנה" נערכו לניסוי השלב השני שהחל מוקדם מהצפוי, ובעוד כשבועיים וחצי צפוי להתחיל השלב המורחב השלישי והאחרון. אם יוכתר כהצלחה, תוכל החברה להתחיל בייצור המוני של החיסון נגד נגיף הקורונה. על פי התחזית האופטימית הזו, החיסון יהיה מוכן לקראת דצמבר הקרוב. בחברה אמרו כי עד אמצע 2021 יצליחו לייצר מיליארד מנות חיסון.

 

השתתף בהכנת הכתבה: ד"ר איתי גל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: EPA
החיסון של מודרנה. ההסכם נחתם
Photo: EPA
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים