שתף קטע נבחר

קורונה בניו זילנד אחרי החגיגות: "כשל שאי אפשר לקבל"

רק בשבוע שעבר הפכה ניו זילנד למדינה הראשונה בעולם שחוזרת לשגרה ומסירה את הגבלות הקורונה, אחרי 24 ימים בלי נשאים. עכשיו היא חוששת שהמונים נדבקו משתי נשים שהגיעו מבריטניה להיפרד מהורה גוסס וקיבלו שחרור מוקדם מהבידוד. רה"מ: "כשל בלתי מתקבל על הדעת"

ממשלת ניו זילנד הודיעה הבוקר (יום ד') כי תשלח את הצבא לפקח על מתקני הבידוד ותהדק את התקנות בגבולותיה, אחרי שכשל מערכתי אפשר לשתי נשאיות של נגיף הקורונה לצאת מהבידוד לפני המועד – ולנסוע ברחבי המדינה. הממשלה הודיעה גם כי זיהתה כבר 320 בני אדם שבאו במגע קרוב עם שתי הנשים, והם ייקראו להיבדק.

 

הקורונה בעולם – עוד עדכונים:

 

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן טבח המסגדים מוסלמים (צילום : Gettyimages)
רה"מ ארדרן. "לא יכולה לתת להישגים להתבזבז"(צילום : Gettyimages)
רק בשבוע שעבר חגגה ניו זילנד את הפיכתה למדינה הראשונה בעולם המסירה כמעט לגמרי את הגבלות הקורונה וחוזרת לשגרה. החגיגה ההיא באה אחרי שבמשך 24 ימים לא זוהו בניו זילנד נשאים של הנגיף, והיא זכתה לתשבחות מכל עבר.

 

אלא שאתמול איבדה המדינה את המעמד הזה, אחרי שהתברר כי שתי הנשים, שהגיעו מבריטניה ושהו במתקן בידוד באוקלנד, התגלו כנשאיות אחרי שהותר להן לצאת מהבידוד לפני הזמן הראוי. האישור ניתן להן מנימוקים של חמלה: השתיים הגיעו לניו זילנד כדי להיפרד מאחד מהוריהן, שגסס באותה העת. בזמן שחלף מאז הוא הלך לעולמו.

  ()
 

במסיבת עיתונאים בפרלמנט הצהירה היום ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן כי מעתה ניו זילנד לא תאפשר שחרור מבידוד על בסיס שיקולים של חמלה: "אינני יכולה לאפשר להישגים שרשמנו להתבזבז משום שהתקנות אינן נאכפות", אמרה.

 

שתי הנשאיות שמדאיגות כעת את ניו זילנד הגיעו למדינה דרך אוסטרליה ב-7 ביוני, ועם נחיתתן נכנסו לבידוד כמתחייב. לשתיים הותר לצאת ממנו לפני תום תקופת הבידוד הנדרשת כדי להיפרד מההורה הגוסס אף שאחת מהן סבלה מתסמינים: היא טענה כי התסמינים האלה נובעים ממחלה אחרת, שממנה סבלה קודם לכן.

ניו זילנד ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן מכריזה הסרת סגר נגיף קורונה (צילום: AP)
פצחה בריקוד קטן. ארדרן בשבוע שעבר(צילום: AP)

הבוקר אמרה ראש הממשלה ארדרן כי אסור היה בשום פנים ואופן לאפשר לנשאית לעזוב את מתקן הבידוד. "זהו כשל בלתי מתקבל על הדעת של המערכת", אמרה ארדרן. "במתקנים האלה אנחנו דורשים לא רק בדיקה אחת אלא שתיים – וזה לא נעשה. אין שום תירוץ לזה". לדבריה, העובדה שהשתיים לא נבדקו אינה נובעת מחוסר כלשהו במשאבים.

 

בשבוע שעבר נראתה ארדרן קורנת כשהכריזה על הסרת הגבלות הקורונה כמעט במלואן. ההסרה הזו אפשרה לקיים אירועים ציבוריים ופרטיים ולהשיב לסדרה את פעילות בתי העסק, בכלל זה בענף המלונאות. "העבודה לא הסתיימה, אבל אין ספק שזה ציון דרך משמעותי", אמרה אז ארדרן, "תודה לך, ניו זילנד".

 

ארדרן סיפרה כי היא עצמה פצחה ב"ריקוד קטן" כשהודיעו לה שאין עוד מקרי קורונה פעילים בניו זילנד, וכי הפתיעה בכך את בתה בת השנתיים. "היא הופתעה והצטרפה אליי למרות שממש לא היה לה מושג למה אני רוקדת. היא נהנתה מזה בכל מקרה".

 

ראש הממשלה בת ה-39 זכתה לשבחים ברחבי העולם על האופן שבו הנהיגה את ניו זילנד בימי המגפה, ובחודשים האחרונים חל גידול בפופולריות שלה. לפי סקרים, גבוהים סיכוייה לזכות בכהונה שנייה בבחירות שייערכו בספטמבר. עם זאת, ממשלתה תצטרך להראות שהיא ערוכה ומוכנה למשימת ההחייאה של הכלכלה המקומית, שצפויה לשקוע במיתון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ארדרן, הבוקר. לא לבזבז את ההישגים
צילום: AP
מומלצים