שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

288 חולי קורונה אובחנו מאתמול; הרכבת ואירועי התרבות חוזרים

קבינט הקורונה אישר את פתיחת הרכבות החל מיום שני במתכונת של 75 אחוזי תפוסה וקניית כרטיסים מראש - אך ברכבת מזהירים שצפויים תקלות ועיכובים. אירועי התרבות יחזרו במתכונת של עד 250 איש. נמשכת העלייה המדאיגה במספר החולים

קבינט הקורונה התכנס הערב (יום רביעי) פעם נוספת לדיון בנושא הצעדים הבאים ומוכנות המדינה לגל השני של המגפה - ואישר את פתיחת אירועי התרבות והרכבות. בנוסף, מאתמול אובחנו 288 חולי קורונה נוספים - המשך מגמת העלייה המדאיגה מתחילת החודש.

Shuttered train station in Tel Aviv  ()
עד 500 נוסעים ברכבת - וצפויים תקלות ועומסים. תחנת ת"א השלום

בנימין נתניהו בפתח ישיבת קבינט הקורונה (צילום: חיים צח, לע
"עלייה תלולה למדי של תחלואה". ישיבת הקבינט, הערב(צילום: חיים צח, לע"מ)

 

 

 

 

הרכבת, שחזרתה לפעילות כבר הוכרזה כמה פעמים ונדחתה, תחזור ביום שני במתכונת של עד 75 אחוזי תפוסה, קניית כרטיסים מראש ואיסור על אכילה ושתייה. הנוסעים יחויבו בעטיית מסכות למשך כל זמן הנסיעה, גם בעת דיבור בטלפון.

 

הרכבות מכילות בין 800 ל-1,000 מקומות, אך שיעור הנוסעים שיותרו בכל אחת מהן יהיה נמוך מ-75% כדי לאפשר מרווח מספק במקרים של תקלות ושיבושים. לכן, לכל רכבת יהיו 500 שוברים בלבד, שאותם יהיה ניתן להזמין החל מ-48 שעות לפני הנסיעה המבוקשת. חשוב להדגיש שצפויים תורים ארוכים, ולכן הומלץ לציבור להגיע מוקדם ככל הניתן לתחנה.

 

כמו כן, צפויים גם שיבושים בהזמנת השוברים ותקלות במערכת, וזאת משום שהיא פותחה רק בשבוע האחרון. ברכבת יערכו מחר וביום ראשון סימולציות בהשתתפות העובדים כדי לנסות ולצמצם ככל הניתן את התקלות, אבל מודעים לעובדה שיהיו כאלה ומבקשים את סבלנות הציבור והקשבה וציות להנחיות.

ח
רצה שאירועי התרבות יוגבלו עד 500 איש. השר טרופר(צילום: אבי מועלם)

Один из вокзалов Тель-Авива во время карантина. Фото: AP  ()
תחזור לפעילות בשני. תחנת הרכבת ברחובות ריקה מנוסעים

בנימין נתניהו בפתח ישיבת קבינט הקורונה (צילום: חיים צח, לע
מדיניות של סגרים ממוקדים. נתניהו בקבינט הקורונה(צילום: חיים צח, לע"מ)

בנוסף, אירועי התרבות יחזרו במתכונת של עד 250 איש, ככל הנראה כבר במוצאי שבת. רכישת הכרטיסים תעשה מראש ולא תתאפשר קניית כרטיסים בקופות. ההחלטה התקבלה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ נפגשו מוקדם יותר היום, ביחד עם השרים הרלוונטיים, עם נציגי ענף התרבות והאירועים. בתום הפגישה הובטח כי הממשלה תפעל לטובת פתיחת הענף מחדש.

 

שר התרבות, חילי טרופר, הזהיר כי אם לא יימצא פתרון לעולם התרבות הוא יקרוס. השר התנגד למגבלה של 250 איש ודרש להעלות אותה ל-500, הצעה שקיבלה תמיכה משרים רבים בממשלה, ובהם ישראל כץ, גבי אשכנזי, אריה דרעי, עמיר פרץ ומירי רגב. עם זאת, נתניהו הסתייג ורצה מגבלה של עד 250 איש, בדומה לחתונות. לבסוף סוכם שהגדלת מספר האנשים ל-500 תיבחן בהמשך בכפוף לנתוני התחלואה. עוד סוכם שפתיחת התרבות תהיה מותנית באכיפה מוגברת כדי להבטיח שאנשים שומרים על ריחוק וחבישת מסכה.

 

נמשכת העלייה במספר החולים

ביממה האחרונה אובחנו 288 חולי קורונה נוספים (171 מחצות) - המשך ישיר למגמת העלייה מהימים האחרונים. כמו כן, לפי הנתונים - ועל אף שאין מדובר בנתונים סופיים להיום - נרשמה ירידה בשיעור האבחון היומי: 1.7% מהבדיקות שבוצעו ביממה האחרונה נמצאו חיוביות, לעומת 1.8% אתמול.

 

חרף העלייה במספר החולים, לא נרשם שינוי במספר המונשמים לעומת אתמול, והוא עומד על 29. מספר החולים הפעילים בישראל עומד על 3,993, ומספר המתים עומד על 303. נציין כי לאחרונה שיעור המחלימים היומי ירד, ומשרד הבריאות לא סיפק הסברים לכך.

 

 
באקה אל-גרבייה ממשיכה לרשום שיאי אבחון חדשים של תושבים שנדבקו בנגיף. על פי נתוני משרד הבריאות מהערב, בשלושת הימים האחרונים נרשם גידול של כמעט 40% בשיעור המאובחנים החדשים ובסך הכול אובחנו בפרק הזמן הזה 16 נדבקים. עם זאת, מדובר על ירידה לעומת הנתונים מאתמול, שעל פיהם אובחנו 29 בני אדם בשלושת הימים שקדמו לפרסום הנתונים.
 
בערערה שבנגב, שחלק משכונותיה יוגדרו "אזורים מוגבלים" בהתאם להחלטת השרים היום, נרשם גידול של 31% במספר המאובחנים החדשים בשלושת הימים האחרונים. בתל אביב-יפו נרשם גידול של 7.4% בשיעור המאובחנים החדשים בשלושת הימים האחרונים ובסך הכול אובחנו בפרק הזמן הזה 72 נדבקים.
 
קריית גת מסתמנת כמוקד נוסף של עלייה בשיעור התחלואה, ועל פי הנתונים אובחנו בה 16 נדבקים בשלושת הימים האחרונים - עלייה של 26.7% בשיעור האבחון. בחיפה נרשמה עלייה של 10.4% כאשר בשלושת הימים האחרונים אובחנו בה 22 נדבקים.
  
 
 
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזכיר בפתח ישיבת קבינט הקורונה את ההסדר שחתמה מדינת ישראל עם חברת מודרנה לגבי רכישת חיסונים, שאת היקפו סירבה לחשוף. "חיסון כמובן יפתור לנו את הדילמה שהוועדה הזאת עסוקה בה כל הזמן - איך לעצור את התפתחות המחלה מצד אחד, ומצד שני להמשיך כמובן את המשך פתיחת הכלכלה", אמר נתניהו. "יש עלייה תלולה למדי של תחלואה. אנחנו נדבר בישיבה הזו על האמצעים השונים של בלימת העלייה הזאת". 

 

נודע כי ישראל תשלם לחברת מודרנה 70 מליון דולר כדי לקבל הזכות לרכוש את החיסונים. מעט מאוד מדינות בעולם קיבלו את הזכות הזאת והדבר נעשה בעקבות סיוע אמריקני לבקשת ישראל.

 

נתניהו הזכיר שהמכון הביולוגי בנס ציונה עובד גם הוא על פיתוח חיסון לנגיף. לאחר מכן הוסיף: "אנחנו באים עכשיו - בני גנץ, השר חילי טרופר ואנוכי - מפגישה עם נציגי המגזר העסקי שעוסק בתרבות ובמופעים. אנחנו מתכוונים לעזור להם לפתוח את זה תחת המגבלות של משרד הבריאות, ועל כך נקווה להשלים את העבודה תוך 24 שעות".

 

"יש לנו עלייה בתחלואה, צריך להוריד אותה", הוסיף נתניהו. "צריך להמשיך לפתוח את המשק. אנחנו נדבר גם היום על דרך אחראית לעשות זאת גם בתחבורה, אבל אנחנו חייבים לטפל בעלייה הכללית וגם במוקדי התחלואה הספציפיים. נדרשנו לכך בוועדת שרים מיוחדת לפני הישיבה הזאת".

 

 

מוקדם יותר קבעה הממשלה להכריז על על שתי שכונות בערערה ושתי שכונות ברהט כעל אזורים מוגבלים. לפי ההחלטה, יימנעו בשכונות הללו התקהלויות של יותר מעשרה בני אדם וייסגרו בתי הספר. כמו כן, בממשלה מתכוונים להטיל סגר חלקי על שכונת עג'מי ביפו - וראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש להתייעץ בנושא עם ראש העיר רון חולדאי. 

 

עוד נודע, כי נשקלת האפשרות להטיל מגבלות גם על שכונת צהלון ביפו, אך החלטה סופית בעניין תתקבל רק בהמשך. ההחלטות התקבלו בתום התייעצות בין ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי לשרים הבכירים, לאחר שבחודש יוני נרשמה עלייה משמעותית במספר חולי הקורונה המאובחנים מדי יום בישראל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רכבת ישראל
חיטוי בתחנת רכבת
צילום: רכבת ישראל
מומלצים