שתף קטע נבחר

"על עיוור": צמרת צה"ל תתרגל את השלכות הסיפוח

למרות שהדרג המדיני עדיין לא העביר לבכירי הצבא מפות או מידע על תוכנית הריבונות הנרקמת, פורום מטכ"ל יוביל בשבוע הבא "משחק מלחמה" לתרגול האפשרויות השונות. בצה"ל נערכים לתרחישים החמורים הכוללים פיגועי ירי רבים והפסקה מוחלטת של התיאום הביטחוני

התרגילים האחרונים של צה
צה"ל עדיין ממודר. חיילים בתרגיל ביהודה ושומרון(צילום: דובר צה"ל)

תחת ערפל קרב מהדרג המדיני - במערכת הביטחון מאיצים את ההכנות לתרחיש של סיפוח. פורום מטכ"ל יוביל בשבוע הבא משחק מלחמה שיתרגל בחדרי הדיונים את ההשלכות האפשריות להחלת ריבונות על חלקים ביהודה ושומרון, אם הממשלה תחליט על כך בחודש הבא.

 

למרות ששעון העצר מתקתק במהירות לקראת 1 ביולי, המועד שבו הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יחל הליך סיפוח ביהודה ושומרון - הדרג המדיני עדיין ממדר את הצמרת הביטחונית, ולא הועברו לבכירי הצבא מפות ואף לא עיקרי המידע מהתוכנית הנרקמת.

בני גנץ ואביב כוכבי (צילום: אריאל חרמוני , משרד הביטחון)
שר הביטחון גנץ והרמטכ"ל כוכבי(צילום: אריאל חרמוני , משרד הביטחון)

משחק המלחמה בשבוע הבא, יחד עם נציגי המשטרה, השב"כ ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, יהיה החלק העיקרי בדיוני ההכנות שמתנהלים "על עיוור". בפעמים הקודמות שנערכו דיונים בנושא בחודש האחרון בין נציגי גופי הביטחון, פותחו באופן תיאורטי תרחישים שונים, שיזוקקו לשניים-שלושה תרחישים עיקריים.

 

באלה ידמו נציגי הארגונים את "הצד הכחול", הישראלי, וכן את "הצד האדום", לבחינת תגובות הדדיות והתפתחויות שונות - בהן אלימות, עד כדי הסלמה חמורה. אחד השחקנים ייצג גם את חמאס ברצועת עזה.

 

כעת הסבירות הגבוהה במערכת הביטחון היא שמהלך ישראלי, בעיקר אם יהיה מצומצם או סמלי, לא יגרור את השטחים לעימות נרחב ולא יוביל להתפרקות הרשות הפלסטינית.

  (צילום: AP)
נערכים לתרחישים החמורים. התפרעויות ביהודה ושומרון, ארכיון(צילום: AP)

יחד עם זאת, רכש של ציוד נגד הפגנות וסימון גדודים שיוקפצו כתגבור לאוגדת איו"ש בהתאם להערכות המצב - כבר מבטאים מוכנות לתרחישים החמורים, הכוללים גם פיגועי ירי רבים והפסקה מוחלטת של התיאום הביטחוני עם הרשות, שכבר דולל בשבועות האחרונים. המטרה במשחק המלחמה אפוא תהיה ליצור תשתית ידע ושפה משותפת בין הגופים למצב של הסלמה נרחבת.

Palestinian President Mahmoud Abbas criticizing the Trump plan at an Arab League summit in Cairo in February  (Photo: AFP)
הפלסטינים מזהירים. אבו מאזן ומפת התוכניות השונות(Photo: AFP)

בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה כי אם ישראל תספח שטחים ביהודה ושומרון ב-1 ביולי, "הרשות הפלסטינית תנקוט צעדים להכרזה על מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה ירושלים המזרחית". בשיחה עם עיתונאים מכלי תקשורת בינלאומיים ברמאללה, הוא הבהיר כי הרשות "תחל בקמפיין לקבלת תמיכה בינלאומית והכרה מהקהילה הבינלאומית במהלך". לדבריו, סיפוח ישראלי בגדה המערבית הוא איום קיומי על הפלסטינים.

 

"הרשות הפלסטינית היא לא מתנה מאף אחד", המשיך. "היא הוקמה הודות להקרבה של הפלסטינים. אם ישראל מעוניינת להרוס את הרשות, אנחנו יכולים להתנגד לכך. הסטטוס-קוו לא יכול להישאר כך. אנחנו נלחמים כדי להפסיק את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית עצמאית ומשגשגת. המציאות בשטח לא אפשרית - לא לפלסטינים ולא לישראל".

 

בתחילת החודש הנחה שר הביטחון בני גנץ את הרמטכ"ל אביב כוכבי להאיץ את היערכות צה"ל לקראת צעדי הסיפוח. מלשכתו של גנץ נמסר כי הוא עדכן את כוכבי גם על ההתקדמות בזירה המדינית.


פורסם לראשונה 18/06/2020 22:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרגיל צה"לי ביהודה ושומרון
מומלצים