שתף קטע נבחר

זריף: "אירופה משחקת לידי טראמפ ונתניהו"

ברקע ההחלטה שאומצה בסוכנות לאנרגיה אטומית, שקוראת לאיראן להכניס פקחים לאתרים שבהם לפי החשד התקיימה פעילות גרעינית, שר החוץ האיראני תקף את צרפת, גרמניה ובריטניה - אף שהודיעו שלא יתמכו בהשבת סנקציות האו"ם נגד ארצו: "חסרות יכולת להתנגד לבריונות האמריקנית"

בנימין נתניהו מוחמד ג'וואד זריף דונלד טראמפ (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)
"אירופה משחקת לידי טראמפ ונתניהו". זריף(צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'ואד זריף, תקף את צרפת, גרמניה ובריטניה - אף שהודיעו שלא יתמכו בהשבת סנקציות האו"ם נגד טהרן. זריף אמר אמש (שישי) כי "עליהן להפסיק להעמיד פנים ולגייס את האומץ להודיע בפומבי שהן נכשלו במילוי התחייבויותיהן בהסכם הגרעין - כפי שהן עושות בשיחות סגורות. הן חסרות יכולת להתנגד לבריונות של ארצות הברית". לטענתו, "מאחורי החזית, הן משחקות לידיהם של טראמפ ונתניהו - ואינן יכולות לסייע לאיראן".

 

סבא"א לוחצת על איראן: "התירו כניסת פקחים לשני אתרים"

נתניהו: "להטיל סנקציות משתקות על איראן"

 

זריף הגיב להודעה המשותפת של שרי החוץ של המדינות הללו, שכאמור הודיעו שלא יתמכו במאמצי ארה"ב להחזרת הסנקציות על האיראנים. "אנחנו מעריכים שלכל ניסיון חד-צדדי להפעיל את הסנקציות מחדש יהיו השלכות נגדיות חמורות במועצת הביטחון של האו"ם", צוין, "לא נתמוך בהחלטה כזו, שלא תואמת את המאמצים שלנו לשמר את הסכם הגרעין עם איראן". עם זאת, המדינות ציינו שהן תומכות בהארכת אמברגו הנשק על טהרן: "אי אפשר לטעון שהתנהגותה מאז 2015 מצדיקה את הסרת האמברגו".

סבא
כינוס מועצת הנגידים של סבא"א בתחילת השבוע(צילום: AFP)

פקחי סבא"א באיראן. "לשתף פעולה באופן מלא" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פקחי סבא"א באיראן. "לשתף פעולה באופן מלא"(צילום: EPA)

בתוך כך, מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אימצה אתמול החלטה שקוראת לאיראן להפסיק לסרב את כניסת פקחי הסוכנות לשני אתרים שבהם לפי החשד התקיימה פעילות גרעינית בעבר, וייתכן שעדיין קיימים בהם חומרים גרעיניים או שרידים שלהם. יש לציין כי זו הפעם הראשונה מאז 2012 שבה מאומצת בסוכנות החלטה נגד טהרן.

 

בסוכנות קראו לאיראן לשתף עמה פעולה, וייתכן כי ההחלטה אכן צפויה להגביר את הלחץ על האיראנים לאפשר את כניסת הפקחים לאתרים הללו. "מועצת הנגידים קוראת לאיראן לשתף פעולה באופן מלא עם הסוכנות ולהיענות לבקשותיה ללא דיחוי נוסף, כולל סיפוק גישה מהירה לאתרים שציינה הסוכנות", נכתב.

 

דובר משרד החוץ האיראני, עבאס מוסאווי, אמר בתגובה כי "אימוץ ההחלטה הוא צעד מאכזב". זריף עצמו ציין אתמול כי "למועצת הנגידים אסור לאפשר לאויבי תוכנית הגרעין לסכן את האינטרסים של איראן. על צרפת, גרמניה ובריטניה לא להיות שותפות לדבר העבירה, אחרי שכשלו במילוי חובות תוכנית הגרעין של עצמן". על הפעילות לכאורה באתרים המדוברים הוא אמר: "אין לנו דבר להסתיר. בחמש השנים האחרונות סבא"א ערכה יותר ביקורות באיראן מאשר בכל ההיסטוריה שלה. פתרון מוסכם הוא אפשרי, אבל החלטה של סבא"א תהרוס אותו".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק החוץ

 

 

מסקנות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנושא פורסמו כבר בתחילת החודש. אז, לפי דו"ח שגובש על ידם, הפעילות הגרעינית באותם אתרים זוהתה בראשית שנות האלפיים. בסוכנות אמרו כי אחד האתרים עבר חיטוי נרחב בשנת 2003 ובשנת 2004, וציינו כי בשלב זה לא יהיה כל ערך לבדוק אותו.

 

לאחר פרסום הדו"ח, ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא להטיל סנקציות "משתקות" על הרפובליקה האיסלאמית. "איראן מפרה בשיטתיות את התחייבויותיה גם בהסתרת אתרים, גם בהעשרה של חומר בקיע, וגם בהפרות אחרות", אמר נתניהו. "אני מאמין שהגיעה העת, ואני חושב שכבר עברה העת, אבל בוודאי שכעת זה מחויב המציאות לאור הגילויים הללו, שהקהילה הבינלאומית תצטרף לארה"ב ותטיל מחדש סנקציות משתקות על איראן".

 

יש לציין כי באותו דו"ח גם נקבע כי איראן ממשיכה להגדיל את מאגרי האורניום המועשר שלה, וממשיכה להפר את הסכם הגרעין עם המעצמות. מנתונים שצוינו בו עלה כי ב-20 במאי החזיקה איראן ב-1.73 טונות של אורניום מועשר, ביחס ל-1.1 טונות שבהם החזיקה ב-19 בפברואר.

 

לפי הסוכנות, איראן גם ממשיכה להעשיר אורניום לרמות גבוהות יותר ממה שמתיר לה הסכם הגרעין. בעוד שההסכם מתיר לאיראנים להעשיר אורניום עד לרמה של 3.67%, נטען כי לאחרונה הם העשירו אורניום לרמה של עד 4.5%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי
מימין: טראמפ, זריף ונתניהו
צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי
מומלצים