שתף קטע נבחר

מחאת הימין נגד בג"ץ: "התיקון מתחיל במינוי שופטים"

כמה מאות בני אדם, בהם ח"כים מהליכוד, מפגינים בת"א נגד החלטות בית המשפט העליון. הם נושאים שעליהם נכתב "רק העם יחליט". אוסנת מארק, שתהיה חברת הוועדה למינוי שופטים: "אדאג למינוי שופטים שמרנים". העיתונאי אמנון אברמוביץ' שהגיע להפגנה חולץ על ידי המשטרה

ברחבת מוזיאון תל אביב הפגינו הערב (יום ג') כמה מאות פעילי ימין ותומכי בנימין נתניהו נגד בית המשפט העליון, שלטענתם פוסק בניגוד לרצון העם. תחת הכותרת "רק העם יחליט" נושאים דברים ח"כים מהליכוד ובהם שלמה קרעי, מאי גולן ואריק קלנר. ynet עביר את ההפגנה בשידור חי.

 

אוסנת מארק, שמיועדת להיבחר לוועדה לבחירת שופטים, אמרה על הבמה: "מערכת המשפט צריכה שינוי. התיקון מתחיל במינוי שופטים. אדאג שהוועדה תוציא תחת ידיה מינויים ראויים של שופטים שמרנים, שיחזירו את האמון לבית המשפט. הדמוקרטיה שלנו נחטפת בלי שנשים לב. זהות הריבון הולכת ונמחקת. אזרחי ישראל הולכים לקלפי כדי להצביע על הערכים ועל תפיסת העולם שחשובה לנו, אלה שבמדינת ישראל מתקבלת תוצאה הפוכה".

 

 

במהלך האירוע נאלצה המשטרה לחלץ את העיתונאי אמנון אברמוביץ', שהגיע לצלם כתבה והוקף במפגינים שקראו לעברו "כלב, גיס חמישי, שרוף ומסריח". נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בתגובה כי "אסור לנו לקבל בשוויון נפש מראות שכאלה. אף עיתונאי לא צריך להידרש לאבטחה בעודו מבצע את תפקידו, תהיינה עמדותיו אשר תהיינה. אל תעצמו עיניים, זו איננה דרכנו. זו לא דרכו של עם ישראל. עלינו לעשות הכול כדי שאף אחד מאיתנו לא יחוש מאוים בשל עמדתו הפוליטית ויהיה זה ראש ממשלה, שר, ח"כ, עיתונאי או אזרח מן השורה. אני פונה אל כל המחנות מימין ומשמאל – הרגיעו את הרוחות, צאו נגד מראות ומעשים נקלים שכאלה. עצרו את השנאה". 

 

בהפגנה לוקחים חלק נציגי משפחות שכולות ופעילי תנועת הימין "אם תרצו". את האירוע מנחה פעילת הליכוד מחולון, אורלי לב, שנחקרה בחודש שעבר בלהב 433 בחשד ששלחה הודעות איומים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

 

לב אמרה: "כל הביביסטים שפה רוצים את הצדק ואת האהבה שלקחו מאיתנו 72 שנה. אנחנו פה בגלל ההורים שלנו שקיפחו אותם. אנחנו לא בימי מפא"י".

 

ההפגנה נגד בג"ץ, הערב בתל אביב:

הפגנת הימין (צילום: אבי מועלם )
(צילום: אבי מועלם )

הפגנת הימין (צילום: אבי מועלם )
(צילום: אבי מועלם )

הפגנת הימין (צילום: אבי מועלם )
(צילום: אבי מועלם )

שתי החלטות עיקריות של בג"ץ מהתקופה האחרונה הובילו להפגנה: בראשונה מלפני כשבועיים הורו השופטים על ביטול "חוק ההסדרה" וקבעו שאינו חוקתי. ההכרעה התקבלה ברוב של שמונה שופטים ובראשם הנשיאה אסתר חיות. השופט נעם סולברג היה היחיד בדעת מיעוט.

 

מהליכוד נמסר אז בתגובה: "מצער שבג"ץ התערב ופסל חוק חשוב להתיישבות ולעתידה. נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש". גורם בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "החלת הריבונות תפתור את רוב בעיית ההסדרה".

 

לפני כחודשיים קבע בג"ץ כי קיצוץ שכר מסתננים במסגרת "חוק הפיקדון" אינו חוקתי והורה למדינה להשיב לעובדים הזרים את כספם. שופטי העליון קיבלו בחלקן עתירות שהוגשו נגד החוק, וקבעו כי ההוראה המחייבת עובדים זרים שהסתננו לישראל להפקיד חמישית משכרם כפיקדון, שיוחזר להם רק במועד עזיבתם את הארץ, אינה חוקתית - והורה על ביטולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
הפגנת הימין, הערב בתל אביב
צילום: אבי מועלם
מומלצים