שתף קטע נבחר

מ"מ מפכ"ל המשטרה: נפיק לקחים ממעצר השכל

לאחר הסערה הציבורית והביקורת שמתחה השופטת לפני ששחררה את תא"ל במיל' השכל ללא תנאים מגבילים, אמר ניצב כהן כי "תפקיד המשטרה הוא לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם, נפיק לקחים מאירוע זה". הלילה אמר השכל: "אנחנו במציאות מטורפת. נתניהו, צא מחיינו"

 

המשטרה מודיעה כי תפיק לקחים ממעצר תא"ל במיל' אמיר השכל, לאחר הסערה הציבורית שהתחוללה בעקבות מעצרו מול מעון ראש הממשלה, ואחרי שהשכל ושני העצורים הנוספים שוחררו הלילה ללא תנאים מגבילים. בהודעה שמסר הבוקר (יום א') מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, הוא אמר כי "המשטרה תפיק לקחים מאירוע זה כפי שעשתה בעבר".

 

הטייס וחוקר השואה שהפך לסמל המחאה נגד נתניהו

 

"תפקידה של המשטרה לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם ולשמור על שלום הציבור וביטחונו, זאת ללא קשר לנושא ההפגנה, לזהות המפגינים או לעמדותיהם", אמר ניצב כהן. "המשטרה תפיק לקחים מאירוע זה כפי שעשתה בעבר. יחד עם זאת, אין תחליף לשיקול דעת מפקדים. צריך לזכור שהמשטרה מאפשרת מדי יום קיומן של הפגנות ומחאות רבות בכפוף לחוק וכך תמשיך לעשות גם בהמשך".

אמיר השכל שוחרר ללא תנאים מגבילים (צילום: שלו שלום)
השכל לאחר שחרורו, הלילה(צילום: שלו שלום)

מ
ממלא-מקום המפכ"ל ניצב כהן(צילום: שרון צור)

הלילה שחרר בית משפט השלום בירושלים את השכל, ראש להק כוח אדם בחיל האוויר לשעבר, ואת שני המפגינים הנוספים שנעצרו עמו ביום שישי. השלושה נעצרו במהלך מחאה מול מעון ראש הממשלה, במה שהוביל לביקורת נרחבת ולהפגנות נוספות אמש, בטענה שמדובר במעצר פוליטי. המשטרה, שביקשה שהשלושה ישוחררו אך תחת הגבלות, הודיעה שייתכן שתערער על ההחלטה - אך לא ביקשה עיכוב ביצוע.

 

ביציאה מבית המשפט עקץ השכל את ראש הממשלה: "יש לי מסר לבנימין נתניהו - היינו 15 שעות בכלא הדרים. לא נעים, אבל גם לא נורא". לדבריו, "אם נתניהו יימצא אשם בבית המשפט, אז אני חושב שהנפילה תהיה קשה וכואבת, ולכן אני מציע לו להגיע לאיזשהו הסדר ולצאת מחיינו".

 

השופטת אורנה סנדלר איתן אמרה בהחלטתה כי גם אם טענת המשטרה שעיכוב העצורים היה בשל "יציאת האירוע משליטה" הייתה נכונה, "הזכות להפגין היא זכות יסוד במדינה דמוקרטית, גם אם אין היא זכות בלתי מוגבלת". היא הוסיפה: "הרחקה של השלושה מירושלים, שפירושה מניעה מהמפגינים לממש את זכותם להפגין במקום שבו בחרו, היא צעד בלתי מידתי שאינו הולם את עוצמות המעורבות, אם בכלל, של העצורים בהפרת הסדר שנטענת על-ידי המשטרה".

 

בדיון עצמו, לאחר שנציג המשטרה טען כי "ביקשנו לשחרר את העצורים תחת תנאי מינימלי - הרחקה מהמקום", השיבה השופטת: "מדוע זה תנאי מינימלי? מדובר בסתימת פיות". כמו כן, מאחר שהעצורים הביעו נכונות לתאם עם המשטרה הפגנות עתידיות, השופטת דרשה מנציג המשטרה להודיע לבית המשפט על גורם שאיתו ניתן יהיה לתאם את קיומן, במטרה למנוע חיכוכים עתידיים בין הצדדים.

 

 

הפגנה מול בית משפט השלום במחאה על מעצרו של תא
ההפגנה ליד בית המשפט בעקבות מעצר השכל(צילום: שלו שלום)

הפגנה מול בית רוה
ההפגנה מול בית רה"מ בירושלים במחאה על המעצר(צילום: שלו שלום)

הפגנת מחאה מול בלפור (צילום: שלו שלום)
המחאה ביום שישי שהובילה למעצרים(צילום: שלו שלום)

הפגנת מחאה מול בלפור (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

הפגנת מחאה מול בלפור (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

הפגנת מחאה מול בלפור (צילום: צור שיזף)
(צילום: צור שיזף)

הפגנת מחאה מול בלפור (צילום: צור שיזף)
(צילום: צור שיזף)

השכל אמר ביציאה מבית המשפט: "אנחנו חיים במציאות מטורפת. במעון ראש ממשלת ישראל, שאנחנו משלמים עליו, יושב נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. היחידה לאבטחת אישים והמשטרה מאבטחים אותו, ואנחנו, אזרחים ישרי דרך, נעצרים על זה שהפגנו - או במקרה שלי - על זה שההפגנה לא עמדה בתנאים שהייתה אמורה לעמוד בהם. זה אבסורד ממדרגה ראשונה".

  

השלושה נעצרו במהלך הפגנה שארגן השכל תחת השם "מחאת הכיסאות". במשטרה טענו בדיון כי המעצרים בוצעו מכיוון שהשלושה חסמו כבישים בהפגנה, והוסיפו שהציעו להשכל ולשני המפגינים הנוספים, גיל דניאלי וסדי בן שטרית, להשתחרר בתנאי הרחקה מהמקום. לטענת המשטרה השלושה סירבו לכך ולכן נשארו במעצר לאורך השבת. במסמך שהגישה המשטרה לבית המשפט נכתב כי השכל סיכן את ביטחון הציבור, ודרשה את הרחקתו מירושלים ל-15 יום. תנאי זה, כאמור, לא התקבל.

 

גנץ: "הזכות להפגין קדושה"  

הביקורת על המעצר נשמעה לא רק מהאופוזיציה, אלא גם מממשלת האחדות. ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון בני גנץ שוחח עם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה וכתב בפייסבוק כי הוא קורא לשחרורם של שלושת העצורים. "הזכות להפגין היא זכות קדושה במדינת ישראל ואסור בתכלית האיסור לפגוע בה אלא במקרי קיצון", כתב גנץ. "מהמידע שברשותי, אני סבור שצריך לשחרר את שלושת עצורי ההפגנה ללא תנאים מגבילים. אני מאמין שכך יעשה בית המשפט וכמובן שנכבד כל החלטה".

 

בליכוד מסרו בתגובה לסערה: "התקשורת לא אמרה דבר על מעצרה המזעזע של פעילת הימין שפי פז, או על מעצרם של פעילי ימין רבים אחרים בהפגנות ימין. פתאום כשפעיל שמאל נעצר כשהוא מפר את החוק וחוסם כביש בהפגנת שמאל שמאורגנת על ידי אהוד ברק, חברו ושותפו של הפדופיל המורשע ג'פרי אפשטיין, התקשורת הופכת את זה לפסטיבל תקשורתי כדי לעודד את ההפגנות נגד הליכוד בהנהגת נתניהו. לא מפתיע כשכל זה קורה כשהליכוד נמצא בשיא של תמיכה בכל סקר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלו שלום
השכל, הלילה
צילום: שלו שלום
מומלצים