שתף קטע נבחר

נתניהו תוקף: "נחשפה מזימת ההפיכה השלטונית של מנדלבליט"

ראש הממשלה בנימין נתניהו עולה מדרגה במתקפה נגד מנדלבליט. אחרי שבכירים במשרד המשפטים צוטטו באומרם "אם נתניהו רוצה מתנה של 10 מיליון שקל מחבר - שיתכבד ויתפטר" - צייץ רה"מ: "מנדלבליט מנסה לבטל את ההכרעה הדמוקרטית של מיליוני אזרחים שבחרו בנתניהו"

בנימין נתניהו אביחי מנדלבליט (צילום: רפי קוץ, עמית שאבי)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: רפי קוץ, עמית שאבי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו מחריף הערב (יום ג') את המתקפות על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שכפי שפורסם לראשונה ב-ynet, מתנגד לבקשת נתניהו לקבלת מימון להגנתו המשפטית. שעות אחדות לאחר שמקורבי ראש הממשלה תקפו את מנדלבליט, צייץ הערב נתניהו בעצמו: "מזימת ההפיכה השלטונית של מנדלבליט נחשפה במלוא כיעורה".

 

"באופן מדהים ומביש, בכירי משרד המשפטים קראו היום לראש הממשלה נתניהו להתפטר מתפקידו כתנאי לכך שיוכל להתגונן מפני כתב האישום המופרך שמנדלבליט תפר נגדו", צייץ נתניהו, "מנדלבליט מנסה לבטל את ההכרעה הדמוקרטית של מיליוני אזרחים שבחרו בבנימין נתניהו לראש הממשלה, וכן את החלטתם של 11 שופטי בית המשפט העליון שקבעו שראש הממשלה נתניהו יכול לכהן בתפקידו. ולזה ברוב חוצפתם 'בכירי משרד המשפטים' קוראים 'דמוקרטיה' ו'שלטון חוק'".

 

מנדלבליט, נתניהו והמתנה האסורה | פרשנות‏

מכתב עוזר היועמ"ש שהועבר לוועדת ההיתרים

 

נתניהו כתב את הדברים בתגובה לדיווח בחדשות רשת, שבו צוטטו בכירים במשרד המשפטים בקריאתם לראש הממשלה להתפטר מתפקידו, אם ברצונו לקבל 10 מיליון שקל למימון הגנתו המשפטית מחברו ספנסר פרטרידג'. "אם נתניהו רוצה מתנה של 10 מיליון שקל מחבר - שיתכבד ויתפטר, ואז יוכל לקבל גם 20 מיליון שקל", אמרו הבכירים לפי הדיווח.

Benjamin Netanyahu, right, with his close friend Spencer Partridge in 2004  ()
נתניהו וספנסר פרטרידג'

כפי שפורסם לראשונה הבוקר ב-ynet, היועץ המשפטי לממשלה הודיע לוועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה כי הוא מתנגד למימון הוצאות המשפט של נתניהו. מנדלבליט קבע כי מימון ההגנה בסך 10 מיליון שקל מצד איש העסקים ספנסר פרטרידג' הוא בגדר "מתנה".

 

במכתב שהועבר על ידי עוזרו הבכיר של מנדלבליט, ד"ר גיל לימון, צוין כי מנדלבליט סבור שהדבר מנוגד לחוק המתנות, ואין זה חוקי לקבל מתנה בשיעור כה גבוה - גם מחברים. מכתבו של מנדלבליט נמסר בעקבות בקשת הוועדה שליד מבקר המדינה ממנדלבליט להעביר חוות דעת מעודכנת בנושא, לאחר דיון מחודש שקיימה בנוגע לבקשת רה"מ.

 

 

הוועדה הודיעה בחודש שעבר כי בכוונתה לבקש חוות דעת ממנדלבליט בעניין לאחר שפרטרידג' נכלל ברשימת עדי התביעה במשפטו של ראש הממשלה. כעת צפויה הוועדה להתכנס ולשקול את החלטתה בעניין ההיתר. הדיון הבא במשפטו של נתניהו שמואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, צפוי להתקיים ב-19.7.

 

לאחר הפרסום ב-ynet, תקף נתניהו את מנדלבליט. "ככל שנחשפים מעשיו הפסולים של היועמ"ש בקלטות שהוא מסתיר מהציבור, כך הוא מעצים את הרדיפה השערורייתית שלו נגד ראש הממשלה נתניהו והימין", נמסר מטעמו של ראש הממשלה, בשם מקורביו. "ניגוד העניינים של היועץ המשפטי לממשלה זועק לשמיים. ביד אחת הוא מגיש כתב אישום מופרך נגד ראש הממשלה - וביד שנייה הוא עושה הכל כדי לחבל ביכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפניו".

יאיר לפיד (צילום: אבי מועלם )
"מי שימשיך לשבת בממשלה לא יוכל לטעון אחר כך 'לא ידעתי". לפיד(צילום: אבי מועלם )

נתניהו הוסיף בשם מקורביו כי "מנדלבליט מעמיד את ראש הממשלה לדין בהאשמות מופרכות ותפורות שעלו כ-250 מיליון שקלים למשלם המיסים תוך שימוש באמצעים פליליים כגון סחיטה באיומים של עדים. מנגד, מנדלבליט מנסה למנוע בכל דרך מראש הממשלה את זכות היסוד להגן על עצמו בסיוע פרטי שלא עולה למשלם המיסים פרוטה. שוב מתגלה שיש חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לכל האחרים. כך נראית חקירה פוליטית שמסתיימת בכתב אישום פוליטי. שערוריה".

 

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, התייחס למתקפה של ראש הממשלה על היועמ"ש, ועקץ גם את שותפיו של נתניהו לממשלה: "ניסיון ההפיכה היחיד שמתרחש פה הוא הנסיון של נתניהו להפוך את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה והניסיון העברייני שלו להפוך את מנדלבליט למטרה לאיומים והסתה. מי שממשיך לשבת בממשלתו אחרי ההצהרה האחרונה לא יוכל לטעון אחר כך 'לא ידעתי'".

 

יו"ר ארגון הפרקליטים, עו"ד אורית קורין, אמרה: "קווים אדומים נחצים מדי יום - ההתקפות נגד היועץ המשפטי לממשלה חייבות להיפסק לאלתר. נבחרי ציבור, שמצופה היה שיגנו על שלטון החוק, תוקפים באופן אישי את היועמ"ש לאחר שבעבר גם תקפו פרקליטים רק כי אלו עשו עבודתם המקצועית. המתקפות היומיומיות מובילות להסתה פרועה שמקצינה מדי יום ברשתות החברתיות וכל אלו ביחד עלולים להוביל מישהו לעשות מעשה.

 

"אני שבה ומתריעה רגע לפני שיהיה מאוחר מדי - נדרשת מנהיגות שתעצור את מחול השדים הזה. זה עלול להסתיים באסון. ביקורת לגיטימית שהיא חלק חשוב משיח דמוקרטי - כן, התקפות אישיות והסתה - לא".

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90
מומלצים