שתף קטע נבחר

967 אובחנו אתמול, סגר מחמיר על שכונות באשדוד ובלוד

שיא יומי של נדבקים בישראל. אתמול נערכו 19,896 בדיקות, כמעט 5% מתוכן חיוביות. מהבוקר: סגר על שכונות באשדוד ובלוד, התושבים יוכלו לצאת מהבית רק לצרכים חיוניים. נתניהו בישיבה: אם צריך, להציב שוטרים סמויים באולמות האירועים

לוד אשדוד (צילום: שאול גולן, AFP)
סגר נוקשה על כמה שכונות באשדוד ובלוד(צילום: שאול גולן, AFP)

שיא נדבקים מפרוץ מגפת הקורונה וסגר קשיח על שכונות באשדוד ובלוד: 967 נדבקים בנגיף הקורונה אובחנו בישראל אתמול (יום ד'). זהו מספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר מאז פרוץ המגפה בארץ. 19,896 אלף בדיקות נערכו כאשר 4.86% מתוכן חזרו חיוביות. מניין הנפטרים עלה ל-322. מתחילת השבוע אובחנו כבר 2,774 חולים חדשים - כפול מבכל חודש מאי.

  

הגל השני - עדכונים נוספים

20% מהנדבקים החדשים מיישובים חרדיים, בני ברק מגבירה האכיפה

הפלסטינים ישובו לסגר מלא בגדה

אחרי הביקורת: אושר החוק שמאפשר מעקב שב"כ אחר חולי קורונה

בנט הקים קבינט קורונה משלו: "לאור דשדוש הממשלה"

 

במקביל, ועדת השרים החליטה להטיל סגר על שלוש שכונות באשדוד - ח', ז', וג', וגם על שכונת הרכבת, שניר ונווה שלום בלוד. ההכרזה על כמה מהשכונות באשדוד ובלוד כעל "אזור מוגבל" תהיה לשבעה ימים, מהיום ב-08:00 בבוקר ועד יום חמישי בשבוע הבא ב-08:00 בבוקר. מדובר בסגר קשיח שבו מותרת יציאה מהבית רק לצרכים חיוניים. לא תהיה יציאה לעבודה אלא רק של כוחות חירום חיוניים.

 

בדיון הועלתה ההערכה כי מספר הנדבקים היומי יחצה בקרוב את רף ה-1,000. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שצריך לתגבר באופן מיידי את האכיפה באולמות אירועים, וכי אם הדבר נדרש - להציב שם גם שוטרים סמויים. שר בכיר אמר כי "מה שקורה באולמות ובפאבים זו הפקרות והם מקורות ההדבקה הגדולים ביותר. לצערנו יש אפס הקפדה באולמות. הבעיה שלחתונות מגיעים אנשים מבוגרים מהרבה מקומות ויש הפצה".

   

 

בנוסף, מנכ"ל משרד הבריאות צפוי לחתום בהקדם על צו המגביל את פעילות מוסדות החינוך ועל צו שימנע התקהלויות בעיר ביתר עילית. קבינט הקורונה יכונס היום בשעה 15:00 לדיון נוסף על המצב.

 

באזורים המוגבלים תוגבל הכניסה והיציאה מגבולותיהם, וכן תוגבל התנועה והעסקים בתוך האזור המוגבל עצמו. במשרד הבריאות ציינו כי יציאה מחוץ לאזורים המוגבלים תותר במקרים הבאים בלבד: קבלת טיפול רפואי חיוני שלא ניתן לקבלו באזור המוגבל; הליך משפטי שמחייב נוכחותו של אותו אדם; שוטר, חייל, סוהר, עובד הרשות הארצית לכבאות והצלה או איש צוות רפואי היוצא במסגרת תפקידו; הלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה; העברה של קטין שהוריו חיים בנפרד אל ההורה המתגורר מחוץ לאזור המוגבל; צורך חיוני אחר, ובכלל זה סיוע לקרוב משפחה חולה או קשיש והשתתפות בהלוויה של קרוב משפחה.

 

מעיריית לוד נמסר כי "המהלך יגן על בריאות התושבים באותן שכונות ועל כלל תושבי העיר באמצעות צמצום התחלואה. אנו קוראים לציבור לגלות אחריות ולשמור על הנחיות משרד הבריאות".

 

גרף ()
הגרפים שהוצגו בוועדת השרים

גרף ()

 

כמעט 5,000 חולים בירושלים: מוקדי הקורונה 

הזינוק החד במספר הנדבקים בא לידי ביטוי בכל מוקדי הקורונה בארץ. בירושלים, שצפויה להיות העיר הראשונה עם יותר מ-5,000 נדבקים, אובחנו לא פחות מ-186 נדבקים חדשים תוך קצת יותר מיממה (27.5 שעות ליתר דיוק). בפרק זמן זה נוספו עוד 79 נדבקים בבני ברק ועוד 78 בתל אביב.

Coronavirus testing site for Haredi community in the city of Elad ()
מתחם בדיקות באלעד
 

באשדוד, שעל שלוש משכונותיה הוטל סגר, נמשכה העלייה המהירה במספר המאובחנים ותוך קצת יותר מיממה נמנו שם 85 נדבקים חדשים. במודיעין עילית נוספו עוד 42 נדבקים. גם בנהריה (גידול של 13% במספר המאובחנים היומי), קריית גת (8%), חולון (7%), בת ים (6%), נתניה (6%), רחובות (6%), לוד (5%), פתח תקווה (5%), ביתר עילית (5%), דימונה (4%), רמת גן (4%), ראשון לציון (3%) וערים אחרות נרשם מספר דו-ספרתי של נדבקים ביממה האחרונה.

 

במרכז המידע והידע הלאומי למערכה בנגיף הקורונה ציינו כי 20% מכלל חולי הקורונה בישראל בשבוע האחרון הם מארבעה יישובים חרדיים ומשכונות חרדיות בשתי ערים נוספות. מדובר בערים בני ברק, אלעד, מודיעין עילית, ביתר עילית והשכונות החרדיות בבית שמש ובאשדוד.

 

 
 

מחברי הדו"ח המליצו להגביר את צעדי האכיפה ולשאוף לפינוי של החולים הידועים בבני ברק ואשדוד ובמקביל להגביר את היקף הבדיקות בביתר עילית, בית שמש ומודיעין עילית. בדו"ח נוסף שפרסם המרכז, הזהירו המומחים כי ללא נקיטת צעדים להאטת התפשטות הנגיף - תוך שבועיים יגיע מספר החולים החדשים מדי יום לטווח ה-1,000 בני אדם, וכי מספרם של החולים במצב קשה והמתים יעלה בהתאם.

 

בבני ברק מגבירים את האכיפה

צעד להגברת האכיפה התקבל אתמול בבני ברק, שם החליטה העירייה לתגבר את צוותי הפיקוח ולהקים מערך אכיפה שיתמקד במוסדות החינוך הפרטיים והישיבות. אמש נערך כינוס מיוחד של ראשי הישיבות ורבנים בכירים בעיר. האסיפה הדחופה נערכה תחת הכותרת "בנפשנו הדבר", ביוזמת העירייה.

 

 

מן הנתונים שהוצגו בכינוס הסגור עלתה דאגה רבה מהזינוק החד משמעי של תחלואה במקומות מרובי קהל וריכוזים צפופים במיוחד - מוסדות תורה וחינוך, בתי כנסת ובתי מדרש ואולמות אירועים. "בא אליי הורה ואמר כי בישיבה של בנו הורו שאפשר לשבת בשיעור ללא מסכה", סיפר אחד הרבנים שהשתתף במפגש, הרב שמעון בעדני. "אמרתי לו באופן ברור: אתה חייב להוציא את בנך מהישיבה! זה זלזול בדיני נפשות ואין שום היתר לזה!".

    

בדיון הוחלט, בין היתר, כי בימים הקרובים מנייני התפילה בבני ברק יתקיימו במתכונת של עד 40 מתפללים ולא יותר, הן בימי חול והן בשבת, תוך הקפדה על שמירת מרחק ועטיית מסכות בלי יוצא מן הכלל. הרבנים הבכירים קראו גם לתושבי העיר המבוגרים, בני 70 ויותר, להיזהר עוד יותר בתפילות ולהעדיף מניינים במקומות פתוחים.


פורסם לראשונה 01/07/2020 22:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים