שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יו"ר ארגון רופאי המדינה במכתב זועם: "חוק ההסדרים עלול לשבש את הכשרת הרופאים"

  מכתב ששלח יו"ר ארגון רופאי המדינה, ד"ר זאב פלדמן, יוצא נגד התוכנית הכלכלית של חוק ההסדרים שלא כוללת הוספת תקנים ותקציבים למערכת הבריאות, ואף מציעה להעביר את המועצה המדעית והכשרת הרופאים מההסתדרות הרפואי לגוף חיצוני. "מחאו לנו כפיים ועכשיו מאיימים להחריב לנו את הבית", הוא אומר

  למען הכשרת הרופאים במערכת הבריאות: ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא, שלח בסוף השבוע מכתב ל-6,000 רופאים עובדי המדינה, בו כתב כי התוכנית הכלכלית של חוק ההסדרים עלולה לשבש את הכשרת הרופאים בעצם העובדה שההכשרה תצא מידי המועצה המדעית.

   

  במכתב שנשא את הכותרת 'מאיימים להחריב לנו את הבית', הוא כותב: "במקום למלא את השורות החסרות ברופאים, האוצר שולף מהארכיון הצעה שנפלה בעבר - להכפיף את ההכשרה המקצועית של הרופאים וההחלטות מקצועיות לפקידות ושיקולים תקציביים".

   

   ( )
  קטע ממכתבו של פלדמן

   

  להגן על מערכת הבריאות

  רופא בכיר: "המערכת לא תשרוד השיתוק הפוליטי"

  "יחס משפי של האוצר": ביקורת חריפה נגד הסכם שכר הרופאים בבידוד

   

  מכתבו של פלדמן בא בעקבות טיוטה של התוכנית הכלכלית, תחת הכותרת, "הגדלת כוח האדם הרפואי וניצול מיטבי של משאבי ההכשרה במערכת הבריאות", בה נכתב כי יגובש מתווה להעברת האחריות על התמחויות ברפואה מההסתדרות הרפואית בישראל לידי משרד הבריאות או גוף עצמאי, כפי שתקבע הוועדה.

   

  לדבריו של ד"ר פלדמן המשמעות היא שלא אנשי המקצוע יקבעו את הנדרש להכשרת רופאים במקצועות השונים, אלא גוף ממשלתי בירוקרטי הוא זה שיחליט - על פי מצוקות השעה ומשיקולים תקציביים. בנוסף, בקטגוריה זו שמכונה 'הגדלת כוח אדם' לא מצוינת אף תוספת של כח אדם למערכת הבריאות, למרות המצוקה שנשקפה בתקופת הקורונה ובכלל.

   

  הפגנה של הרופאים המתמחים בבילינסון (צילום: ארגון המתמחים
  הפגנה של הרופאים המתמחים בבילינסון(צילום: ארגון המתמחים "מרשם")

   

  "כשאנחנו דורשים עבור מטופלינו תרופות חדשניות, טכנולוגיה מתקדמת, נגישות לקבלת טיפול, הפחתת עומסים, ורחמנא ליצלן, מיטה לכל חולה - בחדר ולא במסדרון, אתם, אנשי האוצר, הם אלה שצריכים לשלם את החשבון", אומר בכעס ד"ר פלדמן. לדבריו, במקום שבמשרד האוצר יעסקו בתוספת תקנים ותוספת תקציב לבתי החולים שנמצאים בגירעון, הם מובילים שינוי בהכשרת הרופאים בישראל וזה על ידי העברת המועצה המדעית לידיים אחרות.

   

  "כרגע יש גרעונות של בין 85 מיליון שקל לבי"ח קטן עד ל-225 מיליון שקל לבית חולים גדול", אמר ד"ר פלדמן וציין כי לא בטוח שיהיו ערוכים לגל שני "הם אומרים 'רגע אם לא נותנים לנו כסף על הפעילות שעשינו, אז אולי לא כדאי לרוץ להשקעה הבאה'".

   

  "התוכנית צריכה לעסוק בהגדלת כח אדם - ולא בהעברת סמכויות"

  בכירים נוספים במערכת הבריאות מביעים התנגדות למהלך שיביא לשיבוש בהכשרת הרופאים בישראל. ד"ר תמי קרני, מומחית בכירורגיה כללית ויו"ר הלשכה לאתיקה רפואית, אמרה כי כפי שמשרד הבריאות כשל בהתמודדות עם משבר הקורונה, כך גם אין להעביר אליו את הסמכות להכשרת הרופאים.

   

  "לא צריך להעביר את האחריות לבעל בית אחר. אם הידע המקצועי היה עובר תחת משרד הבריאות הייתה מתרחשת קטסטרופה כמו שיש עכשיו. עשו סגר מטורף ואז אנשים יצאו לחופש כמו ילדים כלואים וזה מה שקורה".

   

  לדבריה, לא ייתכן שהתוכנית הכלכלית עוסקת בהעברת סמכויות במקום הגדלת כוח האדם. "אני לא רואה איך נתגבר על הקורונה והשפעת שעוד תחזור בחורף. אנחנו צריכים עוד מיטות, עוד רופאים ועוד צוותים תומכים ברופאים, בלי זה אנשים ימותו כאן כמו זבובים", אמרה ד"ר קרני.

   

  פרופ' גידי פרת, מנהל טיפול נמרץ ילדים שיבא ומ"מ יו"ר המועצה המדעית, אמר כי העברת ההכשרה לידי גופים רגולטורים תביא לאסון במערכת הבריאות. "המועצה המדעית היא זאת ששומרת על איכות ההכשרה הרפואית, אנחנו לא רוצים רופאים שלא יידעו להתמודד עם המציאות".

   

  עוד אמר פרופ' פרת כי "המועצה המדעית היא זו שמקיימת את ההכשרה בצורה הכי מקצועית, באופן נטול כל פוליטיקה. אם ההחלטות הללו יגיעו לידי גופים לא רפואיים, יקצרו את ההכשרות כדי לזרז את ההליך והכל יפעל לפי שיקולים פוליטיים".

   

  ממשרד האוצר טרם נמסרה תגובה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלבום פרטי
  ד"ר זאב פלדמן
  צילום: אלבום פרטי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים