שתף קטע נבחר

גורם מודיעיני במזרח התיכון: "ישראל אחראית לפיצוץ בנתנז"

ניו יורק טיימס ציטט מקור שטען כי ישראל אחראית לפיצוץ במתקן להעשרת אורניום בנתנז. לדבריו, היא השתמשה לצורך כך ב"פצצה עוצמתית", אך אינה קשורה לפיצוצים אחרים שאירעו לאחרונה. גורם במשמרות המהפכה: "נאיץ את העברת המתקנים הרגישים אל מתחת לקרקע"

גורם מודיעיני במזרח התיכון אמר הלילה (בין ראשון לשני) ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל אחראית לפיצוץ במתקן להעשרת אורניום בנתנז, והשתמשה לצורך כך ב"פצצה עוצמתית". לדברי גורם המודיעין, ישראל אינה קשורה לאירועים אחרים שהתרחשו לאחרונה באיראן והממשלה המקומית הגדירה כתאונות, כמו פיצוצים בתחנות כוח או דליפת גז כלור במפעל כימי.

שריפה מבנה מתקן גרעיני נתנז איראן (צילום: AP)
לא ידוע איך הפצצה הוכנסה פנימה. האתר בנתנז אחרי הפיצוץ(צילום: AP)

צילום לוויין של המתקן ב נתנז איראן ()
תצלום לוויין של האתר בנתנז לפני השריפה ואחריה. משמאל: המבנה שנפגע

צילום לוויין של המתקן ב נתנז איראן (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

בצל התקיפות שיוחסו לישראל: לוויין הביון אופק 16 שוגר הלילה לחלל

 

העיתון ציטט גם גורם במשמרות המהפכה, שתודרך בנושא ואמר כי באירוע נעשה שימוש בחומר נפץ. לדברי אותו גורם, איראן שללה אפשרות שהפיצוץ נגרם כתוצאה ממתקפת סייבר. לדבריו, למרות שבאיראן עלתה אפשרות שהתקיפה בוצעה באמצעות טיל שיוט או מל"ט, נראה כי סביר יותר שמישהו הצליח להכניס פצצה לתוך הבניין. צוות החקירה עדיין לא יודע כיצד ומתי הוכנסו חומרי הנפץ פנימה, אך כבר קבע שהאירוע חשף כשל חמור באבטחת המתקן.

 

הגורם ממשמרות המהפכה הוסיף כי הפיצוץ יאיץ את התוכניות להעביר את המתקנים הרגישים ביותר באיראן אל מתחת לקרקע.

 

דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז קמלבנדי, הודה אתמול לראשונה כי למתקן נגרם נזק קשה כתוצאה מהפיצוץ. לדבריו, האירוע עלול לגרום להאטה בפיתוח צנטריפוגות מתקדמות. לפי חלק מההערכות, המבנה שבו הייתה השריפה שימש את איראן לפיתוח וייצור של צנטריפוגות מתקדמות להעשרת אורניום.

 

קמלבנדי הוסיף שאת המבנה שנפגע באירוע יחליף מבנה גדול יותר, ועם ציוד מתקדם יותר. במקביל לדברים פורסמו תצלומי לוויין שמראים את הנזק הגדול שנגרם למבנה באתר בנתנז, מה שמגביר את החשד שמדובר בפעולה מכוונת.

פיצוץ בתחנת כוח בעיר אחווז באיראן ()
"לא ישראל אחראית". הפיצוץ בתחנת הכוח באהוואז

 

 

 
 

 

קמלבנדי, נציין, אמר רק ביום חמישי שהמבנה שנפגע הוא "מחסן תעשייתי" ששוכן בשטח פתוח מעל הקרקע, ושהוא לא חלק ממתקן הגרעין עצמו. הוא הדגיש כי התקרית לא השפיעה על פעילות הצנטריפוגות.

 

גורמים איראנים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס בסוף השבוע כבר האשימו את ישראל באחריות לפיצוץ בנתנז, אך טענו שמדובר ב"מתקפת סייבר".

 

מתקן ההעשרה בנתנז הוא הראשון שנחשף כחלק מתוכנית הגרעין הצבאית האיראנית בשנות ה-2000. לפי מקורות זרים, מי שחשף את המתקן היה המודיעין הישראלי, והאיראנים נאלצו להודות בקיומו. המתקן בנתנז, שחלק גדול ממנו נמצא מתחת לאדמה, הוא אחד האתרים שנמצאים תחת הפיקוח של סבא"א – הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

 

זוהי לא התקרית המסתורית היחידה שאירעה באיראן בשבועות האחרונים. ב-26 ביוני אירע פיצוץ עז ליד בסיס פרצ'ין ממזרח לטהרן, אך האיראנים טענו כי מדובר בשריפה של מצבור גז תעשייתי. באותו לילה אירע פיצוץ או שריפה בתחנת כוח בעיר שיראז, מה שגרם להפסקת חשמל בכמה אזורים של העיר. ב-2 ביולי אירעה הפיצוץ במתקן העשרת האוראניום בנתנז, וב-4 ביולי התרחש פיצוץ בתחנת כוח בעיר אהוואז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האתר בנתנז, לפני ואחרי הפיצוץ
מומלצים