שתף קטע נבחר

שופט: "לא כל ויכוח שכנים גורם לירידת ערך"

תושבת הרצליה תבעה שכנים שחרגו לשטחה וטענה שהסכסוך עלול לפגוע בשווי ביתה. ביהמ"ש פסק לה פיצוי על החריגה אך דחה את שאר טענותיה

בית משפט השלום בהרצליה פסק לאחרונה פיצויים של כ-58 אלף שקל לבעלת בית קרקע בעיר, ששכניה חרגו לשטחה וגרמו לנזקים קלים בביתה עקב עבודות בנייה. עם זאת, השופט גלעד הס דחה את תביעתה לפיצוי על ירידת ערך עקב סכסוך השכנים המתמשך.

 

התובעת והשכנים שלה חולקים חלקה ב"מושע" (כלומר, הם בעלי השטח כולו במשותף ללא חלוקה בטאבו), והוסכם ביניהם שכל אחד יבנה את ביתו בחצי מהשטח.

 

בתביעה שהגישה ב-2018 היא טענה שפלשו לשטח שלה וגרמו לנזקים שונים בביתה עקב עבודות בנייה ומנעו ממנה להשכיר את המרתף בשל רטיבות. היא דרשה לפיכך פיצויים של כ-633 אלף שקל שכוללים בין היתר דמי שימוש, עלות תיקונים וכן ירידת ערך הבית עקב הסכסוך המתמשך. בנוסף היא ביקשה בין היתר להורות להם להזיז את הגדר החוצצת בין המגרשים ולהרוס גג אסבסט.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

השכנים טענו מנגד כי התובעת התירה להם לפני שנים להשתמש בשטח שעליו בנו את הגדר. בנוסף הם הכחישו שגרמו לכל נזק בבית התובעת וציינו כי התביעה בנוגע לגג האסבסט הישן כבר התיישנה.

 

בהתאם לחוות דעתו של מהנדס שמונה מטעם בית המשפט קבע השופט גלעד הס שהתובעת הוכיחה חלק מזערי מהליקויים בהם ליקויי איטום בקיר משותף ופגיעה בחלק מגדר. מומחה נוסף שמונה הוא מודד שמצא כי הנתבעים מחזיקים בשטח גדול ב-44 מ"ר מזה של התובעת ולפיכך השופט הורה להם להזיז את הגדר באופן שיביא לשוויון בין השטחים.

 

עם זאת, השופט קיבל את טענתם כי הגדר הישנה נבנתה בשיתוף עם התובעת ולפיכך הוא פסק לה דמי שימוש ראויים אך ורק ממועד הגשת התביעה. עוד נקבע כי הנתבעים יפרקו את גג האסבסט שמהווה סכנה בריאותית תוך דחיית טענתם להתיישנות נוכח העובדה שמדובר במפגע מתמשך.

 

באשר לירידת הערך השופט הבהיר כי סכסוכי שכנים נפוצים בנוף הישראלי וכל עוד לא מדובר בסכסוך חריג, מהותי ומתמשך לא ניתן לקבוע שהוא עשוי לגרום לפגיעה בשווי הבית בעת מכירה לאדם אחר, בפרט כשהובעת לא הוכיחה שהוא נגרם בשל התנהגות הנתבעים.

 

על כל פנים, נקבע כי המחלוקות שגרמו לסכסוך נפתרו במסגרת פסק דין, ולהתרשמותו, השכנים המבוגרים והחולים של התובעת לא מעוניינים בהמשך הסכסוך ולא יגרמו בעתיד להרתעת רוכשים פוטנציאליים.

 

בסיכומו של עניין נפסק כי הנתבעים ישלמו לתובעת פיצויים של כ-58 אלף שקל על עלויות תיקון הליקויים שבאחריותם, דמי שימוש ועוגמת נפש. כמו כן חויבו הנתבעים להזיז את הגדר כדי להביא לשוויון בין החלקות ולפרק את גג האסבסט על חשבונם.

 

לנוכח העובדה שהתובעת זכתה בפחות מ-10% מסכום התביעה וחלק מטענותיה היו מופרכות, לא נפסקו לטובתה הוצאות משפט.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רקפת גלעד
עו"ד מירי וינברגר
צילום: רקפת גלעד
מומלצים