שתף קטע נבחר

ליקויים חמורים הוסתרו – מכירת הדירה בוטלה

הרוכשים לא היו מודעים לפגמים מסוכנים בבניין ועל מאבק משפטי שמתנהל סביבם. ביהמ"ש קבע שהם יחזירו את הדירה ויקבלו את הכסף ופיצוי

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל לאחרונה תביעה לביטול הסכם מכר של דירה בפתח תקווה, והורה למוכרים להחזיר לרוכשים את כספם בתוספת פיצוי מוסכם והוצאות – כ-1.6 מיליון שקל בסך הכול. השופט אילן ש' שילה קבע שהם הטעו את הרוכשים כשהסתירו מהם ליקויים מסוכנים בבניין והציגו אותם כבעיות קוסמטיות בלבד.

 

הרוכשים קנו את הדירה ב-2018 תמורת 1.41 מיליון שקל. בתביעה שהגישו כחצי שנה לאחר מכן הם טענו שרק לאחר שהעבירו את התשלום האחרון גילו שבבניין קיימים ליקויי קונסטרוקציה.

 

לדבריהם, המוכרים הסתירו מהם את המידע המהותי במכוון ובחוסר תום לב אף שהיו מודעים לו. הם הדגישו שהמוכר שימש כנציג הוועד ואף ניהל הליכים משפטיים בשם הנציגות נגד דיירים שסירבו לשיפוץ הכרחי, שבמסגרתם התבסס על חוות דעת הנדסית שהעידה על ליקויים חמורים ומסוכנים.

כדאי מאוד להשקיע כמה דקות בקריאת דו
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

הרוכשים הבהירו שלו היו מודעים לפגמים הנסתרים - לא היו רוכשים את הדירה וביקשו לבטל את הסכם המכר מחמת הפרה יסודית והטעיה, ולחייב את המוכרים להחזיר להם את כספם ולשלם להם את הפיצוי המוסכם שנקבע בהסכם בסך 145 אלף שקל.

 

מנגד טענו מוכרים שהמצב של הבניין היה גלוי לעין. לדבריהם, המתווך מסר לרוכשים שהדיירים מתארגנים לשיפוץ מקיף והם אף ביקרו בבניין עם אנשי מקצוע והביעו תרעומת על מצבו התחזוקתי ובשל כך הסכימו להפחית את המחיר.

 

המוכרים הוסיפו שאף אחד לא מנע מהתובעים לבדוק את המצב לעומק לפני החתימה, וכי הם חתומים על הצהרה שלפיה לא תהיה להם כל טענה לגבי פגמים או אי התאמה.

 

אבל השופט אילן ש' שילה קבע שהם היו מודעים לקיומם של ליקויים מהותיים ואף מסוכנים בבניין, ולא מסרו לתובעים את המידע המלא על אודות מצבו והציגו בפניהם (ואף בפני המתווך ועורך הדין שלהם) מצג שלפיו הליקויים קוסמטיים בלבד ויטופלו בשיפוץ חיצוני. "המסקנה היא שהנתבע לא גילה את האמת: גילה טפח של ליקויי אסתטיקה והסתיר טפחיים ויותר באשר לליקויים ביסודות המבנה", נכתב.

 

בכך, נקבע, הפרו הנתבעים את חובת הגילוי החלה עליהם כמוכרים גם מכוח ההסכם וגם מכוח חוק המכר, והם מושתקים מלטעון כי התובעים ויתרו בהסכם על כל טענה של פגם.

 

"יש לומר לנתבעים: טלו קורה מבין עיניכם. אתם הצהרתם כי לא ידוע לכם על פגם נסתר בדירה, ואתם הייתם אלו שלא גילו את חוות הדעת, את הצורך בשיפוץ הבניין ואת המחלוקות בין בעלי הדירות... בנסיבות אלו אין לשמוע מהנתבעים כל טענה, המעוגנת בהצהרות והתחייבויות התובעים, באשר למצב הממכר והבדיקות שערכו התובעים", כתב.

 

לפיכך נקבע כי הרוכשים זכאים לבטל את ההסכם בשל הפרה יסודית שמקורה בהטעיה ואי-גילוי פגם נסתר. בהתאם לכך, הם יחזירו לנתבעים את הדירה ויקבלו מהם חזרה את כספם ביחד עם הפיצוי המוסכם בתוספת הפרשי ריבית והצמדה מיום הגשת התביעה.

 

בסך הכול חויבו הנתבעים לשלם כ-1.5 מיליון שקל בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 70 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד שלומי זיגדון
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד ינון שרעבי
  • עו"ד אסף לאו ר עוסק בדיני מקרקעין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים