שתף קטע נבחר

אבי נמני - שלמה שרף: יומן אירועים

המאמן מתח ביקורת על כוכב הקבוצה, נמני ענה בכלי התקשורת וכדור השלג החל להתגלגל. כששרף סירב לקבל את הפתרון שעליו החליט לוני, הייתה הדרך קצרה לסיום עבודתו במועדון

מערכת היחסים בין מאמן מכבי תל אביב, שלמה שרף, לכוכב הבלתי מעורער של קבוצה, אבי נמני, התפוצצה מהר בהרבה מן הצפוי. עוד לפני פתיחת העונה נשאלו כוכביה של מכבי תל אביב, טל בנין ואבי נמני, כיצד יסתדרו עם שרף הטמפרמנטי וחד הלשון. השניים השיבו כי הם מכירים את שרף היטב, לאחר שנים של עבודה משותפת בנבחרת ישראל, וכי אינם חוששים מלשונו החדה. בפועל, המתיחות בין שרף לנמני החלה מיד עם הגעתו של המאמן הלאומי לשעבר לקבוצה. שרף הצהיר כבר אז כי: "אין בישראל שחקנים ששווים חצי מיליון דולר", כשהוא מכוון בעיקר לנמני ובנין שעלותם השנתית היא מעל מיליון דולר. בתגובה דרש נמני משרף לא להיכנס לכיסים של אחרים.
גורמים במכבי ת"א אף ידעו לדווח על תקרית נוספת בין שרף לנמני שהתרחשה לפני פתיחת העונה. עם פי אותם מקורות חש נמני כאבים ברגלו ונטש את האימון. בתגובה הורה לו שרף לחזור מיד ולהתאמן. נמני השיב אז בכעס: "מה, אתה לא רואה שנפצעתי?".
ובכל זאת, עם פתיחת העונה נדמה היה שבמכבי עמוסת הכוכבים הכל כשורה. אחרי שני מחזורי ליגה בלבד האש הוצתה מחדש.

פרק א': שרף מעביר ביקורת

עם סיום המשחק הדראמטי בין מכבי ת"א להפועל חיפה בקרית אליעזר (2:2), נשמע שרף מותח ביקורת חריפה על כוכבי קבוצתו (מהו קודרו, טל בנין ונמני) בכלל ועל נמני בפרט. את הביקורת הבוטה של שרף שמעו מרבית שחקני הקבוצה ומספר רב של עיתונאים וגורמים חיצוניים. בין השאר נשמע שרף אומר על נמני: "הוא שיחק בושה וחרפה. לא ראיתי אותו על המגרש". נמני לא נשאר חייב ונשמע אומר: "שלמה, פה זה לא הנבחרת. אל תתבטא כמו בשוק".

פרק ב': היום שאחרי. נמני מחזיר

יום לאחר סיומו של המשחק בקרית אליעזר הרחיב נמני את תגובתו על דברי הביקורות של שרף. בראיון שהעניק לחדשות ערוץ הספורט אמר נמני בין השאר: "שרף הוא המאמן ומותר לו לומר כמעט הכל, אבל לא הכל. הביקורת שלו מועברת בצורה ברברית, פרימטיבית ופוגעת. אין לי בעיה לקבל ביקורת, השאלה היא הדרך שבה היא מועברת. שרף גורם נזק למכבי". בהמשך דבריו ציין נימני כי אינו מעמיד אולטימטום או מאיים. שרף בחר גם הפעם להגיב בחריפות רבה. "לא אהיה סלחני ולא אבליג", נשמע שרף אומר. בבוקר יום שני, הבוקר שלאחר הראיון הביקורתי של נמני, השעה שרף את נמני מהקבוצה והעביר את סרט הקפטן לאמיר שלח. הפערים בין השניים נראו גדולים מתמיד.

פרק ג': לוני מנסה להשיג שקט

לוני הרציקוביץ', הבעלים של מכבי תל אביב, וגורמים נוספים בקבוצה, ניסו במהלך יום שני לעשות הכל בכדי להרגיע את האווירה ולפייס בין הכוכב למאמנו, כשלכולם ברור ששקט תעשייתי הוא המפתח להצלחתה של הקבוצה העונה. הנהלת הקבוצה אף שיחררה הודעה רשמית בזו הלשון: "הנהלת הקבוצה פועלת ללא לאות במטרה לסיים משבר זה". הרציקוביץ' הוסיף כי משברים מסוג זה מאפיינים קבוצות בראשית העונה בעת תהליכי הגיבוש בין הצוות המקצועי והשחקנים.
סביב השעה 17:00 הסכים נמני לנסוע עד גן חיים, מקום מגוריו של שרף, כדי להיפגש עם המאמן. בפגישה התנצל נמני, שרף קיבל את ההתנצלות, אך דרש להשאיר את העונש בעינו. נמני התעצבן, קם מיד ועזב את המקום. בערך בחצות פירסם נמני התנצלות רשמית. גם זה לא עזר. שרף עדיין דרש להעניש את נמני בנוסף: להשעות אותו מהקבוצה, להדיח אותו מתפקיד הקפטן וייתכן שאף לקנוס אותו. בתגובה הבהיר נמני כי על פי חוזהו היחיד שרשאי להשעות אותו הוא הרציקוביץ' ושהוא מתכוון להגיע לאימון הבוקר של מכבי ביום שלישי.

פרק ד': אימון הבוקר

לאחר שנכשלו כל נסיונות הפיוס, הגיע השחקן לאימון הבוקר (יום ג') של הקבוצה. עם זאת, לא עלה נמני למגרש עם שאר השחקנים ונכנס לשיחה אישית עם הרציקוביץ'. הרציקוביץ' בראיון בוקר לגל"צ: "מאמן עומד מעל שחקן ויו"ר קבוצה מעל מאמן. ברגע שאני החלטתי על קו פעולה מסויים - הוא זה שייושם. כבר בעבר הוכח, שאנחנו כקבוצה תלויים זה בזה. אם לא נהיה תלויים זה בזה נהיה תלויים זה ליד זה. הסיפור של שרף ונמני צריך להיגמר מיד וכך ייעשה".
האווירה במגרש האימונים בקרית שלום הוגדרה כמתוחה ביותר. האימון שנקבע לשעה 10:00 בבוקר נדחה בכשעה. השחקנים התמסרו על הדשא, וסירבו לשוחח עם התקשורת. מאוחר יותר העביר מאמן הכושר של הקבוצה, אברי מונצ'ר, את האימון. שמועה רדפה שמועה שרובן מדברות על כך ששרף לא ממשיך בקבוצה. לעיתונאים, שהמתינו מחוץ למתקן האימונים, נמסר כי ב-12:30 תכונס מסיבת עיתונאים מיוחדת.

פרק ה': סוף הדרך

עוד לפני מסיבת העיתונאים שיחרר האתר הרשמי של מכבי תל אביב ידיעה לפיה שרף פוטר מהקבוצה. בידיעה אף נכלל ציטוט של הרציקוביץ' על סיום ההתקשרות. כעבור מספר דקות הגיעה ההכחשה. בינתיים, יצא שרף ממתקן האימונים, יחד עם בנו ועוזרו, אבי, ונפרד ממספר פעילים במועדון. שמעון קורק, מנהל הקבוצה, נראה רודף אחרי שרף ומשכנע אותו לשוב למתקן האימונים.
במסיבת העיתונאים נכחו הרציקוביץ', נמני, ומנכ"ל חברת הניהול (מופת), אייל כהן. נמני פתח בהתנצלות: "אני מתנצל בכל דרך אפשרית בפני שרף והקבוצה, הבעתי את צערי והתנצלותי בכל דרך אפשרית. אני מאוד מעריך את שלמה". הרציקוביץ' אמר במסיבה כי הוחלט לקנוס את נמני ב-100 אלף שקל, אך נמני ימשיך לשמש כקפטן. "הקמתי ועדת בירור שהחליטה על עונש ראוי", אמר הרציקוביץ'. "החלטתי להטוות את ציר הפתרון אך שרף לא מקבל את דעתי בעניין. נכון לעכשיו הוא עדיין המאמן, אך לא ברור אם הוא יאמן את הקבוצה באימון אחר הצהריים". בנוסף, העביר הרציקוביץ' ביקורת מרומזת על שרף שסירב לפתור את המשבר עוד בתחילתו ואמר: "כל הסיפור הוא לא בין השחקן למאמן אלא איך אנחנו יודעים לנהל את הקבוצה ולפתור משברים".
מאוחר יותר התראיין הרציקוביץ' לרדיו 103fm והבהיר כי לסירובו של שרף לקבל את הדרך שבה סיים לוני את הפרשה יש רק משמעות אחת - התפטרות. "שלמה שרף מסרב לקבל את הקו שאני מנחה בקשר לאיך פותרים בעיות במכבי", אמר הרציקוביץ'. "ברגע שהוא אינו מקבל את התנאים, המשמעות היא שהוא התפטר".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
נמני. מושעה
צילום: דודו פריד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
שרף. צועק
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום יופי ערן כהן
לוני. מתווך
צילום יופי ערן כהן
מומלצים