שתף קטע נבחר

געגועיו של קוביקה

ממרחק של 20 אלף קילומטר ועם חוזה של כמיליון דולר ביפן, חולם אנדז'י קוביקה על הדשא בקרית שלום וגם על השווארמה של פיני בתחנה המרכזית. קוביקה: "משעמם פה, אני רוצה לחזור, מכבי צריכה חלוץ טוב" (הראיון המלא מתפרסם בעיתון תל אביב של ידיעות תקשורת)

תאמינו או לא, אבל כסף, אפילו מיליון דולר, זה לא הכל בחיים. ככה לפחות טוען אנדז'י קוביקה, החלוץ לשעבר של מכבי תל אביב, שעזב את הקבוצה בתמורה לחוזה אגדי של כמיליון דולר לעונה ביפן, אבל חולם כעת לחזור לדשא של קרית שלום, גם תמורת הרבה הרבה פחות. בשיחה מיוחדת מהעיר איווטה ביפן, סיפר קוביקה השבוע: "משעמם פה מאוד ואין כמעט מה לעשות. היום אני רק מקווה לחזור לישראל, הכסף לא שווה הכל".
כזכור, עזיבתו של קוביקה בשלהי העונה הקודמת לקבוצת אוורה רד דאיימונד ביפן, לוותה בהאשמות הדדיות בין הצדדים. במכבי טענו שקוביקה לא התאמץ מספיק, כיון שידע שהוא עוזב, וקוביקה, מצדו, העביר ביקורת על המאמן אברהם גרנט. למרות הכל, במהלך החודש האחרון מנהלת מכבי תל אביב, באמצעות המנכ"ל שמעון קורק, מגעים אינטנסיבים עם החלוץ הפולני, במטרה להחזיר אותו בעונה הבאה לקרית שלום.

אנדז'י קוביקה, מה שלומך איך החיים ביפן?

"לא משהו, אני גר עכשיו בעיר איווה שהיא עיר מאוד משעממת. בעונה שעברה חייתי לא רחוק מטוקיו, אז הייתי יכול למצוא גן לדוברי אנגלית לילדה שלי. אבל היום אני נמצא שעה וחצי טיסה מטוקיו, אלף ק"מ, ולכל משחק חוץ צריך לצאת לשלושה ימים, בגלל המרחק. בשביל המשפחה שלי זה היה מאוד קשה, בגלל זה אשתי והילדה כבר חזרו לפולין ומחכות לי שם. היה להם פה מאוד קשה, זה לא חיים פה".

מה אתה עושה חוץ מלהתאמן?

"אני משחק קצת טניס, צופה בטלוויזיה וזהו. אני רואה כל הזמן חדשות, מה קורה בעולם, מה קורה בישראל. פשוט אין פה מה לעשות, אין לי פה חברים, וקשה לי מאוד למצוא כאלה, בגלל מגבלת השפה".

אתה מתגעגע לישראל?

"בטח שאני מתגעגע לישראל, ואני מעודכן בכל מה שקורה אצלכם. שמעתי על הפיגוע הנורא שהיה בדולפינריום ומאוד הצטערתי. אתה יודע, תמיד הייתי עובר שם באזור".

למה אתה הכי מתגעגע?

"לפתיחות של האנשים בישראל. לאווירה הטובה. צריך לחיות פה ביפן, כדי להבין למה אני רוצה לחזור לישראל. אני מתגעגע גם לפיתות ולשווארמה של פיני בתחנה המרכזית".

מבחינה מקצועית, איך הולך לך ביפן?

"העונה השתתפתי בעשרה מתוך 14 משחקים של הקבוצה והבקעתי שישה שערים. באוורה פתחו עכשיו איצטדיון חדש, שעלה 250 מיליון דולר, כי הוא יהיה אחד האיצטדיונים שיארחו את הגביע העולמי. יש שם גג נפתח, וכאשר יורד גשם אפשר לסגור אותו. בעונה שעברה שיחקתי ב 42 משחקים והבקעתי 11 גולים".

למה לא נשארת בקבוצה?

"הקבוצה עלתה לליגה הראשונה והביאה מאמן ברזילאי, שרצה להביא שחקנים מברזיל. בכל קבוצה יכולים לשחק רק שלושה שחקנים זרים, ולכן נאלצתי לעזוב. המאמן הביא אתו שחקנים שלו, לא היה לי מה לעשות. אתה יודע מה זה כשמאמן מביא שחקנים מהמדינה שלו".

כמה קהל מגיע למשחקים שלכם, איך האווירה במגרש?

"אני מאוד מתגעגע לקהל של מכבי תל אביב. למשחקים שלנו מגיע קהל של 25 אלף איש, אבל הם מאוד שקטים ומנומסים, לא שומעים אותם. אחרי גול אין שום חגיגות, יש שקט, דממה. אתה מבקיע גול ואין שמחה. זה לא יאומן בכלל, הכל שונה ביפן, הם חושבים שונה ועושים הכל שונה. החיים כאן מאוד איטיים ויש לכל דבר חוקים מיוחדים".

רק עזבת ומכבי תל אביב לקחה את הגביע, שמעת על זה?

"אני יודע הכל, שמעתי על הגביע ואני שמח בשבילם. אני גם צריך עוד לברך את אבי נמני על הזכייה בתואר מלך השערים. שמעתי שאבי בכושר מצוין, בכלל, הוא שחקן מצוין, אני מתגגע לבישולים שלו. הזכייה שלהם בגביע לא הפתיעה אותי, כי לאורך החודשיים שלושה האחרונים הם משחקים טוב מאוד. אני מקווה לחזור למכבי ולקחת אתם את האליפות. אני חושב שלמכבי יש קבוצה חזקה, אבל לדעתי, חסר להם עוד חלוץ טוב".

יחד אתך תהיה למכבי קבוצה חזקה?

"למכבי תמיד יש קבוצה חזקה, אבל הכל עניין פסיכולוגי שתלוי בהתחלת העונה. תגיד לי, מה בדיוק מכבי מתכננת מבחינה מקצועית, את מי היא הולכת להביא חוץ ממני?"

עוד לא ברור. את המאמן ניר לוין אתה מכיר?

"בטח שאני מכיר, גם דיברתי אתו פעם אחת".

אתה בקשר עם שחקנים במכבי?

"לא, אבל אני קורא הכל באינטרנט. יש לי פה אינטרנט חופשי, אז אני כל הזמן מסתכל ויודע כל מה שקורה שם".

יו"ר מכבי ת"א, לוני הרציקוביץ', אמר עליך בשבוע שעבר: "לא אהבתי את אופן העזיבה שלו, אבל הוא שחקן טוב".

"אני שמח לשמוע את זה, והוא גם צודק. כשעזבתי את מכבי נתתי ראיון, והוסיפו לו דברים שלא אמרתי והם נשמעו אחרת. אני הייתי אז ביפן ולא יכולתי להגיב. פשוט ניצלו את זה וגרמו לי נזק. בכל מקרה, אני גם לא צריך להתנצל, כדורגל זה ביזנס, מכבי עשו עלי כסף טוב אחרי שעזבתי".

אברהם גרנט טען כל הזמן שהראש שלך ביפן ולא במכבי תל אביב.

"אני חייב להודות שאברהם צדק".

אז מה צריך כדי לסגור את עניין החזרה של למכבי תל אביב?

"עד סוף השבוע הבא אדע הכל. אני לא רוצה להמשיך כך. קבוצת אוורה קנתה אותי והם לא זקוקים לי יותר. אני מאוד אופטימי בקשר לשחרור. הם מבינים שהמשפחה שלי לא התאקלמה כאן, ושהרבה פעמים זרים עוזבים את המקום כבר אחרי שלושה חודשים".

אבל הם קנו אותך ב 1.2 מיליון דולר. מה יהיה עם הכסף הזה?

"הם יהיו צריכים לשמוח אם הם יקבלו עלי 200 אלף דולר. החוקים השתנו, והם מבינים שבעוד כמה חודשים, פיפ"א יכולים להגיד שכל השחקנים שהסתיים להם החוזה משוחררים. אז עדיף להם לקבל עלי 200 אלף דולר מכלום. אני פשוט לא רוצה יותר להשאר פה, זהו, נמאס לי".

הראיון המלא מתפרסם בעיתון תל אביב של ידיעות תקשורת

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
קוביקה: "נמני שחקן גדול"
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים