שתף קטע נבחר

נפתח קו חדש לאירלנד

ארקיע חנכה קו ישיר לדאבלין ועכשיו הזמן הנכון (רק 20 מעלות). כמה סיבות טובות להתגבר על הדעות הקדומות (מלחמות וטירור) וגם מסלולים מומלצים

אתרים חשובים בדאבלין אירלנד הכפרית איך מגיעים 

ישראלים רבים פוסלים מוקדם מדי את האופציה של טיול באירלנד. שנים של מלחמות פנימיות וטירור הדביקו למדינה המקסימה הזו תדמית של ארץ מסוכסכת ורדופת בעיות. ואת זה, כידוע, יש לנו פה בשפע, אז איזו סיבה יש לטרוח לעלות על מטוס ולהרחיק עד שם.

 

 

מתברר שיש יותר מסיבה אחת. צריך להבהיר שבעוד בצפון אירלנד יש עדיין מדי פעם אירועי אלימות וטירור, שוכנת לה בשלווה בדרום האי הרפובליקה האירית הקתולית, המונה 3.7 מיליון תושבים חביבים ורגועים.

 

 

אלמנט אחד משותף יש לנו ולהם בהיסטוריה: המלחמה באנגלים. האירים קיבלו את הנצרות במאה החמישית, צאצאי הקלטים התמזגו עם הפולשים הוויקינגים שהגיעו לאירלנד במאה השמינית והתשיעית, וניסו להתנגד במשותף לאנגלים הנורמנים, שהגיעו ככובשים במאה ה-11. כבר אז החל המאבק עקוב הדמים עם השכנים האנגלים, שחשקו באי הירוק הזה. האנגלים התבצרו בארמונות מוקפי חומה וניהלו מאבק ארוך ימים, עד שפרצה מלחמת השחרור האירית, שהחלה ב-1916 והסתיימה בקבלת עצמאות מדינית לדרום-אירלנד.

 

 

האירים הם אנשים לבביים, בעיקר אחרי שהם שותים כמה כוסות בירה גינס בפאב, ואוהבי מוסיקה. אם תגיעו לפאב הנכון, יש סיכוי סביר שתראו את כל תושביו פוצחים בשורה ארוכה ומלודית של בלדות ושירי עם אירים. גם אורחים מזדמנים מתקבלים למקהלה הספונטנית.

 

 

הזמן המועדף לביקור באי הצפוני הוא בין יוני למחצית ספטמבר. הטמפרטורות אז נעות סביב ה-20 מעלות, אם כי בהחלט ניתן לצפות לגשם מדי פעם גם בעיצומו של אוגוסט. המטבע הוא לירה אירלנדית, שערכה נופל באחוזים בודדים מהלירה שטרלינג. עדיף להחליף קצת כסף בסניף בנק מקומי, אבל לרוב יקבלו האירים בשמחה גם לירות אנגליות ודולרים אמריקאים.


פורסם לראשונה

 

אתרים חשובים בדאבלין

אירלנד הדרומית עצמאית מאז שנת 1921. בירתה, דאבלין, היא עיר אלגנטית ונעימה. מלבד האווירה הפתוחה של יושבי הפאבים שלה, יש בה גם אתרי ביקור יפים, כמו טרינטי קולג', ובמרכז העיר בניינים מרשימים מהמאה ה-18, ששופצו כראוי אחרי שנים של הזנחה.

בדאבלין צמחו משוררים וסופרים גדולים, כמו שין אוקייסי, יונתן סוויפט, סמואל בקט וג'יימס ג'ויס, שמוזיאון לזכרו נמצא במגדל מארטילו. הפאב שג'ויס נהג לבלות בו, ויש הגורסים שגם כתב בו כמה פרקים מיוליסס, DAVY BYRNE'S, שוכן ברח' DUKE 21. האוכל כאן סביר למדי.

מומלץ להתחיל את הביקור בדאבלין בסיור רכוב של מספר שעות, עם חברת האוטובוסים GARY LINE, שמפעילה בימים יפים בקיץ אוטובוסים פתוחים שמדלגים בין האתרים המרכזיים של העיר, תמורת כשבעה לירות.

בלשכת התיירות המקומית יציידו אותכם באינפורמציה מפורטת על סיורים ייחודיים, כמו אתרים ליליים של מוסיקה אירית או אפילו סיור פאבים.

את הטיול הרגלי בדאבלין מומלץ להתחיל בגשר O'CONNELL, בו נמצאת אבן הזיכרון לדניאל אוקונל, שבתחילת המאה ה-19 החל להוביל את המאבק לעצמאות אירלנד. ייחודו של הגשר הוא שרוחבו עולה על אורכו. רחוב הקניות הנושא את שם אוקונל צמוד לגשר. כשתפנו שמאלה אחרי בניין הדואר הראשי ברח' הנרי תגיעו ל-MOORE STREET MARKET הצבעוני. גם בית הפרלמנט האירי הנמצא לא רחוק מגשר אוקונל. מומלץ במיוחד לבקר בטרינטי קולג', שנוסד כבר ב-1592 ואיכלס לא מעט תלמידים מפורסמים, כמו הפילוסוף ג'ורג ברקלי, אוסקר וויילד, תומס מור, יונתן סוויפט (מחבר גוליבר) ואחרים. אזור הקמפוס משובץ בגנים ובבתים מרשימים, ותענוג לשוטט בו.

בין המקומות אותם לא כדאי להחמיץ בדאבלין ניתן למנות את מוזיאון הסופרים, שנפתח ב-1991 בבית משופץ מהמאה ה-18, ובו כתבי-יד נדירים של גדולי המשוררים והסופרים האירים.

גם MERRION SQUARE משמשת מרכז לכמה מקומות רבי עניין, כמו בית הוריו של אוסקר ווילד, HOUSE LEINSTER, ששימש מושב לפרלמנט האירי, ובניין הגלריה הלאומית, בו מוצגות למעלה מ-2,000 עבודות אמנות.

אוהבי מצודות עתיקות ימצאו עניין בביקור במצודת דאבלין העתיקה, השוכנת ליד CHRIST CHURCH, שנוסדה כבר בשנת 1172 בידי הברון הנורמני שכבש את העיר.

אטרקציות נוספות בעיר: מוזיאון לתולדות הוויסקי האירי (CORNER IRISH WHISKEY)ומוזיאון לתולדות הקהילה היהודית (הוקם ב-1985 על-ידי הנשיא חיים הרצוג ז"ל).

המקום לשופינג הוא רח' הנרי, בו נמצא מרכז הקניות ILAC. הדברים היחידים המומלצים באמת לרכישה הם מוצרי טוויד וצמר, הידועים בטיבם.

חזור למעלה
אירלנד הכפרית

כבן לאב יליד העיר קורק בדרום-אירלנד, הרגשתי חובה לבקר שם. התברר שבקורק נותרו שמונה יהודים בלבד. אחד מהם, אגב, הוא ראש העיר. קוראים לו עוד גולדברג. גולדברג מספר שהקהילה היהודית בכלל הגיעה לאירלנד כתוצאה מהונאה. לדבריו קברניטים רוסיים השיטו בסוף המאה שעברה יהודים שביקשו להגיע מליטא לארצות הברית, והורידו אותם בנמל קורק בטענה שהגיעו.

הדרך המומלצת להתרשם מהאי, הירוק עד כאב, הוא טיול ברכב מדבאלין לקורק וחזרה דרך העיר לימריק. המסלול נמשך כ-960 ק"מ בסך-הכל וממצה את החוויה הכפרית האירית. בכל כפר ועיירה נמצאות אכסניות חמודות המציעות לינה וארוחת בוקר במחירים נוחים יחסית (20-30 דולר ללילה לאדם).

צבע ירוק כזה של עצים, מדשאות ופרחים אפשר לקבל רק באי שהגשמים בו יורדים בלי הרבה הפוגות. עם זאת, זרם הגולף המגיע מהים הקאריבי מחמם את החוף המערבי על צוקיו התלולים וגורם לטמפרטורות נוחות בכל רחבי האי.

כשיוצאים את דאבלין על כביש N7, העצירה הראשונה המומלצת היא באזור גידול סוסי המירוץ ב-KILDARE. כדאי לבקר ב-NATIONAL STUD AND HORSE MUSEUM, שבו כל מה שרציתם לדעת על מירוצים וגידול סוסים. למוזיאון צמוד גן יפני נאה.

תחנות אחרות בדרך לקורק: סלע CASHEL, המתרומם בגאון מעל סביבתו, כשעל ראשו שרידי מצודה עם היסטוריה מקומית ארוכה. גם בעיר הסמוכה, CAHIR, נמצאת מצודה מימי הביניים שניתן לבקר בתוכה.

מי שרוצה לראות את כפר הולדתם החביב של אבותיו של הנשיא רונלד רייגן, מוזמן לעצור ב-EN ב-BALLYPOR. המשך הדרך לקורק נמתחת לאורך הגדה של נהר ליי, המבתר את העיר לשני חלקים.

קורק, שנוסדה ב-1185, מונה כיום כ-140,000 תושבים. הרחוב המרכזי בעיר הוא רח' פטריק, ונקודת הציון הבולטת בעיר היא פסלו של האב תיאובולד מתיאו, שהיה ממובילי המאבק לעצמאות האירית.

ביקור בנמל קורק, השוכן 24 ק"מ מהעיר, הוא בגדר חובה. מכאן יצאו לא מעט אנשים לעבר הארץ המובטחת אמריקה, והפכו שם למיתולוגיה. מכאן גם יצאה הטיטאניק להפלגה היחידה שלה.

הצעה אחרת היא טיול במסלול מעגלי של כ-700 ק"מ, שיתחיל ויסתיים בעיר קורק. ביום הראשון לטיול מומלץ לפקוד את אחת האטרקציות הגדולות של האזור, BLARNEY STONE. אבן שהובאה על-ידי הצלבנים האירים מירושלים עם חזרתם ממסעי הצלב ושוכנה בצד החיצוני של חומת המצודה, בגובה עשרות מטרים. האמונה המקומית קובעת נחרצות, שכל מי שינשק את האבן יזכה למילוי משאלותיו. אלא מה, כדי לעשות זאת עליך לגלות נכונות להיתלות באוויר כשראשך כלפי מטה ולסמוך על שני הבריונים האיריים שמחזיקים בעקביך ולקוות שהם לא שתו יותר מדי קודם.

משם ממשיכים לעיר הנמל KINSALE ונוהגים דרך BALLYDEHOB בנוף יפהפה, עם אפשרות עצירה באי GARINISH, על גן הציפורים שלו.

מסלול מומלץ אחר הוא מ-BANTRY מערבה, לעבר מעבר HEALY, שם תוכלו ליהנות מאחת הדרכים המרשימות של מערב אירלנד. האזור נקרא שטבעת קרי. הנוף המהמם הופך את האזור ליעד קבוע לכל חובבי נוף וטבע. ניתן גם לנסוע לפארק הטבע היפה שליד העיירה קילראני דרך עיירת הספא המפורסמת MALLOW. בחצי האי המרשים דינגל יש מסלול נוף יפהפה, שמוביל לעיירה TRALEE. באזור המרשים הזה צולם הסרט המפורסם בתו של ראיין. מכאן אפשר להמשיך לכיוון העיר ההיסטורית לימריק ולבקר במצודת BUNRATTY הסמוכה. החזרה לעיר קורק תהיה דרך TIPPERARY ומצודת סלע CASHEL.

חזור למעלה
איך מגיעים

חברת ארקיע חונכת קו מנתב"ג לדאבלין. עשר טיסות ישירות ייצאו, החל מהתשיעי ביולי, מדי שבוע לדאבלין. אם תסתפקו בטיסה בלבד, תשלמו 399 דולר. מחיר חבילה לשלושה לילות: 529 דולר. טיול מאורגן ברחבי האי לשבעה ימים, עם מדריך ישראלי, יעלה 969 דולר לאדם.

אם בחרתם באופציה של טיסה בלבד, תוכלו לרכוש בדאבלין טיולים מאורגנים לאטרקציות ולאתרי אירלנד, החל מטיול ליום אחד וכלה במספר ימים.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
את הטיול הרגלי בדאבלין מומלץ להתחיל בגשר O`connell
בעיר Cahir נמצאת מצודה מימי הביניים שניתן לבקר בתוכה
בעיר ההיסטורית לימריק כדאי לבקר במצודת Bunratty
מומלצים