שתף קטע נבחר

פותר החלומות ממצפה רמון

שמונה שנים אחרי שמישהו הופיע בחלומו ושלח אותו למצפה רמון, יש שם ליוסי דותן מיזם תיירות מגוון: חדרי אירוח, חברה לטיולי ג'יפים, סטודיו לסדנאות אור קוליות ובית קפה

לילה אחד חלם יוסי דותן שהוא עוזב הכל והולך למצפה רמון. זה היה באחת אחר חצות. דותן, איש צייתן לחלומותיו, נסע כל הלילה עד מצפה, אותה כלל לא הכיר. הוא התבלבל וטעה לחשוב שבית הספר לקצינים בה"ד 1, בפאתי מצפה, הוא היישוב. אז הוא הקים אוהל קטן וישן את כל הלילה בחוץ ליד הבסיס. בבוקר הבין שטעה והמשיך עד מצפה רמון.
זה קרה לפני שמונה שנים. היום דותן הוא מיזם תיירות מופלא של איש אחד. יש לו שמונה חדרי אירוח מקסימים, חברה לטיולי ג'יפים, סטודיו ענק לסדנאות מיוחדות ובית קפה. הוא גם פועל בימים אלה על פתיחת מרכז הזמנות, דרכו ניתן יהיה לרכוש כרטיסים לכל האטרקציות של מצפה - מחוות האלפקות ועד סוכה במדבר.
אבל מה שמעניין את דותן יותר מכל הם החלומות, שלו ושלנו. את אלה, כך הוא מספר, הוא יכול לקרוא, להבין ולפרש. בין השאר, הוא מנהל את פורום החלומות ב"וואלה".

הטרמינל של העולם

אבל לפני שתטעו לחשוב שמדובר בפריק מנותק, שמתחבר רק לרוחני שבחיים, צריך לספר קצת עליו. דותן נולד לפני 38 שנה בנהריה, אבל את הכסף הגדול עשה בתל אביב. הוא היה איש עסקים אמיד, בעל חברה לדוכני תצוגה. העסק הרוויח המון כסף ודותן גם. אלא שאז הופיע החלום, שציווה עליו לנסוע למצפה רמון, ומאז הכל השתנה.
דותן: "מצפה רמון היא מקום ייחודי בעולם. מיקומה, על שפת מצוק המכתש הגדול, הוא פלא בריאה. בכלל, המכתש הוא תופעה בלעדית בכל העולם. בדרך כלל מכתש נוצר כתוצאה מהתפרצות הר געש, ואילו כאן הוא נוצר מבליה של מליוני שנים. זה רק מראה שמכתש רמון הוא הטרמינל של כל העולם, ושכולם עברו דרכו עד ששקע".
למצפה הוא הגיע אחרי אותו לילה ליד בית הספר לקצינים, ונפגש עם איש החברה הכלכלית ביישוב. "אמרתי לו שאני רוצה להקים סטודיו, אבל הוא בטח חשב שאני איזה פריק עם רעיונות מטורפים, ואמר לי שאין דבר כזה במצפה. שאלתי אותו אם יש מגרשים למכירה, וגם את זה הוא אמר לי שאין. אבל לרגע לא דאגתי. ידעתי שאני צריך להיות במצפה רמון, ובאמת שבוע אחרי זה הופיע מכרז למכירת מגרשים בעיתון. נרשמתי וזכיתי".
במגרש בו זכה הקים דותן סטודיו ענק, חלל עצום שבתקרתו שלל פנסים ומערכת תאורה ענקית. על קיר אחד תלוי מסך ענק, חמישה מטרים על שלושה וחצי. על רצפתו עשרות מקומות ישיבה על כריות, וגם "בור", דומה לזה הקיים בבימות האופרה עבור התזמורת, אלא שבסטודיו של דותן ממוקמים בבור הציוד האור-קולי הרב והיוקרתי. צפייה בסרט כאן היא חוויה מדהימה.
אבל הסטודיו המפואר והיקר לא נועד לצפייה ב"מטריקס". זה לזמן הפנוי. בדרך כלל מתקיימות בו סדנאות של אור וצבע, במהלכו מציירים המשתתפים באופן אינטואיטיבי, תוך כדי מופע אור-קולי של סרטי טבע ומוסיקה. אחר כך מקיים דותן שיחה עם המשתתפים ודרך הציורים שלהם מצליח להאיר להם קצת על עצמם.

אין כניסה לילדים

במגרש השני בו זכה דותן, צמוד לסטודיו, הוא הקים שמונה חדרי אירוח קטנים ומקסימים. כל חדר מעוצב בסגנון אחר וכולם יחד יוצרים אווירה ביתית. הבעיה, למי שזו בעיה: אין כניסה לילדים.
בנוסף, הקים דותן חברה לטיולי ג'יפים, "טרמינל", שמארגנת נסיעות יצירתיות למכתש ומציעה מגוון מסלולים: טיול חלומות, טיול קפה, טיול נרות. המיוחד הוא השילוב בין הנסיעה בפלא המדברי והיצירתיות, שהטבע הדומם משמש לה גם השראה וגם חומרי גלם. למשל, נרות, אותם ניתן לייצר בדרך מיוחדת במכתש או הדפסי משי בעזרת ציוד שפיתח דותן. את הסטודיו, חדרי האירוח והטיולים אפשר לחבר לסוף שבוע של גילוי עצמי והתרגעות.
דותן נשוי ואב לשלושה, אבל רק עכשיו, אחרי שמונה שנים של הקמה, הוא מעתיק את מקום מגוריו למצפה רמון. עד עכשיו הוא היה על קו תל אביב-מצפה, ולבד. עכשיו הוא מגיע לתמיד, עם המשפחה. "אני לא סולד מתל אביב ולא מאורח החיים שם. ההפך. יש הרבה יופי גם שם, אבל במצפה רמון יותר. יש כזו אופנה של לעבור מהעיר הגדולה והצפופה לשקט המדברי. אצלי זה לא כך, זה פשוט עניין של איפה אתה רוצה לחיות ואיפה הכי טוב לך. לא באתי בגלל שהיה לי רע אלא כי רציתי טוב יותר. בכלל, אדם צריך לעשות ולשפר כל הזמן. גם בעניין של מודעות עצמית וגם בעניין של איכות חיים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
יוסי דותן. "מכתש רמון הוא הטרמינל של כל העולם"
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים