שתף קטע נבחר

דיג: חופים מומלצים

המומחים המקומיים לדיג, בעלי חנויות הציוד, מגלים איפה כדאי לזרוק חכה ומה ייתפס בה. מנהריה ועד אילת, מקרפיון ועד דניס

אילת אשקלון אשדוד ת"א - יפו 
נתניה חיפה עכו נהריה 
טבריה 

אילת

"אנחנו לא רק דייגים שיודעים ללמד על דיג", אומרת נורית אדלר, מבעלי החנות דגמ"ח, "רבים מהלקוחות גם מצטרפים אלינו כשאנחנו יוצאים לדוג". באילת, היא מספרת, יש הרבה מאוד אפשרויות דיג: חופי הרחצה (בלילה), הלגונה החדשה, הגשרים של מלון הרודס ושוברי הגלים שליד המלון, חוף הדייגים (מפרץ השמש), איזור בסיס חיל הים, והרשימה עוד ארוכה. ליד פתח יציאת הביוב (המטוהר) של אילת הנמצא בצפון, סמוך לגבול עם ירדן, הדגה עשירה מאוד.

חשוב להדגיש כי חלק מחופי אילת הן שמורות טבע בהן אסור לדוג.

אדלר ממליצה על איזור הלגונה. אמנם מדובר בכישלון תיירותי, אך מי הלגונה העכורים חביבים על הדגים המסתתרים בהם. בלגונה אפשר להוציא דגי לברק (בעונה), ודניסים שמקורם בכלובי הדגים השנויים במחלוקת. לא אחת פותח מי שפותח את הכלובים ומשחרר את הדגים. בעונה זו יש בלגונה דגי סרגוס, ארס ושורי.

דגמ"ח, מרכז שמעיה, רחוב איילות, 6375486-08.

חזור למעלה
אשקלון

בסערות החורף נפרצו כלובי הדניס שמול חופי אשקלון. דייגי העיר ידעו נחת ומעט דגים שרדו. הדניס, מספר יהודה חי, הוא דג קטן יחסית המצוי כעת בשפע מאשדוד ועד זיקים והוא מושך טורפים כגון הטונה, האינטיאס והגומבר (שמו העברי של המוסר), "אפילו דולפינים הגיעו להשתתף בחגיגה". עם התחממות המים יגיעו המרמירים (ורדית) הלברקים, והסרגוסים.

מי שרוצה לדוג באיזור יוכל לעשות זאת בחוף זיקים או בחוף ניצנים (כניסה בתשלום), ויהודה ממליץ על החוף של הפארק הלאומי אשקלון (איזור קצא"א). החוף, מספר יהודה, הוא אחד היפים, יש בו גם קטע חולי המתאים לריצה וגם קטע סלעי המתאים לדייג, והכניסה היא ללא תשלום. אפשר גם לשלב בביקור בפארק עצמו - "פארק מקסים עם עתיקות וארכיאולוגיה, צמחייה עשירה ועצי שקמה ודום". הכניסה לפארק היא בתשלום.

פינת החי, העבודה 14, טל. 6723101-08.

חזור למעלה
אשדוד

אמנון מימון ממליץ על שפך המים החמים שליד תחנת הכוח, שם ניתן לדוג דגים גדולים, בעיקר בז'ירז'ור. "אתה הולך לשם בשבת ואתה רואה לכל אורך החוף רק מקלות, אנשים דגים שם מאור ראשון ועד אור אחרון".

בעונה הזו, אומר מימון, יש שם מוסרים, טונות שחורות, מליסות ואינטיאסים.

מיכלין ספורט, האורגים 6, טל. 8527420-08.

חזור למעלה
ת"א - יפו

לדוג בחופי העיר אסור בינתיים בגלל הזיהום שגרמה הזרמת הביוב של גוש דן לים. עם זאת, החנויות עדיין כאן:

ארמנדו, שדרות ירושלים 33, יפו. טל. 6838580-03.

נטף פס, יהודה הימית 13, יפו, טל. 5185194-03.

שלמה בכר (חנות היבואן), שביל המפעל, קריית המלאכה, תל אביב טל. 6822951-03.

חזור למעלה
נתניה

נתניה היא עיר עם אפשרויות דיג רבות. דני טל, מבעלי החנות 'ולטל', מסביר כי רצועת החוף של העיר משופעת בריפים ובחופים מסולעים לכל אורכה. הנקודה המומלצת היא בחוף ארגמן, הנמצא לא חוק מבית גולדמינץ, בכניסה הדרומית לעיר. ישנה כגישה נוחה עם רכב כמעט עד לחוף עצמו ובמקום גם בית קפה.

במים יש סלעים היוצרים מפרצונים קטנים בהם יש דגים. יש מי שעומד במים עם מגפיים מיוחדים על הסלעים, ויש מי שמעדיף לדוג עם רולר מהחוף. בכלל, אומר טל, דיג הוא יותר בילוי מאשר הדיג עצמו, "לפעמים אני אפילו לא מוציא את החכות מהאוטו, רק נהנה מהשהייה עם החבר'ה על החוף".

ולטל, הנוטע 4, טל. 8615211-09.

חזור למעלה
חיפה

לדברי אברהם הירש, המכונה אברם, אין בחיפה עצמה יותר מדי מקומות לדוג בהם, מכוון שרוב החופים מזוהמים. שני המקומות היחידים בהם אפשר לדוג העיר הם ליד מנחת המסוקים של בית חולים רמב"ם, וחוף בת גלים.

"הכי טוב", אומר אברם, "זה לנסוע לחוף הבונים". אמנם כבר אי אפשר להגיע עם הרכב עד לחוף כפי שניתן היה בעבר, אך עדיין ניתן למצוא שם חוף סלעי עם דגה עשירה ונקייה, בו אפשר לדוג בשתי השיטות - גם בבוסים וגם בדיג למרחק.

לקראת פסח, הוא אומר יהיו גם ארסים וסרגוסים, שזו תקופת ההתרבות שלהם. בנוסף ממליץ אברם גם על חוף טנטורה, ומציין שחיפאים רבים נוסעים לדוג בחוף עתלית, גם שם יש חוף רחצה מסולע.

פיתרון נוסף לחיפאים שרוצים לדוג הוא לצאת עם כלי שייט לדוג בעומק הים. "החבר'ה משלמים כמה שקלים, יוצאים ותופסים, לפעמים גם עד אחרי חצות. זה יותר טוב גם מבחינת הניקיון וגם מבחינת כמות דגים". אחת הנקודות העדיפות לדיג מסירות היא מערבית למכון לחקר הימים והאגמים, הנמצא בכניסה הדרומית לעיר.

מיכלין ספורט, סניף ראשי, רחוב העצמאות 55, טל.8685020-04.

דפדפת, אלנבי 19, טל. 8644302-04.

חזור למעלה
עכו

על עוסאמה ביאעה מעכו אומרים שהוא אחד המבינים הגדולים בדיג. למי שמוכן להירטב כשהוא דג ממליץ ביאעה על איזור המגדלור של עכו. "אפשר לעמוד שם על הסלעים ולדוג, עכשיו יש שם סרגוסים, ובקיץ יש שם כמעט את כל סוגי הדגים".

מי שרוצה להישאר יבש יכול לעמוד באותו איזור למעלה על החומה, אבל בשביל זה צריך רולר. משם, אומר ביאעה, ולאורך כל רצועת החוף של עכו עד איזור בית החולים מזרעה, האיזור עשיר בדגה נקייה.

עוסאמה, נמל הדיגים 11/110, ליד חאן אל עומדאן, עכו העתיקה, טל. 9915552-04.

חזור למעלה
נהריה

לדברי שרגא אשל מ'ספורט ונופש' יש דגים לכל אורך החוף של נהריה ועד לראש הנקרה. אשל מזכיר כי אופן הדיג משתנה מדג לדג, "דיג של דגים גדולים שמגיעים קרוב לחוף לעתים נדירות, הוא לא כמו דייג של דגים קטנים". עוד מבטיח אשל ללמד את כל מי שיגיע לחנות כל מה שצריך לדעת. "הכי טוב", הוא אומר, "זה לדוג על המזח של נהריה, אם כי ישנם גם לאורך החוף מקומות רבים עם מפרצים בהם אפשר לדוג".

ספורט ונופש, חזית מלון קרלטון, 9928783-04.

חזור למעלה
טבריה

גם ב'קמפינג טבריה' ישמחו להסביר לכם איך להתחיל לדוג. "עכשיו יש בעיקר קרפיונים אותם אפשר לדוג בחופים עם עשבייה, דוגמת החופים שמצפון לטבריה", אומר רונן קלס "בקיץ יהיו גם מושטים". אלה הם שני הדגים העיקריים שניתן לדוג בכנרת, ומסביב לאגם יש נקודות דייג רבות.

מקום הדיג המומלץ ביותר הוא ליד הירדנית, בשפך הירדן שבדרום האגם, ליד הכניסה לקבוצת כינרת. "בשבת בחמש בבוקר, מגיעים לא מעט דייגים למקום", אומר קלס.

כאשר עוסקים בדיג בכנרת כדאי לזכור את עונת העוגנים. בחורף, לפני עונת ההשרצה, הדגים לא אוכלים ופשוט שוהים בין הסלעים שמתחת לפני המים, כמעט ללא תזוזה. שיטת הדיג הנהוגה בעונה זו נקראת 'חטיפות', או 'הרמות'.

הדיג נעשה בעזרת 'עוגן' (קרס משולש גדול), התופס את הדג שלא באמצעות פיתיון, פוצע אותו ופוגע גם במים: "מרבית הדגים קטנים מאוד והדייגים זורקים אותם בחזרה למים" מסביר קרס, "אחר כך רואים אותם צפים מתים". בנוסף, אחת לכמה 'הרמות' העוגן נתפס בסלעים, החוט נקרע והעוגן שעשוי מעופרת - מתכת רעילה - נשאר במים שכולנו שותים.

קמפינג טבריה, רחוב הגליל פינת הירדן, 6721406-04.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
עכו. אפשר לעמוד על החומה
צילום: דובי זכאי
חוף דור. החיפאים נוסעים לשם
מומלצים