שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  טיול אופניים בנחל אלכסנדר
  רוכבים מתחילים, משפחות עם ילדים או נווטים גרועים - זה המסלול בשבילכם. 15 ק"מ של רכיבה קלה המלווה נחל קסום, צבים רכים וחורשת איקליפטוסים. הוראות נסיעה - פדל בעקבות פדל

  פעם אופניים נועדו בעיקר לילדים או לרכיבות עירוניות לצורך 'סידורים'. בשנים האחרונות משרתים האופניים גם את המטיילים בארצנו. אפשר לטייל בקבוצות מאורגנות או עם כמה חברים, בזוגות ואפילו לבד. בזמן שאתם מתפעלים מיופיו של הטבע אתם גם משפרים את הכושר הגופני - מקור כפול להנאה וסיפוק.

   

  המסלול שלהלן קל מבחינה פיזית וטכנית, ומתאים מאד לרוכבים מתחילים, למשפחות עם ילדים ולמי שניווט אינו הצד החזק שלהם. אפשר גם לרכוב אותו בליל ירח מלא, אך מומלץ לעשות זאת רק אם נסעתם בו בשעות האור ביום-יומיים הקודמים. אורך המסלול הוא 15 קילומטר והוא אינו מעגלי - חוזרים באותה דרך בה הגעתם.

   

  כל מה שנותר הוא לקבוע עם חברים, להעמיס את האופניים על הרכב, להצטייד בקסדה, מים, קרם הגנה, ערכה לתיקון תקרים, טלפון נייד, תדפיס של הכתבה הזו, וקדימה - לצאת לדרך. 

   

  שביל באמצע שביל בצד

   

  נחל אלכסנדר שוקם בשנים האחרונות והפך לפנינה ירוקה במרכז הארץ וליעד מבוקש לטיולים. מקורותיו של הנחל בהר עיבל ובהר גריזים שבאזור הר שכם והוא נשפך לים התיכון סמוך לישוב מכמורת. מים תמצאו בנחל לאורך כל השנה, אבל זרימה רצופה יש רק בחורף. הנחל נקרא על שמו של המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי והרחצה בו אסורה.

   

   

  נקודת המוצא של המסלול היא בחניון הכניסה, סמוך לקיבוץ מעברות. מצומת 'העוגן', על כביש 4, יש לפנות מערבה לכוון קיבוץ משמר השרון. בצומת

  הבא יש לפנות ימינה אל קיבוץ מעברות. כ-300 מטר אחרי הקיבוץ שחולף משמאל, תראה מצד ימין חורשת עצים. שם מחנים את הרכב במקום מוסדר, ומשם מתחילים לפדל.

   

  עולים על השביל המסומן בסימון שבילים אדום. עם שביל זה, שמוביל למעבר בטוח מתחת לכביש, ממשיכים כמחצית מהמסלול. נוסעים על השביל הסלול כ-3.5 ק"מ עד שמגיעים לגשר הצבים. הגשר הוא  נקודת תצפית מצוינת ממנה ניתן לראות (בעיקר בשעות אחר הצהריים) את אוכלוסיית הצבים הרכים החיה בנחל.

   

  מכאן ממשיכים עם הכביש, חוצים את הגשר ופונים שמאלה בצומת הראשון, לאחר כ- 200 מטר. אחרי שחוצים את גן האירועים, עוברים מתחת לגשר עליו נמתחת מסילת רכבת. עתה מתרחקים מהנחל למספר דקות וממשיכים צפונה (ימינה) במקביל למסילה, מרחק של כ-700 מטר עד למפגש עם חורשת האיקליפטוסים, שם פונים שמאלה (שימו לב: בין הגשר לבין הפניה יש עוד 4 פניות אפשריות. הקפידו לפנות רק כשאתם מגיעים לחורשה).

   

  לאחר נסיעה של כ-300 מטר לכיוון מערב ולאורך החלק הדרומי של החורשה, נצמדים מחדש לגדה הצפונית של הנחל, הנמצא עתה משמאל. מימין נמצאת חורבת א-סמארה שהיתה תחנת מכס ומשטרה בתקופה הטורקית ועתה היא מקום מעולה לעצירה ומנוחה. בעונה המתאימה יקיפו אתכם גם כלניות, נוריות, צבעונים ופרגים. 

   

  עתה משתלבים עם שביל ישראל וממשיכים איתו ישר (מערבה). עוברים מתחת לגשרים של כביש החוף וכביש בית ינאי-מכמורת, ומגיעים לחלק היפה ביותר של המסלול: האזור בו הנחל נשפך לים התיכון, סמוך לחוף בית ינאי.

   

  את הדרך חזרה עושים בדיוק באותו נתיב, רק עם קצת פחות עצירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רונן בהונמפר
  מנוחה. מומלץ ליד חורבת א-סמארה
  צילום: רונן בהונמפר
  צילום: הדס בירמן
  צבים. מומלץ בשעות אחרי הצהריים
  צילום: הדס בירמן
  צילום: הדס בירמן
  נחל אלכסנדר. מומלץ תמיד
  צילום: הדס בירמן
  מומלצים