שתף קטע נבחר

הפדופילים מרגישים בנוח בחדרי הצ'ט

למרות חוק חדש נגד הטרדות מיניות של קטינים ופיקוח של מפעילי אתרי הצ'ט, בדיקת ynet מגלה כי פדופילים אינם נרתעים ומציעים תשלום תמורת יחסי מין עם קטינים באתרי הצ'ט הגדולים בישראל

תיקון חדש לחוק נגד הטרדה מינית, שהתקבל לאחרונה, קובע כי הצעות מיניות באינטרנט או בטלפון לקטינים מתחת לגיל 15 מנוגדות לחוק, גם במקרים בהם לא שררו יחסי תלות או מרות בין המתלונן למטריד.

 

בעקבות החוק החדש ביקרנו בצ'טים הפופולריים בישראל כדי לבדוק אם משהו עומד להשתנות, אך התמונה שהצטיירה לנגד עינינו הייתה מדאיגה למדי. לא רק שהחוק החדש לא גורם לפדופילים להיזהר ולגלות חשדנות, הם לא נרתעים מלהציע הצעות מפורשות לקיום יחסי מין. המלחמה בפדופיליה ברשת הישראלית נראית חסרת תקווה בשלב זה.

 

הערה: בהמשך הכתבה מובאים תיאורי שיחות מיניות ומלים גסות, אם אינכם רוצים לקרוא אתם מוזמנים לעבור לדף אחר, אך כדאי להיות מודעים למציאות אליה נחשפים ילדים ובני נוער בחדרי הצ'ט בישראל.

 

 

בשבועיים האחרונים בילינו כ-15 שעות בצ'טים של תפוז, וואלה! ונענע. בחרנו בכינוי "בת 12.5 משועממת", שלא אמור לפתות או למשוך אנשים שאינם בשכבת הגיל של אותה קטינה וירטואלית.

 

ביקרנו בצ'טים בשעות שונות של היממה, ברגעים בהם היה כל צ'ט מאוכלס בעשרות גולשים ובזמנים בהם שהו בו מאות אנשים.

 

בכל כניסה לצ'ט הקפדנו להיכנס אך ורק לחדרים המוגדרים לצעירים, או לחדרי הלובי, אליהם מגיעים כברירת מחדל מיד עם הכניסה לצ'ט.

 

לא יזמנו אף שיחה עם מבוגר או גולש אחר. במהלך הצ'טים לא זכינו אפילו לפנייה ידידותית אחת מבני גילה של המשועממת, לשיחה על נושאים שמעסיקים את הילדים בגיל הזה. מאות הפניות שהגיעו אלינו היו בעלות אופי מיני בלבד.

 

אורבים לילדים

הבדיקה שלנו גילתה כי הכניסה למרבית הצ'טים היא מיידית, כאשר הגולש נדרש להסכים לתנאי השימוש, ולעיתים לציין את גילו (לא בכל הצ'טים). לא היינו צריכים להמתין אלא מספר שניות בכל חדר וכבר החלו לזרום אלינו פניות מיניות באופן פרטי. נראה כי הסוטים אורבים לילדים שנכנסים לחדרים. פנו אלינו אנשים עם שמות כינוי ('ניקים') כמו "זין גדול במצלמה", "רוצה ילדה לוהטת", "אבא שובב", "אבא שחום במצלמה" ושמות ברורים ומרומזים נוספים.

 

הסוטים לא בוחלים באמצעים ולא מבזבזים זמן. הביטויים נעו בין מגעיל למגעיל יותר: "תעזרי לי לגמור",  "אני אוהב את זה ואני אלטף לך את הגוף ואת גם תעשי לי את זה", "רוצה למצוץ?", "אוננת פעם?", "צמחו לך (שערות)?", כאשר חלק ניכר מהזמן שבילינו בצ'ט היה בסגירת כל החלונות של חבורת הזבל הזו.

 

אי אפשר לדעת מה גילם האמיתי של הפונים, אך הם הזדהו כבני 16 עד מבוגרים, וחלקם אף ציינו כי הם נשואים ואף הורים לילדים קטנים בעצמם. רובן המוחלט של הפניות ל"משועממת" היו של גברים, אך גם מספר קטן של גולשים שהזדהו כנשים פנו אליה בהצעות מיניות.

 

"200 שקל תמורת מציצה"

כל הפניות שתוארו עד כה עשויות להתפרש כהצעות לא ממשיות, של אנשים המחפשים פורקן מיני ברשת (אף כי גם הן מנוגדות לחוק החדש), אך חזינו גם בהצעות רציניות יותר.

 

אחת הפניות היותר בוטות הייתה של אדם שהזדהה בכינוי "תומך אמיתי". הוא ציין שגילו קרוב ל-18 וגילה שהוא משלם לילדות כסף. כאשר "משועממת" שאלה עבור מה, הציע התומך 200 שקלים תמורת מציצה, וטרח להסביר לילדה התמימה שלא ידעה מה זה, שהוא מבקש ממנה "ללקק את הבולבול".

 

התומך אף חזר והתעקש שתשלח תמונה "לראות אם את שווה", ואמר שאף ישלם יותר אם היא נראית טוב. בשלב מסוים של השיחה הוא התנדב להגיע עם רכבו לביתה ולאסוף אותה.

  

לא מרפים לרגע

התומך, כמו רבים אחרים שפנו לילדה לא ויתרו לה כל כך מהר, גם כשהיא סלדה מהם ונפרדה מהם ב"ביי", וסגרה את חלון הצ'אט (פעולה שבחלק מהצ'טים נותנת חיווי לצד השני) או אפילו הוסיפה אותם לרשימת התעלמות. כשאמרה לו הילדה כי נראה לה שהוא עושה מעשיים לא חוקיים, הוא ניסה להסביר שזה בסדר כי גם הוא קטין.

 

רוב הסוטים פשוט ניסו לפנות אליה שוב ושוב (לעיתים תחת שמות שונים), ולשכנע אותה בכל זאת לעזור להם להגיע לפורקן, חלק מהסוטים פשוט קיללו אותה ואיחלו לה שתמות. 

 

מכיוון שכל השיחות נעשו באופן פרטי, מנהלי הצ'ט היושבים בחדרים סביב השעון לא ממש יכלו לחזות במתרחש ולא יכולים להיחלץ לעזרתה של ה"משועממת", או של נפגעים אחרים.  

 

מי אחראי? לא ברור

תזכיר חוק מסחר אלקטרוני שהוגש בשנת שנוסח בשנת 2005 אמור לטפל לפחות בחלק מהשאלות החוקיות על אחריות ספקי השירות (האתרים), ולהסיר מהם אחריות, אם הם שימשו רק צינור להעברת המידע. אך עדיין לא התקבל כחוק בכנסת. "הגוף המחוקק יושב בחיבוק ידיים בכל הנוגע לחקיקה באינטרנט", אומר עו"ד אביב אילון ממשרד אילון אגרט ושות'.

 

"למרות שחלק מספקי השירותים חושבים שהם חסינים מפני אחריות אזרחית ופלילית", מסביר אילון, "טעות מרה וחמורה בידם. כברירת מחדל מונחת אחריות על כפתיהם".

 

עם זאת, הוא מסביר כי לא ניתן להטיל אחריות מוחלטת על ספקי שירותים וצ'טים שבמסגרתם יש תחלופת מידע רבת היקף" אומר אילון, "אם תוטל עליהם אחריות כזו, אי הכדאיות הכלכלית תגרום לסגירת השירות".

 

אילון סבור כי יהיה צורך למצוא איזון בין הזכות לפרטיות ובין זכויות אחרות, ובמיוחד שמדובר באופן מובהק באתרים ובצ'טים המיועדים לילדים. הזכות לאנונימיות חשובה, מבהיר איילון, אך לדעתו, "לא ניתן לאפשר לגורמים עלומי שם לעשות שימוש ציני בזכויות האלה".

 

עוד בנושא זה: דעה - כך אפשר לשפר את הביטחון האישי של קטינים בצ'טים - הדוגמה החיובית של הצ'ט של ערוץ 6 ועוד.

 

תגובות האתרים

תגובת נענע: "הצ'ט בנענע מהווה פלטפורמה לשיח גולשים ברשת ומבוסס על עיקרון היסוד של חופש הביטוי. בצ'ט של נענע קיים תקנון בולט לכל עין אשר כל גולש רואה טרם כניסתו לצ'ט.

 

"בנוסף, כל האזהרות והכללים החשובים נמצאים בדף הבית של הצ'ט והם מובלטים לאורך השהייה בו. במקביל, לצד ממשק הכניסה לצ'ט מאפשרת נענע לכל גולש להגיש תלונה ו/או שאלה ו/או כל פנייה אחרת בכל בעיה בה נתקל הגולש במהלך שהותו בצ'ט. פניות כאלה מתקבלות בנענע בכל יום וצוות נענע מטפל בהם בשקידה, ביעילות וברצינות המירבית במהלך כל שעות היממה.

 

"כמו כן, נענע מאפשרת לגולשים בעלי פעילות ענפה בצ'ט לתפקד כמנהלי חדרים - חלקם גלויים וחלקם

 סמויים. לצורך כך מפקידה נענע בידי מנהלי החדרים סמכויות אכיפה שונות כגון סילוק מפריעים או גולשים הפועלים בניגוד לחוק ו/או לתקנון. נענע גם מסמיכה מנהל כללי לצ'ט אשר גם לו סמכויות אכיפה והכל על מנת למנוע ככל שניתן, פעילות לא חוקית או שאיננה ע"פ תקנון הצ'ט.

 

"נענע מברכת על החוק החדש אשר יבטיח, כך אנו מקווים, פעולה מהירה והחלטית של המשטרה בכל פניה ותלונה שנקבל ונעביר לרשויות האכיפה".

 

תגובת תפוז: "תפוז מברכת את המחוקק שהסדיר את נושא ההטרדות המיניות של קטינים בישראל. תפוז שמה לה למטרה למגר את התופעה עוד בטרם הובא לשולחנו. הצ'ט של תפוז הוא הבטוח ביותר בישראל. לבד מתקנון המסדיר את כללי תרבות השיח בצ'ט, לרשות הגולשים באתר קיים בכל עמוד לינק עם פנייה למערכת.

 

"בנוסף, ישנו צוות של מנהלי החדרים אליהם ניתן לפנות און ליין וכן צוות של 90 מתנדבים השומרים עליו 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. בנוסף, קיים מנגנון טכנולוגי המאתר כינויים לא הולמים היכולים להרע למשוחחים".

 

"יחד עם זאת תפוז עובדת בתאום מלא עם משטרת ישראל. כל הפעילות בצ'ט, הן בחדרים הפרטיים והן בחדרים הציבוריים, מנוטרים ונשמרים בתפוז, כולל כתובות ה IP של כל גולש וגולש.

 

תפוז מברכת על הסדרת הנושא ברמה החקיקתית כאשר החוק החדש מונח על שולחנו של היועץ המשפטי של האתר ובימים אלו בוחנים את נושא ההיערכות מחדש והשיפור".

 

תגובת וואלה: "וואלה! מתייחסת לשירות הצ'טים כפי שבזק מתייחסת לשירות הקווים הנייחים שלה. כלומר, שירות תקשורת שבמידה וקורה באמצעותו משהו לא תקין הרי שאנו מסייעים למערכת החוק כראוי וכנדרש.

 

"להבדיל מטוקבקים, לא מדובר פה באחריות של האתר עצמו אלא בשיחה המתנהל בין המצ'וטטים, ממש כפי שבזק אינה אחראית במקרה של הטרדות טלפוניות בין צרכנים פרטיים.

 

כללי ההתנהגות תואמים את החוק הישראלי ואכיפתם מתבצעת באמצעות מנהל אנושי שקיים בחדרי הצ'ט ובאמצעות מערכת אלקטרונית שאמורה לטפל בנושא זה.

 

בכל חדר צ'ט מוצב מנהל רשמי המיועד למנוע הסתה, גזענות, קללות, גסויות וכו' ואפשר להתלונן אצלו. נוסף על כך, יש בוטים (תוכנות אוטומטיות) בצ'ט המטפלים במידת האפשר בניקים וכינויים גסים. כמו כן, בכל דפי וואלה! ישנה אפשרות של "כיתבו אלינו" בשביל דברים מהסוג הזה.

 

"אפשרות לשיחות פרטיות קיימת מכיוון שמדובר בצ'ט - זאת המשמעות של הצ'ט (שיחות פרטיות) כך שהדבר הגיוני. על המשטרה להגביר את מערכות האכיפה במידה והיא רואה לנכון לעשות זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
הפדופילים ממשיכים לארוב לילדים ברשת
צילום: גבי מנשה
מומלצים