שתף קטע נבחר

דרושה אישה שתסתדר טוב עם אמא שלי

נישואיו הראשונים הגיעו לסיומם אחרי ששתי הנשים החשובות ביותר בחייו פשוט לא הפסיקו להתנגח האחת בשניה. כעת הוא מחפש אישה שתדע להסתדר עם אמו. דבר השדכנית

אמא שלי התערבה בכל אלמנט בחיים שלנו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אמא שלי התערבה בכל אלמנט בחיים שלנו(צילום: shutterstock)

"אישה אחת רבה עם חמותה". לא, זו לא עוד בדיחה על היחסים הסוערים שבין האישה לחמות, אלא התחלה של סיפור אמיתי, והסיפור הבא הוא רק אחד מיני רבים בנושא הרגיש והכואב הזה. לפני כמה זמן הגיע אליי בחור גרוש באמצע שנות השלושים לחייו שביקש ממני למצוא לו שידוך. כמו בכל פגישת הכרות סטנדרטית, ביקשתי ממנו שיבהיר לי מה הוא מחפש - אילו תכונות חשובות לו, מה פחות ועל מה הוא לא יהיה מוכן לוותר בשום פנים ואופן. התשובה שלו היתה מאוד ברורה וחד-משמעית: "הראלה, אני די זורם ויש לי ראש פתוח, כל עוד זו אישה נאה שהיא גם טובת לב וגם אשת שיחה. אבל יש דבר אחד שאין מצב שאני מוותר עליו - היא חייבת להסתדר עם אמא שלי".

 

עמדתי להתגרש וחששתי מטעות חיי

וידויים שמצאנו כשחיטטנו לבני הזוג בטלפון

 

מיד הבנתי שיש לי עסק עם חמות לא פשוטה. שאלתי אותו באשר לרקע הזוגי שלו ומדוע התגרש, ולפני שהוא ענה כבר צפיתי את התשובה: בגלל היחסים בין אשתו לאמא שלו. הוא סיפר לי שאמו היתה מתערבת בכל דבר קטן בחיים שלו ושל זוגתו, החל ממרכך הכביסה בו היא משתמשת, דרך התבלינים איתם מבשלת ועד היקף המשרה שלה. ואם זה לא מספיק, החמות התערבה בתחום הרגיש ביותר - חינוך הילדים. התוצאה היתה ששתי הנשים החשובות ביותר בחייו והיקרות לו מכל, פשוט לא הפסיקו להתנגח האחת בשניה, בזמן שהוא נתקע באמצע כמו לוליין שצריך ללכת על חבל דק.

 

לא נכנס כאן לאשמים, אך בסופו של דבר המתח שנוצר סביב החיכוכים בין האישה לחמות גרם לגירושים. כאמור, אין מדובר כאן בסיפור מיוחד מדי. המקרה שתואר לעיל מתרחש בכל כך הרבה משפחות, וזה פשוט עצוב. זה עצוב להורי הזוג, זה עצוב לילדים שהם תמימים לחלוטין בכל הסיפור הזה, זה עצוב לאישה ש"נפלה עליה" חמות מהגיהינום, ועצוב גם לגבר שנמצא כל הזמן בין הפטיש לסדן ולא יודע מה לעשות עם עצמו. אז מה באמת עושים במצב כזה? איך מתמודדים כאשר אשתך ואמך מתנגחות כל העת האחת בשניה?

 

 

משולש יחסים מסוכן

ראשית, יש להכיר בכך שמדובר במשולש יחסים מסוכן, ואפילו מסוכן ביותר. בקדקוד אחד ממוקמת אמך היקרה, האישה שהביאה אותך לעולם, טיפלה בך, דאגה לך, גידלה אותך ואהבה אותך ללא תנאים. בקדקוד אחר נמצאת אשתך האהובה, זו שפתחת איתה פרק חדש ומשמעותי בחיים, הקמת איתה קן משפחתי משלך, לצידה אתה הולך לישון כל לילה ולצידה אתה קם בבוקר, ובקדקוד השלישי אתה נמצא - תקוע בין שתי הנשים האלה, בתחושות קשות של תסכול, רגשות אשמה, בלבול ואובדן עצות. אתה רוצה לכבד ולרצות את שתיהן, ולכן אתה מקשיב לאשתך כשהיא מתלוננת בלי סוף על ההתנהגות של אמך, ואתה גם מהווה אוזן קשבת לאמך כשהיא מוציאה קיטור על אשתך. אך ברור כי כל הסיטואציה הזו אינה בריאה. לכן עליך להבהיר לשתיהן שכל המתח הזה עושה לכולכם לא טוב. זוהי מלחמה בה כל השותפים מפסידים, ובענק.

 

אני אישית מאמינה ב"כבד את אביך ואת אמך", אני חיה ונושמת את הדיבר הזה מדי יום ביומו והוריי חשובים לי ברמה העוצמתית ביותר שיש. ונכון, יש האומרים שמאישה אפשר להתגרש, אבל אמא יש רק אחת ועוד כל מיני אמירות בסגנון הזה, אך אם תשאלו אותי, אדם נשוי צריך לשים את אשתו לפני אמו. אני יודעת שזוהי אמירה קשה ושרבים לא יסכימו איתי, אך זו דעתי. ואם אמך מתייחסת לאשתך באופן מזלזל או מגעיל, עליך להעמיד אותה במקום. כמובן שחשוב שתעשה זאת עם כמה שיותר רגישות והכלה, אך בהחלט עליך להבהיר לה שאתה לא מקבל התנהגות מסוג זה.

 

מיותר לציין שאני לא מתכוונת לשטויות קטנות שחמות אומרות לכלות שלהן, כי ברור שצריך להבליג וללמוד לחיות עם כל מיני הערות מרגיזות, אך יש גבול לכל תעלול. ואם אתה מרגיש שאשתך סובלת מהמצב, זה הזמן להרים את הכפפה. קבע עם אמך פגישה מסודרת כשאתה יודע שהיא פנויה להקשבה, ודבר אל לבה. ספר לה כמה כואב לך מכל המצב הזה. שתף אותה שההתנהגות שלה כלפי אשתך פוגעת בך, ובסופו של דבר גם בנכדים שלה.

 

לאחר שדיברת אל לבה, הבהר לה בצורה אסרטיבית שאתה לא מוכן לכך יותר בשום פנים ואופן. מניסיוני כשדכנית, שיחות כאלה בדרך כלל עוזרות להרגיע את העניינים. לרוב נוצר אחריהן מעין "דיסטנס" ויחסים מסוג "רחוק-מתוק", אך עם כל הצער שבדבר, לפעמים עדיף יחסים קצת יותר מרוחקים אך שקטים מאשר דרמות ומלחמה.

 

הכותבת היא הראלה ישי, שדכנית למעלה מ-26 שנה ומחברת הספרים "סטטוס: בזוגיות" ו"שניים סוכר"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
"הבנתי שיש כאן עסק עם חמות לא פשוטה"
צילום: Shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים