שתף קטע נבחר

משקיעי הנדל"ן הסתכנו - וההבטחה של מייסד קופיקס לא התגשמה

משקיעים של חברת הגשמה בשני פרויקטי נדל"ן בלונדון ובניו יורק - גילו באחרונה על הסיכון הרב הטמון בהשקעתם כשנמסר להם שכמעט כל כספם נמחק. החברה של אבי כץ ושותפו חנן שמש: "כל השקעה ריאלית טומנת בחובה סיכון"

לפעמים חלומות לא מתגשמים: שני פרויקטים משמעותיים של חברת ההשקעות בנדל"ן הגשמה שיצאו לדרך לפני שנים אחדות - האחד בלב מנהטן והשני ברדינגטון רואוד שבלונדון - נקלעו למשבר עמוק שבעקבותיו נאלצו המשקיעים להשלים עם העובדה שכספם ירד לטמיון. החברה כינסה בימים האחרונים כנסי משקיעים כדי לעדכן אותם בהתפתחויות האחרונות.

 

35 יישובים חדשים הוקמו בעשור האחרון: 15 בדרום, 7 ביו"ש

תוך 4 שנים: הוועדה להאצת הבנייה אישרה 164 אלף דירות

שוק הדיור בישראל: 66.5% גרים בדירה בבעלותם, ל-10% בעלות של שתי דירות ומעלה

 

בחיפוש אחר תשואה גבוהה להשקעותיהם, ישראלים רבים הפנו את כספם בשנים האחרונות לשוקי הנדל"ן בחו"ל, כשחלק מההשקעות בוצעו על ידי חברות מתמחות, כמו הגשמה של מייסד קופיקס, אבי כץ ושותפו חנן שמש. אלא שכמו שהתברר באחרונה לחלק מאותם משקיעים, החלום לעשות כסף גדול עלול להפוך לסיוט.

 

>> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

בהגשמה מתרצים אירועים מאקרו כלכליים, כמו חולשה בשוק היוקרה בניו יורק והברקזיט בלונדון כאלו שפגעו בהם, אך בשורה התחתונה, שני פרויקטים של החברה נקלעו לקשיים. כך, בפרויקט במנהטן גילו המשקיעים כי לנכס שבו השקיעו אין רוכשים. כך, לנכס שהוצג למכירה במאי 2017 קיבלה החברה הצעה אחת בלבד, "אך בסופו של דבר הצעת הרכישה לא הבשילה לידי מכירה". באשר להשכרת הנכס, הוחלט שזה לא כדאי, מאחר שדמי השכירות נמוכים ולא מכסים את עלויות המימון השוטפות על ההלוואה. לפני מספר חודשים נמצא קונה בסכום נמוך משמעותית שלא הספיק לכסות את ההלוואה.

 

בדיקה של הגשמה העלתה שלא ניתן להתנגד למכירת הנכס, ושעלויות הריבית הגבוהות מצד הבנק המלווה ירעו עם המשקיעים. בסופו של דבר, הועברו למשקיעים 250 אלף דולר מתמורת המכירה, כ-8% בלבד מסכום ההשקעה הראשוני.

אבי כץ, מייסד הגשמה (צילום: יעל אנגלהרט) (צילום: יעל אנגלהרט)
אבי כץ, מייסד הגשמה(צילום: יעל אנגלהרט)
 

בלונדון הייאוש לא נוח

ואם ההשקעה הזאת נשמעת רע, הרי שבלונדון המצב לא טוב יותר. שם ניהלה הגשמה מו"מ בחודשים האחרונים עם המלווה הראשי בפרויקט, במטרה להשלים מימון מחדש כדי להימנע ממינוי כונס נכסים. "לצערנו מחיר המכירה של הנכס לא יספיק להחזר הון עצמי של המשקיעים בפרויקט", כתבה הגשמה במכתב למשקיעים. "סכום זה ישמש להחזר חוב, לתשלום הוצאות מכירה ולהחזר הלוואות נוספות של למעלה ממיליון פאונד. אנו יודעים שזה מאכזב עבור המשקיעים, לצערנו בתנאי השוק הנוכחיים לא ניתן היה להגיע לתוצאה טובה יותר".

 

מהגשמה נמסר: "החברה השלימה בהצלחה 145 עסקאות בתשואה ממוצעת של כ-13% בשנה, אולם כל השקעה ריאלית טומנות בחובה סיכון. הסיכונים בהשקעות נדל"ן ריאליות מושפעים מסיכונים מקרו כלכליים וסיכונים ענפיים שאינם בשליטת הגשמה, וכן מסיכונים ספציפיים לכל עסקה. הצגנו בפני משקיענו את הסיכונים. שווי הפרויקט הושפע לרעה מהשלכות הברקזיט והעלאת מס הרכישה באנגליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל אנגלהרט
ההשקעות בלונדון ובמנהטן ירדו לטמיון
צילום: יעל אנגלהרט
מומלצים