שתף קטע נבחר

הסינוסיטיס כמעט עלה למרב באיבוד עין

כמו ישראלים רבים גם מרב סובלת מדלקות חוזרות בסינוסים, אך הסינוסיטיס ממנו סבלה גרם ללחץ על עצב הראייה של החולה וכמעט עלה לה באיבוד מאור עיניה. ניתוח חירום שבוצע לה בבילינסון הציל את עינה. "היא הייתה מספר שעות מאיבוד העין", מסבירים רופאיה

החורף בעיצומו ומביא איתו מחלות, כשאחת מהשכיחות היא הסינוסיטיס - דלקת המתפתחת בחללי הגולגולת הנקראים סינוסים.

 

המחלה השכיחה, בה לוקים כמיליון ישראלים בכל שנה, כמעט עלתה למרב דוד, לוביסטית בארגון הלובי הציבורי "לובי 99", באובדן עינה. הדלקת שהתפתחה בחללי הגולגולת של דוד גרמה ללחץ על ארובת העין ועצב הראייה של החולה, ולולא ניתוח החירום שעברה בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה, היא היתה מאבדת את הראייה בעינה.

 

קיראו עוד:

מדריך: מה זה סינוסיטיס ואיך תדעו שאתם סובלים מזה

הטיפ היומי: איך להתמודד עם סינוסיטיס

  

 

מרב דוד לכתבה בלבד (באדיבות המצולמת)
"לא הבנתי את גודל הדרמה", מרב דוד(באדיבות המצולמת)

 

דוד, המתגוררת בשרון, מתארת כי היא סובלת מדלקות נשנות בסינוסים בעקבות תאונת צלילה שאירעה כשהייתה בשנות ה-20 לחייה.

 

"מאז אותה תאונה אני סובלת מסינוסיטיס אחת לכמה שנים. הדלקת עוברת בדרך כלל אחרי טיפול אנטיביוטי", מפרטת דוד, "גם הפעם כשחשתי שאני מפתחת מחלה פניתי לרופא המשפחה והוא רשם לי טיפול באנטיביוטיקה".

 

למרות הטיפול האנטיביוטי, כאביה של מרב לא פחתו והיא החלה לסבול מנפיחות בעינה הימנית. "הכאבים היו מאוד קשים", משתפת החולה, "בוקר אחד התעוררתי וראיתי שהעין שלי הגיעה למימדים חריגים. הכאבים הפכו להיות בלתי נסבלים והאנטיביוטיקה שהייתה אמורה למנוע את ההחמרה לא עזרה".

 

"היה חשש שהזיהום יגיע למוח"

דוד מתארת כי בן זוגה הוא ששכנע אותה לפנות למיון. "אני הייתי די שלווה", מתארת דוד, "במיון הדברים קרו מאוד מהר – בהתחלה קיבלתי אנטיביוטיקה לווריד ובמקביל נשלחתי לבדיקת CT. בבדיקה ראו שיש לחץ מאוד גדול על גלגל העין. הרופאים הסבירו לי שהמחיצה בין הסינוסים ובין העין קרסה ושצריך לנקז את המוגלה. הרופאים החליטו לנתח אותי באופן מיידי ונלקחתי לניתוח חירום".

 

סינוסיטיס דלקת בסינוסים סינוסים (צילום: shutterstock)
הדמיית CT של הסינוסים(צילום: shutterstock)

 

החולה מספרת כי בזמן אמת היא לא הבינה כי העין שלה בסכנה: "הייתי די שלווה. לא הבנתי את גודל הדרמה. רק בדיעבד הבנתי שהייתי שעות ספורות מאיבוד הראייה בעין. בבוקר שלאחר הניתוח הרופאים אמרו לי שאם הייתי מגיעה למיון באיחור של יום או אפילו כמה שעות – הייתי מאבדת את העין".

 

דוד עברה בהרדמה מלאה ניתוח אנדוסקופי דרך האף לניקוז הסינוסים ולהוצאת המוגלה. כבר למחרת הניתוח השתפר באופן ניכר מצבה והנפיחות פחתה.

 

ד"ר איתן סודרי, מנהל יחידת אף וסינוסים בבית החולים, מסביר כי סינוסיטיס היא אכן מחלה שכיחה, אך כשהדלקת מקבלת ביטוי בנפיחות בארובת העין היא מהווה סכנה. "ברוב המקרים הדלקת נפתרת בעזרת טיפול אנטיביוטי", מפרט הרופא, "במקרה של מרב מצבה לא השתפר למרות שהיא קיבלה אנטיביוטיקה בעירוי.

 

"בדיקת ה-CT שעשינו לה הראתה שיש הצטברות של מוגלה שלוחצת לה על העין ועצב הראייה. במצבים כאלו ישנה גם סכנה שהזיהום יגיע למוח ולכן החלטנו לנתח אותה באופן מיידי. מבחינתנו אם לא היינו מתערבים הייתה סכנה שבבוקר היא הייתה קמה עם נזק בלתי הפיך לעין. הקצב המהיר שבו הדלקת שלה החמירה היה נדיר יחסית".

 

"חששנו שהזיהום יגיע למוח", ביה"ח בילינסון ()
"חששנו שהזיהום יגיע למוח", ביה"ח בילינסון

 

ד"ר סודרי מוסיף ומתאר כי למחרת הניתוח פחתה הנפיחות סביב עינה של דוד ולאחר אשפוז של מספר ימים היא שוחררה. "דלקת בסינוסים הוא ברוב המוחץ של המקרים לא מצב רפואי מסוכן, אך צריך להיות ערניים אם האנטיביוטיקה לא עוזרת להורדת החום, הכאבים או הנפיחות", מסכם הרופא.

 

"נחשפתי לצד היפה והיעיל של מערכת הבריאות הציבורית", מחמיאה דוד, "בחדשות שומעים בעיקר על הלקויים והעומס של המערכת. שמחתי לגלות רפואה ציבורית שלמרות תנאי המחסור, היא עובדת באופן יעיל ושוויוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ניתוח לניקוז הסינוסים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים