שתף קטע נבחר

יוגה או הליכה - מי מהפעילויות מונעת נפילות

נפילות מהוות גורם סיכון בריאותי משמעותי עבור רבים מבני הגיל השלישי. מחקרים חדשים בודקים עד כמה לפעילות גופנית יש מקום במניעתן ומה הופך חלק משיטות האימון לאפקטיביות יותר מאחרות

המדור בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

החוקרים מנסים להבין - איזה פעילות גופנית יעילה ביותר. אם בעבר נבחן בעיקר הקשר בין פעילות גופנית לבין הימנעות מנפילות בקרב בני גיל השלישי, מחקרים מהשנים האחרונות ניסו להסתכל על היחסים בין השניים באופן שונה.

 

מה שעניין את החוקרים הפעם היה: האם כל שיטות האימון יעילות באותה מידה, ואם לא – אילו מצליחות להשיג את המטרה ומדוע.

 

עוד בנושא במדור 60 פלוס:

5 דגשים לאימון ביתי יעיל - בכל גיל

התחביב שגורם לאלן להפסיק לרעוד

5 הסיבות לכך שאימון עם חבר יעיל הרבה יותר

  

לגוון את האימונים בשביל למנוע נפילות (צילום: shuttestock) (צילום: shuttestock)
לגוון את האימונים בשביל למנוע נפילות(צילום: shuttestock)
 

עבודה על שיווי המשקל

מחקר שערכה קבוצת חוקרים בראשותה של פרופסור קתרין שרינגטון מאוניברסיטת סידני, נועד לבחון את השפעתם של אימונים שונים על תקריות נפילה בקרב אנשים מבוגרים.

 

המחקר התבסס על מחקרים קודמים, בהם נמצא כי חלק מההמלצות שמקבלים אנשים מבוגרים לא רק שאינן מסייעות במניעת נפילות אלא אף מגבירות אותן – בייחוד בקרב מי שכבר מגיעים עם היסטוריית פציעות מהעבר.

 

החוקרים הניחו שהסיבה לכך היא שאותן פעולות מאתגרות את המתאמנים לבצע פעולה פיזית מבלי לעבוד על שיווי המשקל והיציבה שלהם, ולכן מעמידות אותם בסיכון מסוים בשעת הפעילות עצמה ולא מסייעות באופן משמעותי ביתר הזמן.

 

פרופסור שרינגטון ציינה בראיון שפורסם לאחר המחקר, כי רובם המכריע של בני הגיל השלישי מתרכזים רק בפעילות גופנית מצומצמת כמו הליכה, שמגיעה עם שלל יתרונות אך לא מצליחה למנוע נפילות.

 

החוקרים הוסיפו כי גם אלה שמרחיבים את האימונים שלהם לתחומים אחרים, מתרכזים בדרך כלל באירובי ואימוני התנגדות ופחות באימוני קואורדינציה.

 

זאת למרות ששמירה על יציבות קשורה לתיאום בין שרירים. כאשר החוקרים הפרידו בין התרגילים והסתכלו עליהם בנפרד, הם מצאו כי האימונים היעילים ביותר היו אלה שכללו תרגול קואורדינציה, כמו למשל תרגילי יציבה, יוגה וטאי צ'י.

 

החשיבות של קואורדינציה בפעילות היומיומית

אנחנו מפתחים ומשפרים את היכולת הקואורדינטיבית שלנו בצעירותנו, והיא עוזרת לנו כמעט בכל מטלה יומיומית. החל מעלייה במדרגות, דרך היכולת לקום מהספה ועד לאפשרות לייצב את עצמנו כדי להתנהל במרחב. אימונים ששמים דגש על שיתוף הפעולה הנדרש על מנת לבצע את כל הפעולות הללו, יכולים לעזור בשיפור שיווי המשקל ולכן להועיל בהפחתת נפילות.

 

יתרון חשוב נוסף של תרגילי קואורדינציה קשור לעובדה שניתן לבצע אותם ברמות שונות וכמעט מכל מקום. זאת להבדיל מאימוני צעידה, שחייה או פעולות אחרות, שדורשות יציאה מהבית. חלק מהתרגילים הללו מצריכים הדרכה אצל מאמן כושר, ואחרים מתבססים על חפצים שונים שיש בכל בית – כמו למשל כיסא שתוכלו לאחוז בו בזמן תרגול שמירה על שיווי המשקל.

 

מתאמנים ומתאזנים

גם למי שבוחרים להתאמן באופן מסודר במסגרת חוגים, מומלץ לתת מקום לאימונים שמתייחסים לשיפור שיווי המשקל. אחת מצורות האימון שנמצאו כמועילות במיוחד היא הטאי צ'י, שהגיעה לתוצאות מרשימות במחקר שנערך באוניברסיטת אורגון בקרב בני 69 ומעלה.

 

הנבדקים, שהגיעו עם עבר של ניתוחים אורתופדיים, חולקו לשתי קבוצות – אחת מהן תרגלה טאי צ'י באופן יומיומי למשך שלושה שבועות והשנייה לא.

 

בסיום התקופה שתי הקבוצות נבדקו שוב, והתוצאות העלו שאלה שתרגלו טאי צ'י שיפרו באופן משמעותי את שיווי המשקל שלהם וגם הורידו את אחוז הנפילות.

 

החוקרים הניחו שהסיבה לכך היא שהאימון שיפר את היציבה של המשתתפים ולימד אותם להגיב ביעילות רבה יותר לאתגרים. זאת בנוסף לחיזוק כללי של הגוף, שמושג על ידי שמירה על אורח חיים פעיל.

 

יוגה היא דוגמה נוספת לאימון שמאתגר את שרירי הליבה לצורך שמירה על שיווי משקל, ומאלץ אותנו לשמור על ריכוז בזמן שאנחנו נמצאים בתנוחה סטטית.

 

ניתן לתרגל יוגה ברמות שונות, בכל גיל, ולא חובה להגיע עם רקע מסוים או יכולות אתלטיות יוצאות דופן.

 

 

המאמר המלא הוא חלק מהבלוג - "מעניין פה", מבית מגדלי הים התיכון

 

 

פשוט פשוט: צפו בד"ר אילת דונסקי, ראש המגמה לפעילות גופנית בגיל מבוגר, מכללה האקדמית ווינגיט, מנחה בביצוע תרגילים באימון משולב לחיזוק ומניעת נפילות

 

בשיתוף "מגדלי הים התיכון" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
צילום: shutterstock
יוגה מאתגרת את שרירי הליבה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים