שתף קטע נבחר

חתנו של טראמפ: נפגשתי עם גורמים רוסים במהלך הבחירות, הכול היה כשר

ג'ארד קושנר יתייצב היום לפני ועדת הסנאט שחוקרת את ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. עוד קודם לכן הוא העביר הצהרה כתובה שבה סיפר כי יצר קשר ארבע פעמים עם גורמים רוסים במהלך הקמפיין ואחריו

קושנר וטראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קושנר וטראמפ(צילום: רויטרס)

 

הגרסה שלו לפרשת "רוסיה-גייט": חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית, ג'ארד קושנר, יופיע היום (יום ב') בסנאט בדיון בדלתיים סגורות ויעיד בפרשת הקשרים לכאורה שניהלו אנשי הקמפיין של דונלד טראמפ עם גורמי ממשל רוסים במהלך הבחירות לנשיאות ב-2016. עוד קודם לעדותו של קושנר, בעלה של איוונקה טראמפ, התפרסמה הצהרתו הכתובה לקונגרס.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

קושנר טוען בהצהרתו שהוא יצר קשר ארבע פעמים עם גורמים רוסים במהלך קמפיין הנשיאות ותקופת המעבר שבין הבחירות להשבעתו של טראמפ לנשיא ה-45 של ארה"ב. לטענתו, אף אחת מהפגישות עם הגורמים הרוסים לא הייתה לא הולמת. קושנר התייחס בהצהרתו הכתובה לפגישה שקיים עם עורכת הדין הרוסייה נטליה וסלניצקיה ביוני 2016 ואמר שהיא הייתה "בזבוז זמן" ולכן ביקש מעוזרו שיקרא לו כדי לסיים את הפגישה. בנו הבכור של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ג'וניור, חשף החודש מיילים שמראים שהוא הסכים להיפגש עם עורכת הדין במגדל טראמפ בניו יורק לאחר שהובטח לו מידע שיזיק למועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. קושנר טוען שהוא עצמו לא ראה את המיילים המדוברים עד שעורכי דינו הציגו אותם לפניו.

  

טראמפ, השגריר הרוסי בוושינגטון קיסליאק (מימין) ושר החוץ הרוסי לברוב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טראמפ, השגריר הרוסי בוושינגטון קיסליאק (מימין) ושר החוץ הרוסי לברוב(צילום: EPA)

קושנר טען שטראמפ ג'וניור הזמין אותו לפגישה עם עורכת הדין הרוסייה. לדבריו, הוא הגיע לפגישה באיחור ושמע את עורכת הדין מדברת על אימוץ ילדים. אז הוא שלח הודעה לעוזרו ש"יחלץ" אותו מהפגישה. "למעשה שלחתי מייל לעוזר שלי מתוך הפגישה לאחר שהייתי שם במשך עשר דקות או יותר וכתבתי לו 'אתה יכול בבקשה לצלצל לטלפון הנייד שלי? זקוק לתירוץ לצאת החוצה מהפגישה'", אמר קושנר.

 

האשים את עוזרו במילוי שגוי של טופס הסיווג הביטחוני

קושנר הוסיף שהוא מעולם לא ניהל מגעים לא ראויים עם ממשלות זרות במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות. הוא גם הכחיש שהרוסים מימנו את אחד מעסקיו במגזר הפרטי. "לא ניהלתי מגעים לא כשרים עם ממשלה זרה", כתב קושנר בהצהרתו והכחיש את הדיווחים שלפיהם הציע בשנה שעברה להקים ערוץ תקשורת חשאי עם שגריר רוסיה בוושינגטון.

 

"לא ניהלתי קשר לא הולם ואני לא מכיר מישהו בקמפיין שניהל קשר לא הולם עם איזושהי ממשלה זרה. לא היו לי קשרים לא הולמים. לא הסתמכתי על כספים רוסיים כדי לממן את הפעילויות העסקיות שלי במגזר הפרטי", אמר קושנר. יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב האשים את העוזר שלו שלא מילא כמו שצריך את טופס הסיווג הביטחוני שלו לבית הלבן ולא ציין את הפגישות שניהל עם גורמים רוסים. 

 

הצהרתו הכתובה של קושנר משתרעת על פני 11 עמודים. בעוד כמה שעות, כאמור, הוא יתייצב לפני ועדת הסנאט שחוקרת את ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב לטובת טראמפ ונגד המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. החקירה בודקת את החשד לקשרים שניהלו לכאורה אנשי הקמפיין של טראמפ עם הקרמלין או נציגיו. מחר צפוי חתנו היהודי של הנשיא להיפגש עם חברי ועדת המודיעין של הסנאט - גם כן מאחורי דלתיים סגורות.

 

לטענת קושנר, הפגישה עם עורכת הדין הרוסייה הייתה "בזבוז זמן". נטליה וסלניצקיה (צילום: AP) (צילום: AP)
לטענת קושנר, הפגישה עם עורכת הדין הרוסייה הייתה "בזבוז זמן". נטליה וסלניצקיה(צילום: AP)

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח בחודש מאי שקושנר וסרגיי קיסליאק, שגריר רוסיה בוושינגטון, דנו באפשרות להקים ערוץ תקשורת חשאי ומאובטח בין צוות המעבר של טראמפ לבית הלבן לבין הקרמלין, טרם השבעתו של טראמפ לנשיאות. העיתון הסתמך על גורמים אמריקנים רשמיים שסיפרו, על בסיס דו"חות מודיעיניים שאליהם נחשפו, כי קושנר הציע לקיסליאק להשתמש לצורך השיחות בין הצדדים במתקנים דיפלומטיים רוסיים, ככל הנראה כדי להגן עליהן מפני מעקב של סוכנויות המודיעין האמריקניות.

 

על פי העיתון, השגריר סרגיי קיסליאק דיווח לממונים עליו במוסקבה כי קושנר, שהיה באותה תקופה גם איש סודו של טראמפ, העלה את ההצעה בפגישה שהתקיימה ב-1 או ב-2 בדצמבר במגדל טראמפ. כך עולה משיחות בין גורמים רוסים שיירט המודיעין האמריקני. על פי הגורמים הרשמיים, הפגישה עצמה והשיחות שבהן היו מעורבים אזרחי ארה"ב לא היו במעקב אמריקני. על פי הדיווח, קיסליאק נדהם מההצעה לאפשר לאזרח אמריקני להשתמש בציוד תקשורת רוסי בשגרירות או בקונסוליה הרוסית - הצעה שנושאת בחובה סיכונים ביטחוניים למוסקבה, כמו גם לצוות של טראמפ.

 

במקביל, שבעה גורמים אמריקנים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שקושנר יצר לפחות שלוש פעמים קשר חשאי עם השגריר הרוסי במהלך קמפיין הבחירות של טראמפ ואחריו. הגורמים אמרו כי לפני הבחירות השיחות החשאיות שניהלו קיסליאק, קושנר - וגם מייקל פלין - התמקדו במאבק בטרור ובשיפור היחסים הכלכליים בין ארה"ב לרוסיה. הקשר החשאי בין קושנר לקיסליאק, לפי הדיווח ברויטרס, כלל שתי שיחות טלפון בין אפריל לנובמבר. עורכת דינו של קושנר, ג'יימי גורליק, אמרה שהוא לא זוכר ששוחח עם השגריר הרוסי באותה תקופה. "קושנר השתתף באלפי שיחות באותה העת", אמרה על הדיווח של רויטרס. "אין לו זיכרון של השיחות האלה כפי שתואר. פנינו (לרויטרס) לגבי התאריכים של אותן שיחות שלכאורה התקיימו כדי שנוכל לבדוק אותן ולהגיב, אך לא קיבלנו מידע כזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים