שתף קטע נבחר

בן אוליאל הורשע ברצח 3 בני משפחת דוואבשה

הרשעה ברצח בפרשת הטרור היהודי החמורה ביותר: עמירם בן אוליאל, שהשליך בקבוק תבערה לבית בדומא, הורשע ברצח ההורים ריהאם וסעד, והתינוק עלי. השופטת: "לא ניתן לשלול שזו הייתה נקמה מתוך תפיסות גזעניות". סב המשפחה: "זה לא יחזיר אותם". פרקליטו של הרוצח: "נערער"

 

 

הרשעה ברצח בתיק הדגל של הטרור היהודי: בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע הבוקר (ב') את עמירם בן אוליאל, בן 25, ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה מבקבוק תבערה שהושלך לביתם בכפר הפלסטיני דומא ב-2015. לצד ההרשעה בשלוש עבירות רצח, הוא הורשע גם בשתי עבירות של ניסיון רצח, בשתי עבירות הצתה ובקשירת קשר לפשע ממניע גזעני. הוא זוכה מאשמת חברות בארגון טרור. גזר דינו של בן אוליאל ייקבע במועד אחר.

 

"לא ניתן לקבוע אם היה מפגע נוסף בזירה", אמרה נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז רות לורך, בהכרעת הדין. לדבריה, "לא ניתן על סמך הראיות שלפנינו לשלול שמדובר באירוע של נקמה מתוך תפיסות גזעניות". את ההחלטה לזכות את בן אוליאל מאשמת חברות בארגון טרור הסבירה כך: "לגבי חברות בארגון טרור צריך שיהיה ארגון טרור וחברות בו. היה קושי לקבוע את קיומו של ארגון טרור".

הכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא (צילום: מוטי קמחי)
עמירם בן אוליאל, היום בהכרעת הדין(צילום: מוטי קמחי)

הכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא ()
הורשע בשלוש עבירות רצח. בן אוליאל בבית המשפט

מהומה מחוץ להכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא אשר הורשע ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה (צילום: שאול גולן)
אשתו של בן אוליאל מתעמתת עם סב המשפחה(צילום: שאול גולן)

אשתו של בן אוליאל, אוריין, התפרצה לעבר השופטים בעת הקראת ההחלטה ואמרה: "הכנסתם אדם חף מפשע לכלא. התיק מלא חורים, הרשעתם חף מפשע". עורכת הדין יעל עצמון מהפרקליטות הביעה סיפוק על ההכרעה ומסרה כי "בית המשפט קבע כי הנאשם תכנן מראש את הפיגוע, הצטייד בשני בקבוקי תבערה והשליך אחד מהם באישון לילה דרך חלון חדר השינה שבו ישנו באותה העת בני משפחת דוואבשה. ב

 

"במהלך החקירה, הנאשם הודה בביצוע הפיגוע, מסר פרטים מוכמנים ואף שחזר את שאירע באותו הלילה. בית המשפט מצא ראיות חיצוניות נוספות שתומכות בהודאת הנאשם. מדובר בפיגוע על ממניע גזעני, שבוצע כנקמה על הפיגוע בו נרצח מלאכי רוזנפלד ז"ל. ביהמ"ש קבע כי מדובר בפיגוע טרור, ובכך מועבר המסר לפיו טרור הוא טרור וזהות המבצעים אינה רלוונטית". את התיק ניהלוה עצמון יחד עם עורכת הדין דנה אלון מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי).

 

חוסיין דוואבשה, סב המשפחה, אמר בעקבות הכרעת הדין כי "זה לא יחזיר את הבת שלי ואת החתן, אבל אני לא רוצה שיהיה עוד ילד במצב של אחמד. גם בעוד מאה שנים לא נשכח את זה. המשפט לא יחזיר את המשפחה, אבל אני לא רוצה שתהיה עוד משפחה שתעבור את הטראומה הזאת".

חוסיין דוואבשה בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
הסב חוסיין דוואבשה(צילום: מוטי קמחי)

זירת פיגוע הטרור היהודי, לפני כמעט חמש שנים (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
זירת פיגוע הטרור היהודי, לפני כמעט חמש שנים(צילום: חסן שעלאן)
 

"אחמד כל הזמן מסתכל על הפצעים שלו, וכשהוא מסתובב עם ילדים בגילו הוא מרגיש שההורים חסרים לו", הוסיף הדוד. "הוצאתי את עלי מהאש כשהוא מפוחם כולו. זה פשע מתועב".

 

עורך הדין עומאר חמייסי שייצג את משפחת דוואבשה מסר כי "אנחנו שמחים על החלטת בית המשפט, ומצירים על הזיכוי בסעיף החברות בארגון טרור. מדובר בחבורת תג מחיר, וההחלטה לא תחזיר את בני משפחתם, אבל תהווה הרתעה לאחרים, כדי שלא תהיה עוד משפחת דוואבשה".

 

"אדם פיקח שעומד על עקרונותיו"

בהכרעת הדין נכתב כי "לאחר שמיעת עדים, עיון בפורטוקול והמוצגים ובחינת הראיות, מצאנו כי הוכחו מעבר לספק סביר עובדות האישום השני העוסק בפיגוע בדומא, וכל כן יש להרשיע את הנאשם בעבירות העולות מהן". בהתייחס להודאות של בן אוליאל נכתב כי "מדובר בהודאות בעלות משקל גבוה התואמות את ממצאי הדירה באופן שאינו מתיישב עם האפשרות שמדובר בהודאות שווא של מי שהינו חף משפע". 

 

 

השופטים תיארו את בן אוליאל כ"אדם פיקח, בעל זיכרון יוצא דופן ובעל עוצמה וחוסן פנימי שעומד על עקרונותיו", והדגישו כי הוא לא "נוטה לרצות" את חוקריו. "להודאותיו של הנאשם נמצאו תוספות ראייתיות שיש בהן כדי לעמוד ביכולת הנאשם לשחזר את האירוע, מסירת פרטים מוכמנים ששניים מהם אף לא היו בידיעת החוקרים בעת מסירתם: צבע הרכב שחנה בזירה ומאפייני החלון בבית השני".

 

מהשב"כ נמסר בתגובה להרשעה כי "שירות הביטחון הכללי רואה בפיגוע זה חציית קו אדום חמור, ולפיכך הקצה את מרב המשאבים לחקירת הפרשייה ופענוח בפיגוע בו נרצחו שלושה מבני משפחת דוואבשה. הכרעת הדין הבוקר מהווה אבן דרך חשובה במאבק בטרור היהודי. בהליך המשפטי עמד שב"כ בפני ניסיונות לדה-לגיטימציה לפעולותיו במסגרת חקירה זו, ובכלל. שב"כ ימשיך לפעול בהתאם לייעוד, לפי חוק ובמטרה לשמור על ביטחון המדינה ולסכל טרור".

בית משפט מחוזי לוד: הכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא (צילום: מוטי קמחי)
תומכי הרוצח(צילום: מוטי קמחי)

בית משפט מחוזי לוד: הכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא (צילום: שאול גולן)
מפגינות מחוץ לבית המשפט(צילום: שאול גולן)

מהומה מחוץ להכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא אשר הורשע ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

מהומה מחוץ להכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא אשר הורשע ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

בינואר 2016 הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום נגד בן אוליאל, תושב מאחז סמוך לשילה, ונגד קטין שהיה אז בן 17 מהשומרון וששמו אסור לפרסום, בגין מעורבותם ברצח שלושת בני המשפחה - התינוק עלי, והוריו ריהאם וסעד, בכפר הפלסטיני דומא ב-31 ביולי 2015.

 

לבן אוליאל, הנאשם המרכזי, יוחסו שלוש עבירות רצח בגין השלכתו של בקבוק תבערה לחדר השינה של המשפחה הפלסטינית בכוונה תחילה לגרום למוות. בנוסף יוחסו לו שתי עבירות ניסיון רצח, עבירות הצתה וקשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני.

 

עו"ד יצחק בם, המייצג את בן אוליאל ביחד עם עו"ד אשר אוחיון, אמר לאחר הכרעת הדין: "לאחר שבית המשפט קיבל את ההודאה והשחזור שנעשו בעקבות עינויים, ההרשעה הייתה רק עניין של אקרובטיקה שיפוטית המגשרת בין ההודאה לבין הראיות הסותרות אותה שנתגלו בשטח. אחרי שבית המשפט עמד במשימה האקרובטית נפתחת בפנינו הדרך לערעור לבית המשפט העליון על עצם הכשרת ההודאה שניתנה בעקבות עינויים. נקודת האור בפסק הדין הינה הימנעות בית המשפט מהרשעת בן אוליאל בחברות בארגון טרור".

 

הקטין בפרשה כבר הגיע להסדר טיעון, הודה שהיה מעורב בקשירת קשר לביצוע הפיגוע בדומא (הוא לא ביצע אותו בפועל) ונקבע כי היה חבר בארגון טרור. המדינה תבקש לגזור עליו עונש של 5.5 שנות מאסר בפועל, בעוד סנגוריו יטענו לעונש קל יותר.

 

לפי כתב האישום המקורי, המעורבים גרו במאחזים סמוכים לדומא. אחרי רצח מלאכי רוזנפלד ז"ל בפיגוע, הם החליטו שהם מעוניינים לפגוע בערבים כנקמה. בכתב האישום נטען שהשניים נפגשו במאחז, דיברו על הוצאה לפועל של פיגוע, ולאחר מכן תצפתו על כפרים סמוכים ושוחחו על מטרות אפשריות, כולל הצתת בתים.


ההורים ריהאם וסעד, והתינוק עלי (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
ההורים ריהאם וסעד, והתינוק עלי(צילום: חסן שעלאן)

חוסיין דוואבשה עם הנכד אחמד דוואבשה (צילום: שאול גולן)
הסבא חוסיין דוואבשה והנכד ששרד, אחמד(צילום: שאול גולן)

על פי הפרקליטות, הם סיכמו לבצע פיגוע בדומא ובכפר נוסף ולגרום למות ערבים. בן אוליאל, נטען, הכין שני בקבוקי תבערה. ב-31 ביולי קבעו השניים להיפגש במערה. בן אוליאל הגיע ולא מצא את הנער, לכן החליט לבצע את הפיגוע לבדו. הוא הגיע לכפר דומא ובתחילה השליך בקבוק תבערה לבית אחד. אז פנה לבית משפחת דוואבשה, הדליק את בקבוק התבערה והשליכו לעבר החלון המסורג בחדר השינה. הבקבוק התנפץ על הסורגים, אש החלה לבעור ובן אוליאל נמלט.

 

האש אחזה בכל ארבעת בני המשפחה שישנו שם. ההורים ברחו מן הבית, הילד אחמד הצליח להגיע לפתחו וניצל ואילו התינוק עלי נותר במיטתו בבית הבוער. שכנים שהגיעו למקום פינו את ההורים ואת הילד אחמד לטיפול רפואי במצב קשה. התינוק עלי לא שרד. האב מת מפצעיו שמונה ימים אחר כך והאם מתה מפצעיה חודש אחרי.

 

המעורבים אמנם הודו בחקירה ובן אוליאל אף שחזר את המעשה, אבל אז הם חזרו בהם ועורכי דינם טענו שדין ההודאות להיפסל כי נגבו תוך שימוש ב"אמצעי חקירה מיוחדים" שהופעלו נגדם מצד שב"כ.

א' החשוד בפרשת דומא  (צילום: יריב כץ)
הקטין. הודה בעסקת טיעון בקשירת קשר(צילום: יריב כץ)

עו
עורכי הדין אשר אוחיון ואיציק בם(צילום: יאיר שגיא)
 

ביוני 2018 הסתיים "משפט הזוטא" שדן בקבילות ההודאות של הנאשמים בתיק. שופטי בית המשפט המחוזי בלוד - רות לורך, צבי דותן ודבורה עטר - פסלו אז את הודאות הנאשמים שהתקבלו ב"חקירות מיוחדות" של שב"כ - שהסנגורים הגדירו אותן כ"עינויים". מנגד החליטו השופטים לאשר את שאר העדויות של בן אוליאל, אלה שלא הושגו ביום שבו הופעלו "החקירות המיוחדות". בן אוליאל סירב להעיד במשפט.

 

האישום הוגש באמצעות עורכת הדין רחל אבישר אבלס, פרקליטת מחוז מרכז ויעל עצמון. בתיק גם מייצגת את הפרקליטות עו"ד דנה אלון. את הנאשם מייצגים עורכי הדין אשר אוחיון ויצחק בם. 

 

אלישע בן קימון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עמירם בן אוליאל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים