שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ירושלים: אם יהיה שקט - נימנע מהתנקשויות

  גורמים בי-ם מדגישים: ישראל אינה צד להודנה, אולם נהיה מוכנים להימנע מהתנקשויות אם היא תישמר. אתמול סירבו החמאס והג'יהאד לדרישת הפתח להפסקת אש מוחלטת בת שנה. השלב הבא: אבו-עלא והגנרל המצרי סולימאן ינסו לשכנע את ישראל וארה"ב לתת הזדמנות למהלך. השייח יאסין לעיתון גרמני: "שהיהודים יחפשו מדינה באירופה"

  שיחות ההודנה בקהיר: גורמים בירושלים אומרים הבוקר (יום א') כי ישראל לא תהיה צד בהסכם הפסקת-אש שאין בו מאבק בטרור. עם זאת הגורמים מדגישים כי ישראל תהיה מוכנה להימנע מפעולות "סיכול ממוקד" (התנקשות בפעילי טרור), למעט במקרים של "פצצה מתקתקת", אם הפלסטינים ישמרו על השקט.    

   

  ובעוד המגעים להפסקת-אש נמשכים בקהיר, מנהיג החמאס, שייח' אחמד יאסין, שב על משנתו הישנה, לפיה היהודים צריכים למצוא להם מדינה אחרת להתיישב בה.  

   

  "מטרת פעולות ההתנגדות שלנו היא להביא לכך שכל עם - מוסלמי, נוצרי או יהודי - יחיה במדינה משלו", אמר יאסין בראיון לשבועות הגרמני "דר שפיגל". "אנחנו מתנגדים למדינת אפרטהייד יהודית בשטח פלסטיני".

   

  כשנשאל יאסין האם פירוש הדבר שאין סיכוי לשלום בין הפלסטינים לבין ישראל, השיב: "הם יכולים למצוא להם מדינה באירופה. ישראל אינה ברת הגנה, לאחר שהיהודים גירשו מיליוני פלסטינים מבתיהם, ואינם מוכנים להעניק זכויות שוות לאחרים".  

   

  יאסין לא דחה את האפשרות ל"הודנה" חדשה, אך אמר כי הדבר תלוי ב"אויב", שהפר לדבריו גם את הפסקת-האש הקודמת, בחודשי הקיץ. מנהיג החמאס תקף את יוזמת ז'נווה, שגרועה בעיניו אף מהסכם אוסלו - בשל הוויתור על זכות השיבה הפלסטינית.  

   

  הפסקת-אש - "רק בקו הירוק"

   

  בשבת אחר-הצהריים הסתיים בקהיר סבב השיחות בין הפלגים, מבלי שהושגה הפסקת-אש מוחלטת. עם זאת, בהודעה שפורסמה נאמר כי כיוזמה פלסטינית חד-צדדית ובלתי תלויה, יוצאו האזרחים ממעגל האלימות, כשהכוונה בשלב זה לאזרחים בתחומי הקו הירוק בלבד.

   

  עוד נכתב בהודעת הסיכום כי יוקם מנגנון משותף לשילוב כל הפלגים הפלסטינים בתהליך קבלת ההחלטות, וכי הפלגים מחוייבים לזכות השיבה ולזכותו של העם הפלסטיני על אדמתו.

   

  הפתח, ארגונם של יו"ר הרשות ערפאת וראש הממשלה הפלסטיני אבו-עלא, מעוניין להשיג הצהרה מפורשת מכל 13 הפלגים שנוטלים חלק בשיחות, בדבר הפסקת-אש מוחלטת לשנה, במטרה לסלול את הדרך לחידוש המשא ומתן המדיני.

   

  שלשום, במהלך ויכוח סוער, נטש בזעם את אולם השיחות ראש משלחת הפתח, זכריא ארא. זאת לאחר שהתברר כי חמישה מהפלגים - החמאס, הג'יהאד האיסלאמי, החזית העממית, החזית העממית- המפקדה הכללית וארגון ה"צאעיקה" - סבורים ש"אין כל הכרח" להכריז על הפסקת-אש בעת הנוכחית.  

   

  מולם ניצבים חמישה פלגים שמוכנים להתחייב להצהרת הפתח: מפלגת פידא, חזית השחרור הפלסטינית, חזית המאבק הפלסטיני, מפלגת העם הקומוניסטית והחזית הערבית הפלסטינית. החזית הדמוקרטית נוטה אף היא לתמוך בהצהרה, לאחר שחזרה בה מהצעתה הנפרדת.      

   

  מחר אמור ראש המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן, שתיווך בשיחות קהיר, לצאת לוושינגטון, כדי להציג את ההתקדמות במגעים בין הפלגים. ברשות מקווים כי יוכל לשכנע את בכירי הממשל לתת הזדמנות למהלך הפסקת-האש, כאשר במקביל, אבו-עלא יפעל בקרב ממשלת ישראל.

   

  אמש הגיע ראש הממשלה הפלסטיני לקהיר, כדי להתעדכן בהתפתחויות במגעים להודנה חדשה. היום ייפגש ראש לשכת ראש-הממשלה, דב וייסגלס, עם ראש לשכתו של אבו-עלא, חסן אבו ליבדה, בניסיון לתאם פגישה ראשונה של שני ראשי הממשלות.      

   

  איך מרחיבים את ההודנה?

   

  ברשות הפלסטינית מעריכים כי בעקבות ערבות ישראלית-אמריקנית להפסקת-האש, אם תינתן, ה"הודנה" תורחב גם לשטחים.    

   

  בחמאס מסרבים לפי שעה לחתום על התחייבות להפסקת-אש, ומוכנים כאמור רק להפסקת הפיגועים נגד אזרחים בתחומי הקו הירוק. עם זאת, בכירי הארגון "מוכנים לגלות גמישות ומותירים את הדלת פתוחה", כדברי מוסא אבו-מרזוק. לפי מקור שהשתתף בשיחות, החמאס מוכן להשלים עם הפסקת-אש מול ישראל, אך נמנע מלהצהיר על-כך פומבית.   

   

  גם בג'יהאד האיסלאמי לא ממהרים להתנער מדרך האלימות נגד ישראל. כרוז שפורסם הלילה בעזה שולל הצטרפות ל"כל הסכם שינטוש את דרך ההתנגדות". בכרוז קורא הארגון לביצוע פיגועים נוספים נגד ישראל: "נותרנו מחוייבים לברירת ההתנגדות כבחירה אסטרטגית כדי לסיים את הכיבוש באדמתנו". היום הודיע מוחמד אל-הינדי, מבכירי הארגון ברצועה, כי ארגונו יהיה מחוייב לכל החלטה שתתקבל בקהיר, אך מוקדם עדיין לדבר הודנה.  

   

  בינתיים, גם בזרוע הצבאית של הפתח מאיימים לטרפד כל יוזמה להפסקת-אש, אם זו לא תהיה הדדית. בהודעת גדודי חללי אל-אקצה, שהגיעה לידי ynet, נכתב: "בכירים ברשות הפלסטינית יכולים לדבר על הודנה כמה שהם רוצים. אבל בלי מילוי התנאים שלנו - לא תהיה שום הודנה". בין התנאים שמציבים הגדודים: הסרת המצור מעל ערפאת, שחרור אסירים, נסיגה מכל הערים והפסקת בניית גדר ההפרדה. 

  ארגון "החזית העממית - המפקדה הכללית", שנמנה על המתנגדים להפסקת-אש בעיתוי הנוכחי, דווקא מאותת על התקרבות לפתח: ארגונו של אחמד ג'בריל, שנחשב אופוזיציה חריפה ליאסר ערפאת, ביקש לשוב לשורות אש"ף ולקבל מושב בוועד הפועל של הארגון. טלאל נאג'י, שייצג את הארגון בשיחות בקהיר, הודיע על כך לערפאת בשיחת טלפון.


  פורסם לראשונה 06/12/2003 16:29

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  לא צד בהודנה. שרון
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  שילכו לאירופה. יאסין
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  ישפיע על הישראלים? אבו-עלא
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  לא ייצא בידיים ריקות. הגנרל המצרי סולימאן
  צילום: איי פי
  מומלצים