שתף קטע נבחר

הפגנה סוערת על פציעת פעיל השמאל: הכיבוש שוחק מוסר

עשרות פעילי שמאל וארגונים לזכויות אדם הפגינו מול משרדי הקרייה בת"א, במחאה על מה שהם מכנים "היד הקלה על ההדק". ההפגנה התלהטה לאחר ששבעה פעילים נעצרו. לטענת המפגינים, הפלסטינים לא חשו כלל ב"שלושת חודשי השקט" שהיו בישראל, ובמהלכם קברו 117 מאנשיהם. "חומת ההפרדה הורסת את עתידם"

"נחצו קווים אדומים ושחורים. החייל שפתח באש לעבר מפגינים ישראלים, שלא איימו על שלומו של איש, ביצע פקודה בלתי חוקית בעליל. אין לנו שום כוונה לעבור על התקרית לסדר היום". כך אומר יואב הס, פעיל בתנועת "יש גבול", שמכרו, גיל נעמתי, נפצע אתמול מאש צה"ל במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה בבידיה. (לחצו כאן לסערה במערכת הפוליטית בעקבות התקרית) 

 

בעקבות האירוע הקשה, הפגינו הערב (שבת) בין 100 ל-200 פעילי שמאל וארגונים לזכויות אדם מול משרדי הקרייה בתל-אביב. הם השמיעו קריאות בגנות צה"ל ונושאים שלטים עם כתובות כגון "פושעי צה"ל לדין", "גדר בין דם לדם" ו"יריית פתיחה למלחמת אחים". 

 

המשטרה חסמה לזמן מה את רחוב קפלן לתנועה מאבן-גבירול ועד דרך פתח-תקווה. ההפגנה התלהטה לאחר ששבעה מפעילי השמאל נעצרו. בתום ההפגנה צעדו עשרות פעילים לתחנת משטרת מרחב ירקון, בדרישה לשחרר את חבריהם. שלושה מפגינים נוספים נעצרו כשניסו לפרוץ פנימה.   

 

"לא נעבור בשתיקה על פגיעה בגופם ובחופש פעולתם של מפגינים ופעילים", אמרו יוזמי ההפגנה. "המשך הכיבוש משפיע באופן ישיר על האופי הדמוקרטי של המדינה, ושוחק ללא הפסק את רמתה המוסרית". אחד המפגינים נפגע בבטנו מניידת משטרה.  

 

ח"כ רן כהן, מבאי ההפגנה, אמר ל-ynet: "המשטרה נוהגת באלימות ובגסות. גם נגד המתנחלים שפצעו שוטרים וחיילים המשטרה לא נהגה בכזה חוסר התחשבות. מדובר במשטרה לא רגישה שפועלת נגד אנשים שזועקים נגד מעשה חריג".

 

"החומה הורסת את עתיד הפלסטינים"

 

לדברי המפגינים, "בחודשים האחרונים אין כמעט יום בלי הרוגים פלסטינים - עשרות בכל חודש. לא מעטים מהם חפים מכל פשע. מה שנחשב בישראל כ'שלושה חודשי שקט', לא היה כך בכלל עבור הפלסטינים בשטחים: בתקופת שלושת החודשים האלה נהרגו לא פחות מ-117 פלסטינים מירי צה"ל. מעגל הדמים הגיע בסופו של דבר גם אלינו, בפיגוע בו נהרגו ארבעה ישראלים". המפגינים טענו כי "חומת ההפרדה, אותה מקימה מדינת ישראל בעומק השטח הפלסטיני ממררת את חיי היום-יום של הפלסטינים והורסת את עתידם".

 

יוזמי ההפגנה האשימו: "שר הביטחון, המפקדים הבכירים והמפקדים בשטח מעודדים את ידם הקלה של החיילים על ההדק בכך שאינם חוקרים, אינם מעמידים לדין באופן מיידי ואינם מטילים עונשים משמעותיים על חיילים שהורגים פלסטינים במצבים בהם לא נשקפת סכנה לחיי החיילים. 'הוראות הפתיחה באש' עצמן מעודדות זלזול בחיי אדם, ואין פלא אפוא שעכשיו מופעלות אותן אמות מידה גם על פעילי שלום ישראלים". מפגיני השמאל קראו "להפסיק את הפגיעה באזרחים, לחקור, להעמיד לדין ולהעניש בכל חומרת הדין את האחראים לפגיעות כאלה".

 

 

ענת ארז, שהגיעה להפגנה מול הקרייה, השתתפה גם בהפגנה הסוערת בבידיה נגד גדר ההפרדה, במסגרת ארגון-הגג "אנרכיסטים נגד החומה". היא הסבירה: "אנחנו מוכנים לעשות מעשה שיכול להיות גם פיזי נגד החומה, לעיתים בצורה יצירתית, ובמקרה זה מעשי יותר - של חיתוך הגדר".

 

ענת הייתה עדה לאירוע הקשה, בו נפגע פעיל השמאל: "צרחנו עליהם בעברית שלא יירו עלינו", היא מספרת. "לא היו בכלל פלסטינים בינינו. לא עשינו שום דבר נגד החיילים, רק נגד הגדר, ששוב הוכח כי היא הורסת חיים - היא הרסה את חייו של גיל, ילד בן 22".  


פורסם לראשונה 27/12/2003 20:13

 

בהכנת הידיעה השתתפה רותם כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
הפגנה סוערת בקרייה
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
שבעה מפגינים נעצרו
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
בין המפגינים: אורי אבנרי
צילום: אבי כהן
צילום: ג'רמי פלדמן
"משטרה אלימה וגסה". רן כהן
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים