שתף קטע נבחר

"במקום לקבל אותך בחיבוק, קיבלנו ארון מתים"

ספד לעדי אביטן חברו, אלירן. בקרית שאול, בטבריה ובכפר סלאמה הובאו למנוחות שלושת חללי צה"ל, שגופותיהם הוחזרו לישראל שלשום במסגרת עסקת השבויים. בירושלים נערכו אתמול הלוויותיהם של ארבעה מתוך עשרת הנרצחים בפיגוע אתמול בבירה

מדינת ישראל ליוותה אתמול (שישי) למנוחת עולמים את שלושת בניה, שהושבו שלשום בארונות מתים משבי החיזבאללה, במסגרת עסקת השבויים.

 

סמ"ר בני אברהם נטמן בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. סמ"ר עדי אביטן הובא למנוחות ב-11:00 בחלקה הצבאית בבית-העלמין בטבריה. סמ"ר עומר סואעד הובא למנוחות ב-13:00 בבית העלמין בכפר סלאמה שבגליל.

 

בביירות נחת ביום חמישי בערב המטוס ובו האסירים הלבנונים. בכך, הושלמה עסקת השבויים עם ארגון חיזבאללה, לאחר שישראל שילמה מחיר כבד של מאות אסירים וגופות מחבלים - תמורת גופות שלושת החיילים ותמורת האזרח אלחנן טננבוים.

 

בצפון הארץ איבטחו מאות שוטרים את מסע ההלוויות של עדי אביטן ועומר סועאד. לאחר הפיגוע שלשום בירושלים, הכריז מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב יעקב בורובסקי, על רמת כוננות גבוהה והיערכות מרבית.

 

אביו של עומר: "חזרת לאדמה שאהבת"

 

אלפים מתושבי הגליל המערבי והצפון ליוו אתמול בצהרים למנוחות את סמ"ר עומר סואעד מואדי סלאמה. במלווים: יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ואלוף פיקוד הצפון, בני גנץ.

 

האב, קאסם סואעד, ספד לבנו: "קיויתי כל הזמן שאתם בחיים, אבל עכשיו שאני רואה כאן את הארון שלך אני שקט - כי למרות הכל אתה חוזר הביתה לאדמה שכל כך אהבת".

 

ספד לעומר גם מפקד האוגדה בה שירת, תא"ל גרשון הכהן: "עומר חוזר היום לעמק שהוא כל כך אהב, וכל כך סמלי שאתה מובא לקבורה ביום חורף שבו השמש מלטפת אותך ואת כל מלוויך. ליבנו היום עם המשפחה ואנו יודעים שהרוח שלך תמשיך ללוות את כולנו עוד זמן רב".

 

אחיו של עומאר, טרד: "הסבל של משפחתנו ושל משפחות אברהם ואביטן מגיע לקיצו, אבל הפצע הזה לעולם לא יגליד. אנחנו אוהבים אותך עומר ומבטיחים לחנך את ילדיך בדיוק כמו שאתה חונכת, לאהוב את המדינה, לאהוב את האדמה, לאהוב את המשפחה".

 

יו"ר הכנסת ריבלין הדגיש בדבריו את הסמליות של המועד בו מובא עומר לקבורה: "המוסלמים יחגגו בימים הקרובים את חג הקורבן, החג שמסמל עבורם את נכונותו של אברהם אבינו להקריב את בנו כעולה לאלוהים. אני מקווה שלא יהיו עוד אבות נוספים שילוו את ילדיהם לקבורה בטרם עת".

 

את טקס הלוויה ליווה משמר כבוד של חיל ההנדסה ונישאו בו דברים מפי אנשי דת מוסלמים ומפי אישי ציבור נוספים.  

 

אורי טננבוים בלוויית עדי אביטן: "גורל משותף"

 

אלפים ליוו למנוחות בטבריה את סמ"ר עדי אביטן ז"ל. את הממשלה ייצג שר הבריאות, דני נווה.

נציג צה"ל קרא בהלוויה מכתב שכתבה אמו של עדי, ציפורה ובו כתבה: "הייתה לי זכות גדולה להיות אמא שלך".

 

מתקשה להפרד מבנו, סירב האב יעקב להאמין שכך מסתיימים ימים ארוכים של תקווה: "חבר'ה, לאט לאט, מה בוער" אמר בבכי לחיילים, שכיסו את הקבר בעפר. 

 

לאחר הטקס הדתי נישאו הספדים רבים. בין המספידים ראש עיריית טבריה לשעבר, בני קרייתי, שאמר כי בקרוב יוקם בעיר בית לחיילים בודדים - על שמו של עדי.

 

מספיד נוסף, ידיד המשפחה דני ברנר, אמר: "המאבק שלכם הוליד חברים חדשים רבים, חברים בלב ובנפש, חברים שלעולם לא ינטשו אתכם. אני גאה להיות אחד מהם".

 

דודתו של עדי, פאני, אמרה מעל לקברו הטרי של עדי: "אי אפשר היה לכעוס עליך. החיוך שלך כבש את כולנו".

 

חברו של עדי, אלירן, אמר: "במקום לקבל אותך בחיבוק קיבלנו אותך בארון מתים, אני מבקש להודות לך על היותך לי חבר ואח".

 

סא"ל ירון, מפקד גדוד אסף, הגדוד בו שירת עדי, אמר: "לא נשכח את מי שנלקח ולא נסלח למי שלקח".

 

אורי טננבוים, בנו של אלחנן, השתתף אף הוא בהלוויה. בתום ההלוויה אמר ל-ynet: "בכל שלוש ורבע השנים הללו נקשרנו בגורל משותף. אני מרגיש שעומר, בני ועדי הם אחים שלי לכל דבר ועניין, והקשר יימשך".

 

עוד אמר אורי כי בעתיד הקרוב יתקיים ככל הנראה מפגש בין אביו אלחנן לבין בני משפחות אברהם, אביטן וסואעד.

 

פרס: "אצלנו עצוב. בלבנון שמח"

 

בשלושה מטחי כבוד נפרדו מאות בני אדם, בהם חברים, בני משפחה, אנשי צבא ופוליטיקאים מסמ"ר בני אברהם בבית העלמין הצבאי בקרית שאול.

 

יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, אמר מעל הקבר הטרי: "יום עצוב היה אתמול. אנחנו בכלל עם עצוב, עם שלא יודע לשמוח אבל יודע להתאחד סביב עצב. כל אחד חשב מה עבר עליכם ב-1200 ימים בין תקוה לאכזבה. זה נורא להיות בעולם אכזרי כזה שבו אי אפשר לדעת לפחות מה קרה לילד. אצלנו היה עצוב, ובלבנון היה שמח. אצלנו היה עצוב אבל היה זה עצב של יחד. אתמול חשתי את היגון הכבד והתגאתי להיות קרוב למשפחה כזו, לבני כזה".

 

שר הביטחון לשעבר, בנימין בן-אליעזר, ספד לבני: "מסך הערפל שיצר מנהיג החיזבאללה לא נועד אלא לתעתע ברגשותינו, זו התרבות הרצחנית של ארגוני הטרור. בהחלטת הממשלה הזו להחזיר את הבנים אני תומך בכל ליבי. לעיתים שאלתי את עצמי מאיפה שאבתם את תעצומות הנפש לעשות את מה שעשיתם. זה בא מהאהבה הגדולה לבני".

 

סא"ל במיל. יוסי רפאלוב, מפקד הגדוד של בני שהודח לאחר החטיפה, אמר: "שלוש שנים עברו והכאב עדיין כבד מנשוא. יש כל כך הרבה מה לומר. הפכת לחלק מתודעת העם. כמות האנשים שבאו ללוותך הם עדות לכך. הקרבת מעצמך המון למען המדינה ופקודיך. אני עדיין זוכר את המפגש שלנו על קו הגבול, כשאמרת לי 'אל תדאג המג"ד, יש לך עסק עם מחלקה א''".

 

האחיות אפרת ודפנה עמדו יחדיו ואפרת, האחות הגדולה, דברה בשמן: "בני אחינו היקר, היינו ביחד 21 שנים מאושרות בהן גדלנו יחד והתבגרנו יחד. אנחנו רוצות להגיד לאבא ואימא תודה על אח קטן, חמוד ומחייך שמילא את ליבנו באושר.

 

בני, תודה שזכינו לגדול איתך. קולך מהדהד באוזנינו, אנחנו אוהבות אותך אהבת נפש ומתגעגעות אליך ולימים שבהם שמחנו. אנחנו עומדות על הקבר ולא מאמינות איך אפשר לקבור אח. בני אהובנו, זה היום בו סוף סוף גופך יפשיר אחרי שלוש שנים במקפיא, יפשיר וינוח".

 

חיים אברהם, האבא, ספד לבנו: "בני, כל הדברים נאמרו כבר, שמענו איך היית, איזה מפקד היית ואיזה אח היית. אני יודע איזה בן היית לעדנה ולי, ואני יודע בן נאמן היית לעמך. זה מה שהניע אותנו להחזיר אותך.

 

אני יודע שאני חב חוב גדול לקבוצה היהודית בכל העולם, מקנדה באו לפה, מאנגליה, מדרא"פ, קזחסטן, אירופה הקרה ומאיפה לא, הם באו לומר לך שהלכת לא רק להגן על פיסת ארץ קטנה, אלא גם על עם נפלא שפזור ונרדף כבר 2000 שנה. מי יתן ונתנחם בעובדה שיש לנו בנים כמוך שמוכנים ללכת ולבצע את המשימות. אני מצדיע לך שחזרת מהמשימה, לא חזרת בחיים אבל חזרת אל אדמתך".

 

הובאו למנוחות 4 מנרצחי הפיגוע

 

אתמול הובאו למנוחות גם ארבעה מתוך עשרת הישראלים, שנרצחו בפיגוע אתמול באוטובוס קו 19 בירושלים. 

 

אברהם בלחסן (28) נטמן בבית העלמין בגבעת שאול ב-11:00. בלחסן עלה לישראל מצרפת, עם אשתו, לפני חמש שנים. הוא התגורר בשכונת גבעת מרדכי בבירה.

 

בהר המנוחות נטמנה בשעה 11:00 חיה-אניה בונדר (38), שעלתה לישראל לפני 12 שנים ממוסקבה.

 

רוזי בונה (39) מירושלים נטמנה בהר המנוחות בשעה 11:30. 

 

ברוך חונדיאשווילי (41), אב לשלושה ילדים קטנים שעלה לארץ בילדותו מגרוזיה, הובא למנוחות בשעה 11:30 בהר הזיתים.

 

ביום חמישי הובאו למנוחות שלושה מהרוגי הפיגוע: דנה איטח, יחזקאל גולדברג ואלי צפירה זכרם לברכה.

 

טרם פורסמו מועדי הלוויותיהם של הסטודנטית ענת דרום (23), של נטליה גמריל (53) מירושלים ושל אוקטביאן ויורל פלורסקו (41), עולה חדש מרומניה - אב לילדה קטנה, תושב שכונת קרית יובל.


פורסם לראשונה 30/01/2004 10:40

 

השתתפו בהכנת הידיעה שרון רופא-אופיר, אטילה שומפלבי וחגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
עדי אביטן
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
עומר סואעד
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
בני אברהם
צילום: ערוץ 10
עומר סואעד נקבר בכפר סלאמה
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
חלקת הקבר הטרייה של בני אברהם
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
חיים אברהם סופד לבנו
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
עדי אביטן נטמן בטבריה
צילום: ערוץ 10
מומלצים