שתף קטע נבחר

שיעור ההצבעה במשאל: 30 אחוזים עד 8 בערב

אחוז הצבעה זעום נרשם עד הערב במשאל ההתנתקות. נתניהו הגיע והצביע בירושלים: "הצבעתי כפי שאמרתי שאצביע". 443 הקלפיות פתוחות עד 10 בלילה בסניפי הליכוד ברחבי הארץ. אנשי שרון מודאגים מאחוזי ההצבעה הנמוכים. מופז: אם ניכשל במשאל, נציג לעם תוכנית אחרת, דומה

שיעור הצבעה נמוך במשאל: רק 30% ממתפקדי הליכוד הצביעו עד לשעה 20:00 הערב (יום א'), שעתיים בלבד לפני סגירת הקלפיות במשאל ההתנתקות.

 

443 הקלפיות ברחבי הארץ נפתחו בשעה 8:00 בבוקר. תוצאות האמת יזרמו למצודת זאב בתל-אביב, וההכרזה הרשמית עליהן צפויה בהמשך הלילה.

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, היה מאלה שהגיעו במהלך הערב להצביע בקלפי בירושלים. "הצבעתי כפי שאמרתי שאצביע", אמר לעיתונאים במקום, כשהוא רומז על תמיכתו המסויגת בהתנתקות.

 

אנשי שרון העריכו כי כדי לנצח, הם זקוקים לשיעור ההצבעה של יותר ממחצית המתפקדים. אבל אז, הגיע הפיגוע הקשה בעזה, וטרף את כל הקלפים.  

  

 


מתנחלים בגוש קטיף
גיוס כללי ביש"ע. צילום: תומריקו

 

"חישבו על הילדים, לכו להצביע"

 

את סוף-השבוע ניצל ראש הממשלה לראיונות בכלי-התקשורת ולשיחות טלפון מרתוניות. הבוקר ניתנה לו אפשרות נוספת לחדד את מסריו בפתח ישיבת הממשלה. הוא חרג ממנהגו, ושוחח עם עיתונאים בדרכו לישיבה: "זו הצבעה גורלית קשה אך חשובה ביותר, שתקבע אם ישראל תצעד קדימה, בכל התחומים, או תצעד לאחור. כל אחד צריך לחשוב היטב על עתיד ילדיו".

 

בפתח הישיבה, הוסיף, כשהוא דופק על השולחן: "אני קורא לכולם לגלות אחריות ולקרוא לאנשים ללכת להצביע. הליכוד היא תנועה דמוקרטית גדולה. אני קורא לשרים: תקראו לאנשים שלכם ללכת ולהצביע". בצהריים הצביע ראש הממשלה בשדרות, שם אמר: "חשוב מאוד לבוא ולהצביע, אני קורא לכל מתפקדי הליכוד לבוא ולהצביע. הצבעה בעד התוכנית היא הצבעה בעדי. אמון בתוכנית ובמדיניות שאני מוביל היא נגד פגיעה בכלכלה, בחינוך ובמדינת ישראל".

  

שר הביטחון מופז, שהתארח בפורום ynet, אמר כי אם תוכנית ההתנתקות לא תעבור, תוצג לעם ולממשלה תוכנית אחרת, דומה. הוא לא פירט האם הדבר יתבצע באמצעות בחירות חדשות או משאל עם. ואילו שר המשפטים, יוסף לפיד, לא ממהר להצטרף לאווירת החג בליכוד: בישיבת הממשלה הוא הבהיר ש"המשאל הוא אירוע מפלגתי ולא ממלכתי, ותוצאתו אינה מחייבת את שינוי בשום פנים ואופן". לפיד דרש דיון מקיף על התוכנית כבר בישיבת הממשלה הבאה.

 

  


ההצבעה בקלפי, בעד או נגד תוכנית ההתנתקות
הצבעה במצודת זאב. צילום: תומריקו

 

השר עוזי לנדאו, מראשי המתנגדים, הצביע בצהריים בקלפי בסניף הליכוד ברעננה. "ההרגשה היא של דריכות, ולא של שאננות. ניסיון לעשות מה שעשתה מכבי אתמול, והעיקר - לא לפחד כלל". לאנשי גוש קטיף שניצבו בכניסה לקלפי אמר: "המלחמה אינה רק על גוש קטיף, אלא גם על רעננה". הוא הסביר כי תוכנית ההתנתקות היא גם מצפון השומרון, דבר שיעמיד לדבריו את כפר-סבא, רעננה, נתניה וחדרה תחת איום הטרור.

 

במטה "הליכוד שלנו" ערכו הכנות אחרונות: אנשי המטה שוחחו עם ראשי הסניפים, הפעילים, הרכזים האזוריים, ווידאו שכלי-הרכב וחומרי ההסברה מוכנים לקראת איוש המטות. גורמים במטה הסבירו כי בשל הפער המסתמן בסקרים לטובתם, יש חשש אמיתי משאננות בקרב המצביעים. לפי חישובים שערכו, עולה כי כמעט 68 אלף מהמתפקדים יצביעו בוודאות נגד התוכנית, ו-18 אלף מתלבטים. המאמץ מתמקד בניסיון לשכנעם.  

 

החל מהבוקר מאוייש ברציפות מטה המתנגדים ברחוב המסגר 5 בתל-אביב, לשם זורמים עדכונים שוטפים על שיעורי ההצבעה במחוזות השונים, ומשם יפקחו על הצד הלוגיסטי: הבאת בוחרים ממקומות מרוחקים, חלוקת חומר הסברה ועוד. חברי הכנסת והשרים חולקו בין האזורים השונים בארץ: גילה גמליאל וגלעד ארדן יישלחו לדרום, אהוד יתום יעלה צפונה, יולי אדלשטיין יופקד על אזור השרון וגדעון סער יסייר בתל-אביב.  

 

יום שבתון ביש"ע

 

לקראת סוף-השבוע התהפכה המגמה בסקרים: מרוב של יותר מ-15 אחוזים לטובת תומכי התוכנית - לייתרון של עד 6.5 אחוזים למתנגדיה. הבוקר מתברר כי הפער הצטמצם לו: לפי סקר "ידיעות אחרונות" ומכון "דחף" של ד"ר מינה צמח עומד הפער על 3.5 אחוזים בלבד - 47.5% מהמתפקדים מתנגדים לתוכנית, לעומת 44% שתומכים בה. 

 

הסקר כלל 491 נשאלים, שמהווים מדגם מייצג של מתפקדי הליכוד. טעות הדגימה המירבית נאמדת ב-4.4%, ומכאן שהכל עוד פתוח. סקר דומה של חברת "טלסקר" ו"מעריב" מצביע על פער גדול יותר: 49 אחוזים מתנגדים לתוכנית לעומת 41 אחוזים שתומכים בה.     


יו
יו"ר סניף הליכוד בנווה-דקלים, שלום יפרח, מצביע. צילום: מוטי סנדר 

 

את עיקר המאמץ נגד התוכנית, כמו לאורך כל הקמפיין, מרכזים אנשי יש"ע. אלפי מתנדבים התגייסו למען המטרה. החמ"ל המרכזי הוקם בנווה-דקלים שבדרום הרצועה, לשם יגיעו כל העדכונים מחמ"לים קטנים יותר, אשר יוצבו בגוש קטיף, בגדה וברחבי הארץ.  

 

היום הוכרז יום שבתון ביש"ע, שם נערכו למבצע צבאי של ממש. התושבים עובדים אך ורק למען הפעילות נגד התוכנית, והתלמידים, במקום ללכת לבית-הספר, נוהרים לצמתים כדי לחלק חומר הסברה. לכל אורך היום מסיירים ראשי מועצת יש"ע בכל רחבי הארץ, בדגש על הקלפיות השונות.

 
הפגנת תושבי יש
אנשי גוש קטיף פשטו על הקלפיות. צילום: תומריקו

 

במערכת הביטחון חוששים מניסיונות של ארגוני החבלה להוציא לפועל פיגועי טרור במהלך היום. המשטרה נערכת למשאל בדומה לבחירות כלליות. בכניסה לקלפיות הוצבו מאבטחים.

 

אלפי שוטרים, מתנדבים ושוטרי מג"ב פזורים ברחבי הארץ, ותוגברו הסיורים הגלויים והסמויים. כמו כן תוגברה הפעילות בקו התפר ובעוטף ירושלים. נמשך הסגר המלא על השטחים, שהוטל לפני כחודש וחצי - לאחר ההתנתקשות ביאסין.


פורסם לראשונה 02/05/2004 07:08

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן-צור, אפרת וייס ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
הכרעה בליכוד
צילום: תומריקו
תחשבו על הילדים. שרון
צילום: איי אף פי
צילום: תומריקו
המערכה מחוץ לקלפי
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
תחשבו על רעננה. לנדאו
צילום: תומריקו
צילום: אורי פורת
מפלגה בצומת דרכים
צילום: אורי פורת
מומלצים