שתף קטע נבחר

עוד שני חיילים נהרגו ברפיח

כוח גבעתי התמקם בבית על מנת לאבטח את הסריקות לאיתור הגופות החסרות. קשישה שהייתה בבית התחננה לאוכל. אחד החיילים הוציא אותה מהבית ונפגע מאש צלפים. כוח חילוץ שהוזנק למקום נתקל גם הוא בירי. 2 פצועים פונו לבית החולים "סורוקה". גדודי חללי אל אקצה נטלו אחריות. הבוקר הסתיימו החיפושים אחר שרידי הגופות בציר פילדלפי והכוחות עזבו את האזור

תקרית קשה נוספת ברצועת עזה: שני חיילי צה"ל נהרגו ושניים אחרים נפצעו אתמול (ו') מאש שנפתחה לעברם במחנה הפליטים רפיח שעל גבול ישראל-מצרים.

 

 

החיילים שנפגעו פעלו בעומק מחנה הפליטים לצורך אבטחת פעילות איתור שרידי גופותיהם של חמשת חיילי צה"ל שנהרגו ביום רביעי בפיצוץ הנגמ"ש בציר פילדלפי. הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים.

 

הפצועים פונו לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, ובשבת אחר הצהריים חל שיפור במצבו של אחד מהם, והוא מוגדר קל. הוא מאושפז במחלקה הכירורגית. פצוע נוסף מאושפז במחלקה האורטופדית של בית החולים. מצבו בינוני.

 

הכוחות סיימו פעולתם

 

הזרוע הצבאית של הפתח, גדודי חללי אל אקצה, נטלה אחריות על הירי.

 

סמוך לחצות פרצו באזור ציר פילדלפי חילופי אש כבדים. הפלסטינים ירו אש מנשק קל וטילי נ"ט מתוך הבתים והסמטאות לעבר כוחות צה"ל העוסקים בחיפוש השרידים. כוחות צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי בחיפוי מסוקים. לא דווח על נפגעים.

 

הבוקר הסתיימו הסריקות אחר שרידי הגופות. בעקבות כך, עזבו הכוחות את האזור. הממצאים שאותרו במהלך הסריקות הועברו לזיהוי במכון לרפואה משפטית באבו כביר, שם נמשך הליך הזיהוי.

 

כמו כן דיווחו מקורות פלסטינים כי לאחר שצה"ל הרס עשרה בתים באזור ציר פילדלפי, נקברו שלושה תושבי רפיח מתחת להריסות בתיהם, ולא ניתן להגיע אליהם נוכח חילופי אש המתנהלים במקום. בצה"ל הדגישו כי פעילות הדחפורים באזור איננה תחילת ביצוע התוכניות להרחבת החישוף באזור הציר, צעד שגורמים בשמאל מתנגדים לו בתוקף.

 

הקשישה התחננה לאוכל

 

הכוח שנפגע מהירי שהה מאז יום חמישי בבית פלסטיני במחנה הפליטים "ברזיל", סמוך לציר פילדלפי, במטרה להתמקם בעמדה שלטת ממנה ניתן לאבטח את הכוחות הסורקים אחר שרידי גופות החיילים.

 

דיירי הבית הוחזקו באחד החדרים, אולם קשישה שהייתה ביניהם הפצירה כל העת בחיילים לאפשר לה לצאת כי היא רעבה מאוד. אחד החיילים נעתר לבסוף לבקשתה וליווה אותה לחצר שמחוץ לבית, אולם אז זיהה אותו צלף פלסטיני, פתח לעברו באש ופגע בו.

 

כוח חילוץ הוזנק לעבר מקום הירי אולם נתקל גם הוא באש צלפים עזה. בשלב זה פתחו כוחות צה"ל שבאזור באש לעבר מקורות הירי. מסוקי צה"ל שחגו באזור פתחו גם הם באש לעבר קבוצה של פלסטינים חמושים בקרבת מקום, הרגו פלסטיני ופצעו שניים אחרים. כעבור זמן מה הגיע רכב חילוץ וחילץ את החיילים מהמקום.

 

מדובר במכה כואבת נוספת לפלוגת החוד של גדוד צבר של חטיבת גבעתי, שאיבד לפני כחצי שנה את מפקדה וסגנו, סרן חגי ביבי וסגן ליאונרדו וייסמן. השניים נהרגו כשהסתערו לעבר מחבל שניסה לחדור בזחילה לכיוון ציר כיסופים.

 

אותה פלוגה גם ידעה הצלחות גדולות, כמו במקרה בו הצליחה לעצור מחבל שנסע בג'יפ עמוס בחומר נפץ. הג'יפ השתמש בדגל ישראל על מנת לבלבל את החיילים, אך אלה חשדו בו וירו לעברו. הוא הפעיל את המטען וגרם לפציעתם של ארבעה חיילים, ביניהם סגן מפקד הפלוגה שהחליט את ליאונרדו וייסמן.

 

האם נלקחו כל הנסיבות בחשבון

 

מפרטי האירוע עולות מספר שאלות שהתחקיר הצה"לי הצפוי יבקש לתת להן מענה. ראשית - מדוע איפשרו החיילים שהיו במשימה לקשישה לצאת מהבית על אף שהיו בעמדה חשאית? שנית - האם קיבלו החיילים אישור לכך מגורם פיקודי?

 

שאלה נוספת שמתעוררת היא האם טרם ההתמקמות בבית לקחו החיילים בחשבון מצב בו יאלצו להוציא את הקשישה החוצה, צעד שיחשוף אותם, ואם כן, מדוע בחרו להישאר שם.

 

כמו כן מתעוררת תהיה לגבי אופן החילוץ: האם ההחלטה לשגר נגמ"חון לחילוץ החיילים הייתה נכונה, בהתחשב בעובדה שהגישה לכלי רכב זה היא מפתח עליון, שהוא חשוף יותר בהשוואה לכלים אחרים שהגישה אליהם היא מאחור או מהצד.


פורסם לראשונה 14/05/2004 16:57

 

ארצי חלפון, דיאנה בחור-ניר ועלי ואקד השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
פעילות צה"ל במחנה הפליטים ברפיח
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
פינוי הפצועים ל"סורוקה"
צילום: ערוץ 2
צילום: ברקאי וולפסון
הסריקות אחר שרידי הגופות בציר פילדלפי
צילום: ברקאי וולפסון
צילום: איי אף פי
הריסת בתים סמוך לציר פילדלפי
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
ילדה שלטענת הפלסטינים נפצעה מירי המסוקים
צילום: איי פי
מומלצים