שתף קטע נבחר

מסתמן: רוב לפשרה בין שרי הליכוד, קרע במפד"ל

בצהריים הציגה השרה ליבני בפני ראש הממשלה את נוסחת הפשרה: אישור ההתנתקות המדורגת ביום ראשון הקרוב, בינתיים - בלי הפינוי. נראה כי נתניהו, שלום ולבנת יתמכו. יו"ר המפד"ל לא השתכנע: "דברי שרון מצמררים, תעלולי מילים לא יעזרו". בשמאל תוקפים: "הכל מכבסת מילים". ובינתיים, בציפיה להחלטת ראש הממשלה, "גנב" השר נתניהו את ההצגה מהשרים המסתגרים במלון "קרלטון" כשירד להצטלם על חוף הים

מנסים להציל את הממשלה: השרה ציפי ליבני הציגה בשעות הצהריים (יום ה') בפני ראש הממשלה את נוסחת הפשרה שיזמה: אישור ההתנתקות המדורגת, ללא פינוי יישובים בשלב זה, כבר ביום ראשון הקרוב. מקורביו אומרים כי הוא נוטה לתמוך בנוסחה. נראה כי גם בנימין נתניהו, סילבן שלום ולימור לבנת יצביעו בעד.   

 

בלשכת ראש הממשלה טוענים כי עד עתה, לא היה להם כל קשר למו"מ בין השרים. אולם גורמים המעורבים במגעים טוענים שהדבר אינו נכון, ו"העבודה לא התבצעה בחלל ריק". להערכת אותם גורמים, "אפשר לגמור את העניין כבר היום". אולם הבעיה נותרה עם המפד"ל, שמסתייגת מהנספח לפיו יוקפאו כל הפרוייקטים ביישובי גוש-קטיף כבר עתה.

 

גורמים המעורבים במשא ומתן עם השרים אומרים כי חלה "התקדמות מסויימת" במגעים להשגת פשרה בנושא תוכנית ההתנתקות.

 

ובינתיים, בשעה ששאר השרים הסתגרו במלון "קרלטון" בתל אביב, "גנב" השר נתניהו את ההצגה כשירד לחלץ איברים לפני המצלמות על שפת הים. נתניהו סירב לומר דבר בנוגע למאמצי ההידברות להשגת פשרה בעניין תוכניתו של שרון, וענה רק על שאלות בנושא מזג האוויר.

 

 

מוקדם יותר הבוקר נועדה שוב ליבני עם חבריה למפלגה, השרים בנימין נתניהו, לימור לבנת, סילבן שלום, במלון "קרלטון" בתל-אביב. הפעם הצטרף לפגישה גם יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, שמתנגד נחרצות לפשרה ורואה בה "אחיזת עיניים".  

 

עם צאתו מן הפגישה אמר איתם: "כרגע, אין התקדמות. הנושא המרכזי זה הודעתו של שרון שיש לו חזון חדש לפתור את בעיותיה של מדינת ישראל, וזה שלא יהיו ב-2005 יהודים בגוש קטיף. זה דבר מצמרר, בלתי מוסרי ונדמה לי שעם אמביציה כזאת, יש מעט מאוד סיכוי שתעלולי מילים יפתרו אותה". הוא סירב להתייחס לשאלה האם בכוונת המפד"ל לפרוש.

 

מקורבי איתם אמרו ל-ynet כי "בנוסח הפשרה הנוכחי, השר בטוח לא יוכל לתמוך. הבעיה שלו היא בעצם האמירה על קבלתה העקרונית של תוכנית ההתנתקות". עמיתו למפלגה, השר זבולון אורלב, שתומך בנוסחת הפשרה ואף היה מעורב בניסוחה, משוכנע שרוב הסיעה, למעט היו"ר, עומד מאחוריו, וכי גם במרכז המפלגה צפוי לו רוב, במידה והסוגייה תועבר להכרעתו.

 

אולם סגן-השר יצחק לוי הבהיר היום כי גם הוא מתנגד לפשרה: "אינני חושב שמדובר בסתם עניינים של ניסוח. ההכנות הן צעד מקדים לביצוע ואינני הולך נגד עמדת הרבנים. פשרה היא במידה מסוימת אחיזת עיניים. לדעתי, במרכז המפד"ל יהיה רוב לעמדת הרבנים". 

 


בנימין נתניהו סילבן שלום לימור לבנת ציפי ליבני
 

ארבעת שרי הליכוד - נתניהו, שלום, לבנת וליבני - נועדו לראשונה כבר הלילה במלון בתל-אביב במשך כחמש שעות. לפני הפגישה הביעה השרה ליבני תקווה "שכולם ירוויחו ואף אחד לא יפסיד". נתניהו הסביר: "המטרה היא לנסות להתקדם בלי להתפרק. מצד אחד, לכבד את החלטת המתפקדים - אני חושב שהנורמה הדמוקרטית מחייבת את זה, ומצד שני, לאפשר מוצא שישמר את הקואליציה הזאת, הממשלה הזאת, שעושה דברים מאוד חשובים לעם בישראל, ולמצוא מסגרת מדינית מוסכמת על מירב הכוחות בממשלה".

  

השרה לבנת אמרה בדרכה לפגישה המרובעת, כי גישתה חיובית בנוגע להצעת הפשרה. "יש לי גישה חיובית כי יש כאן בסיס נכון. יש פה שורה ארוכה של עמודים ונספחים. צריך לעבור על נוסחים לראות מה אפשר ומה אי אפשר, ובסופו של דבר לקבל החלטה. הדבר המרכזי הוא שצריך לשמור על אחדות הליכוד מבלי לפגוע בעמדות העקרוניות שלנו". בעקבות יוזמתה של ליבני אמרה לבנת בחיוך: "לפעמים, מה ששתי שרות יכולות לעשות, גברים לא יכולים".

 

49 מנדטים ל"מפץ הגדול"

 

במועצת יש"ע מגנים בחריפות את נוסחת הפשרה שהוצעה, ולא מוצאים הבדלים בינה לבין תוכנית ההתנתקות המקורית שנדחתה במשאל המתפקדים בליכוד. גם בשמאל תוקפים את היוזמה. ח"כ מתן וילנאי מהעבודה כינה אותה "מכבסת מילים".   

 

בינתיים, במערכת הפוליטית נמשכת הסערה הפוליטית סביב תוכנית ההתנתקות, וגורמים בסביבתו של ראש הממשלה כבר מדברים על אפשרות לבחירות.

 

סקר שמתפרסם הבוקר ב"קול ישראל" בודק את סיכוייה של מפלגה בראשות שרון, פרס ולפיד, שתוקם במסגרת "המפץ הגדול" - ולפיו היא תזכה ב-49 מנדטים. אם הליכוד ירוץ מולה עם נתניהו, לבנת ושלום, לפי הסקר, הוא יזכה רק ב-22 מנדטים. יחד בראשות ביילין, שריד ובורג - 9, האיחוד הלאומי - 9, המפד"ל - 5, ש"ס - 12, הסיעות הערביות - 9.     


פורסם לראשונה 03/06/2004 09:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
"אחיזת עיניים". איתם
צילום: מיכאל קרמר
צילום: ערוץ 2
נתניהו. בדרך אל הים
צילום: ערוץ 2
צילום: סבסטיאן שיינר
נוסחת גישור. ליבני
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: שאול גולן
מכבסת מילים. וילנאי
צילום: שאול גולן
מומלצים