שתף קטע נבחר

אושר מינוי שנדר לפרקליט המדינה; עתירה הוגשה נגדו

הממשלה אישרה פה אחד את מינויו של ערן שנדר לתפקיד. בתוך כך הגיש בן זוגה של קצינת המשטרה, אהובה תומר, עתירה לבג"ץ לעיכוב המינוי, בעקבות תלונות נגדו לפיהן החוקרים במח"ש שיבשו הליכי משפט, בדו ראיות ואף העידו עדות שקר

המינוי אושר: הממשלה אישרה הבוקר (א') פה אחד את מינויו של ערן שנדר, לפרקליט המדינה, למשך שש השנים הקרובות. זאת למרות עתירה שהוגשה בבג"ץ לעיכוב המינוי.

 

 

שר המשפטים טומי לפיד אמר אחרי אישור הממשלה: "בתקופה של למעלה מ-10 שנים בפרקליטות ולמעלה מ-10 שנים כראש המחלקה לחקירות שוטרים, שנדר הוכיח שהוא משפטן מעולה בעל יושרה וכושר ארגון, שבוודאי ימצאו את ביטויים בדרך שבה ינהיג את הפרקליטות".

 

לפיד הוסיף: "אין במינוי שבא מבחוץ משום ביקורת על ניהול הפרקליטות, שהיא מערכת מפוארת הנלחמת בשחיתות בפשע המאורגן ובאלימות ותמשיך לעשות כן".

 

במשרד המשפטים מתכננים היום טקס קבלת פנים חגיגי לערן שנדר, שייערך אחר הצהריים בהשתתפות שר המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה ועובדי המשרד.

 

 

עתירה לעיכוב המינוי

 

בתוך כך הגיש דן רוזן, בן זוגה של סגן-ניצב אהובה תומר, שהושעתה מעבודתה במשטרה בתקופה בה כיהן שנדר כראש מח"ש, עתירה לבג"ץ בדרישה לעכב את מינויו לתפקיד. "מינויו של ערן שנדר הוא מינוי לא ראוי", אמר רוזן ל-ynet.

 

מהעתירה עולה כי שנדר היה אחראי על פעולות בלתי חוקיות שבוצעו גם על ידו וגם על ידי חוקריו. בעתירתו ביקש רוזן לעכב את המינוי עד שיתבררו התלונות שהוגשו נגד שנדר במשטרה.

 

בשבוע שעבר הוגשו כנגד שנדר וכנגד אנשים נוספים ששימשו כחוקרים במח"ש, תלונות על-ידי רוזן ועל ידי קצין משטרה לשעבר, רב-פקד מאיר פרסקו. מהתלונות עולה כי החוקרים שיבשו הליכי משפט, בדו ראיות ואף העידו עדות שקר. לאחר הגשת התלונות אמר רוזן: "הדברים הובאו לידיעתו של שנדר, בין אם זה על-ידי או בין אם זה על-ידי בא כוחי באותה תקופה, ושנדר לא עשה דבר. זאת היתה נורמת ההתנהגות שלו".

 

לאחר הגשת העתירה אמר רוזן ל-ynet: "שנדר ניצל את חותמו לרעה במשך למעלה מ-10 שנים שבהן עמד כראש המחלקה. הוא קיבע נורמות התנהגותיות פסולות, ולכן לא ראוי שאדם כזה יעמוד בראש מערכת חוק".

 

לפני כחודש זוכתה תומר, מפקדת משטרת נהריה לשעבר, לאחר חמש שנות דיונים משפטיים, מכתב אישום חמור, בו נאשמה, יחד עם זן זוגה, בקבלת כסף במרמה מצעיר שמצבו הנפשי הידרדר.

 

תומר הואשמה גם בשימוש לרעה בסמכותה כמפקדת במשטרה ובסיוע לבן זוגה לקבל מידע מהמשטרה על מתחרה עסקי שלו כדי לעזור לו בעסקים. בן זוגה הואשם בקבלת דבר במרמה, מרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע וסחיטה באיומים.  

 

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה אף מתח ביקורת על מח"ש - "שחוקריה הסתנוורו מהזדמנות לחקור תלונה נגד קצינה בכירה, וזאת מבלי לבדוק את העובדות או את הראיות נגדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איל יצהר
תלונות במשטרה. שנדר
צילום: איל יצהר
צילום: זום 77
זוכתה אחרי 5 שנים. סנ"צ תומר
צילום: זום 77
צילום: דן בליליטי
מהפרקליטות לעליון. ארבל
צילום: דן בליליטי
מומלצים