שתף קטע נבחר

לפיד: יש לי זכות לקצץ את הסיסמה "בלי חרדים"

השר לפיד אמר בישיבת מועצת שינוי: "אנחנו צריכים לצאת מהנקודה הצרה של מפלגה סקטוריאלית שרוכבת רק על סוס אחד וחייבים להיות מפלגה לאומית ששואפת לשלטון". לדבריו, מה שעלול לקרות הוא שש"ס והעבודה 'יחרבו' את קופת המדינה ואנו נשב באופוזיציה ונרגיש קדושים. רייכמן: "אסור לנו לשכוח את סינדרום פריצקי; שינוי חייבת להפסיק להיות מפלגת נישה אנטי חרדית"

"אי אפשר להגיע לשלטון רק עם הסיסמה 'בלי חרדים'. אני טבעתי את הסיסמה הזאת, ויש לי הזכות לקצץ אותה, לוותר על האגו שלנו ולהתכופף קצת כדי לעשות את הדבר הנכון", כך אמר אחר הצהריים (יום ה') יו"ר סיעת שינוי, השר יוסף לפיד בדיון במועצת שינוי על הישיבה המשותפת עם החרדים בממשלה. המועצה תצביע בנושא במועד אחר. 

 

שר המשפטים הישווה את עצמו למנהיגים שהלכו נגד הזרם במפלגתם: "יש רגעים שבהם מנהיגים צריכים לקחת החלטות קשות. רוב המנהיגים הגדולים בהיסטוריה לקחו החלטות שנגדו את עמדות תומכיהם וחסידיהם, כדוגמת דה-גול ביחס לאלג'יר, כדוגמת ניקסון שנסע לעשות שלום עם סין הקומוניסטית, בגין עשה שלום עם מצרים. עכשיו עושה זאת גם אריק שרון. האיש היה אחראי יותר מכל אדם אחר להתנחלויות. עכשיו הוא לקח החלטה לפנות אותן בניגוד לדעת מרכז מפלגתו". 

 

לפיד אמר כי "שינוי צריכה לצאת מהנקודה הצרה של מפלגה סקטוריאלית שרוכבת רק על סוס אחד, וחייבת להיות מפלגה לאומית ששואפת לשלטון".   

 

חברים במועצת שינוי יזמו את כינוס הדיון במטרה לחזק את העמדה שנקבעה בעבר לפיה "שינוי לא תשב בקואליציה אחת עם מי מהמפלגות החרדיות".  

 

לפיד פתח הערב את הדיון כשהגן בלהט על עמדתו החדשה ועל פניית הפרסה שביצע כשהסכים לשבת עקרונית עם יהדות התורה בממשלה. ביום שני פורסם ב-ynet לראשונה כי השר לפיד התנה את ישיבתו בממשלה אחת עם יהדות התורה, בכך שגם העבודה תצטרף.  

 

שר המשפטים תקף את חברי שינוי שמטיפים לו מוסר, כדבריו, ואמר: "באים אלי ומטיפים לי מוסר כשאולי האנשים שאומרים זאת יושבים פה בזכותי. אנו נמשיך להיאבק בכפייה הדתית. לא הפסקנו לומר 'לא לסחטנות החרדית', אלא שאנו רוצים לעזור לממשלה: ההתנתקות והרפורמה הכלכלית. זה הכי קל בעולם לשבת באופוזיציה".

 

השר לפיד אמר בנאומו שהיה מלא קריאות ביניים: "אני אומר זאת בייחוד לצעירים במפלגה. אם אתם רוצים שלמפלגה הזו יהיה עתיד אתם צריכים לתמוך במהלך".

 

לדבריו, "אם העבודה וש"ס יהיו בפנים העבודה תעכב כל תהליך הפרטה, ש"ס והעבודה 'יחרבו' את קופת המדינה ואנו נשב באופוזיציה ונרגיש קדושים".

 

לפיד תקף גם את הטענות שמה שמניע אותו הוא שמירה על הכיסאות: "שמעתי דברים שחצניים שאנו רוצים לשמור על הכיסאות. ישבתי ארבע שנים באופוזיציה בגלל העיקרון (לא לשבת עם חרדים ד.ב) ולא על כיסא, אז הם באים להטיף לי מוסר? אז שאף אחד לא יאמר לי שהצעד הזה בא להשיג כיסאות".

 

לפיד הבהיר כי אינו שולל ששינוי תגיע בסופו של דבר לאופוזיציה אך טען: "עלינו לדעת שעשינו כמיטב יכולתנו ולא להגיד 'אני טהור ונקי כי אני לא מוכן לשבת בשום אופן עם יהדות התורה ואז לשבת באופוזיציה'.

 

מה ההבדל בין ש"ס ליהדות התורה?

 

שר המשפטים הצדיק את ההבדל שהוא גוזר בין יהדות התורה לש"ס: "למה לשבת עם יהדות התורה ולא עם ש"ס? מפני שש"ס גדולה ואגרסיבית והשחיתה כל מידה טובה בשלטון הישראלי ואנו לא יכולים לתת לזה יד. אנו יכולים לעשות ניסיון עם יהדות התורה. עם ש"ס ויהדות התורה יהיו ביחד הם ימשיכו בשוד הקופה הציבורית ולא נוכל לעמוד בפני זה.

 

"אם ניכנס לקונכיה של 'רק לא חרדים' - ש"ס ויהדות התורה ייכנסו לממשלה וכל מה שהשגנו בשנה וחצי יימחק בשלושה חודשים, ואז יחזור הכסף לישיבות, יקום מחדש משרד הדתות – אבל מה? אנחנו נרגיש טהורים ויפים כי יש לנו רק סיסמא אחת ואין לנו שום דבר אחר לומר לציבור מלבדה", אמר לפיד בציניות.

 

הוא שב והדגיש "אנו חייבים לעצמנו, למפלגה ולמדינה להישאר ליד ההגה, לא בכל תנאי וייתכן שנהיה מחוץ לממשלה אך חשוב שנדע שעשינו כמיטב יכולתנו גם במחיר ויתור על סיסמה טוטאלית שלנו.

 

השר שלל את הטענה ששינוי יכולה להצביע בעד ההתנתקות גם מחוץ לממשלה: "זה דיבור סרק. לא יהיה להתנתקות רוב בממשלה ואם כן לא יבצעו את הצעדים הנחוצים. זהו צעד שהממשלה צריכה לעמוד בו בנחישות מוחלטת. אם יהיו שם ש"ס ויהדות התורה הם יצטוו על ידי הרבנים שלהם לא לתת לזה יד. הדבר השני הוא הרפורמה הכלכלית: התוכנית הכלכלית תלויה לחלוטין בשינוי כי הליכוד לא ממש עומד מאחורי מה שנתניהו עושה".  

 

יו"ר נשיאות שינוי הנבחר: אוריאל רייכמן

  

פרופסור אוריאל רייכמן נבחר הערב על ידי מועצת שינוי ליו"ר נשיאות המועצה. לצידו יכהנו חברי המועצה חלי גיא, רונית ארנפרויינד-כהן, אירית נשיא ודני ליבליך.

 

רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי בהרצליה, אמר כי "שינוי חייבת להפסיק להיות מפלגת נישה אנטי חרדית, ועליה לחשוב כמפלגת שלטון".

 

לדבריו, "אם נעבוד בחוכמה נוכל להגדיל את כוחה של שינוי. אסור לנו לשכוח את סינדרום פריצקי, זה סינדרום של אדם שהאמביציה האישית עיוורה אותו".

 

לפיד אמר עם היוודע התוצאות: "אני מברך על בחירת הנשיאות החדשה, אני בטוח שהם יעשו עבודה טובה מאוד כפי שעשו קודמיהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. "כמו דה גול וניקסון"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: שאול גולן
פרופ' רייכמן. נבחר לראשות המועצה
צילום: שאול גולן
צילום: תומריקו
"אסור לשכוח את סינדרום פריצקי"
צילום: תומריקו
מומלצים