שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שיעור מס' 7: עזרה ראשונה לתינוקות

  שיעור ההצלחה בהחייאה ובהצלת תינוקות הוא גבוה ביותר, ולמרות זאת רוב ההורים אינם טורחים לגשת לקורס עזרה ראשונה. הנה, על קצה המזלג, יסודות העזרה הראשונה בתינוק, שידרבנו אתכם אולי לגשת להדרכה מלאה

  הדקות הראשונות שלאחר איבוד ההכרה הן אלה שקובעות - יותר מכל - את גורל הנפגע. זה נכון במיוחד לגבי תינוקות וילדים, אצלם שיעור ההצלחה לאחר החייאה הוא הגבוה ביותר. לאחר ארבע הדקות הראשונות שבהן פוסקת זרימת החמצן למוח, מתחיל תהליך של נזק בלתי הפיך לרקמת המוח הרגישה. באמצעות סדרת מהלכים פשוטים ניתן למנוע את אותה זוועה ממנה חושש כל הורה.

   

  לפניכם שלושה מצבי חירום שכיחים בילדים, ועקרונות הטיפול הבסיסיים לצידם. חשוב להזכיר כי ההנחיות, המבוססות על פרוטוקולים בסיסיים של מד"א, אינם מהווים תחליף לקורס החייאה, והם אינם בגדר המלצה או תחליף לטיפול רפואי מוסמך.

   

  החייאת תינוק

   

  בידקו הכרה: נסו למשוך את תשומת לבו של התינוק על ידי רעש (טילטול מחזיק מפתחות או מחיאת כף). אם התינוק אינו מגיב, צבטו את החלק הפנימי של הירך, והזעיקו צוות מד"א בטלפון 101. הקפידו למסור את הפרטים בבירור: מספר טלפון, כתובת ושם. השכיבו את התינוק על שולחן, הביטו אל תוך פיו, וודאו שאין בו גופים זרים. לאחר שווידאתם זאת, אחזו מתחת לשכמות התינוק (בביצוע פעולה זו ייפתח נתיב האוויר של התינוק).

   

  בידקו נשימה למשך חמש שניות: השתמשו בשלושת החושים: הניחו אוזן מעל אפו של התינוק ולחי מעל פיו, והביטו אל בית החזה שלו כשידכם מונחת על בטנו (ובדקו אם חזהו עולה ויורד). אם הוא נושם - הקפידו לשמור על נתיב אוויר פתוח. אם התינוק אינו נושם - נשפו פעמיים, בעודכם עוטפים את פיו ואפו של התינוק יחד, אל תוך פיו (נפח נשיפה שאינו עולה על נפח חלל הפה).

   

  אם אין סימני חיים: התחילו לבצע עיסוי לב בשילוב הנשמות. אם אתם נרתעים מביצוע הנשמה, בצעו עיסויי חזה ללא הנשמות. ראשית מצאו את נקודת העיסוי: הניחו אצבע בין שתי הפטמות של התינוק, קפלו שתי אצבעות עוקבות למרכז בית החזה ובצעו לחיצות חזה. היחס בין העיסויים להנשמות הוא חמישה עיסויים להנשמה אחת.

   

  פרכוסי חום

   

  פרכוסי חום הם תופעה מוכרת ונפוצה בקרב תינוקות. המראה של תינוק מכווץ מעורר אומנם חרדה, אבל ברוב המוחלט של המקרים מדובר באפיזודה חולפת, שאין לה השלכות על מצבו הבריאותי של התינוק.

   

  הטיפול מתחיל במניעה: אם תינוקכם סבל מפרכוסי חום בעבר, הקפידו למנוע את עליית חום גופו באמצעות התרופות המוכרות להורדת חום. אם התינוק אכן פרכס, הזעיקו את צוות מד"א. בינתיים, הפשיטו את התינוק והניחו עליו מגבות רטובות ופושרות (ניתן במידת האפשר להכניס את התינוק לאמבטיית מים פושרים, עדיף מתחת לזרם מים).

   

  השגיחו על מצב הכרתו של התינוק. אם איבד הכרה, יש להתחיל בהחייאה עד להגעת צוות מד"א. אל תנסו לשפוך מים, לתת לשתות, או לסטור כדי לנסות ולהעיר את הילד. ברוב המקרים, עד הגעת צוות מד"א יפסיק הילד לפרכס.

   

  חנק

   

  החל מגיל 6 חודשים מתחיל התינוק לגלות את הקסם האוראלי: במהלך מסע החקר האישי שלו הוא מנסה להכניס לפיו כל פריט שנקרה בדרכו. מדי שנה מגיעים לחדרי המיון בארץ ילדים שהוריהם לא הקפידו להרחיק מסביבתו פריטים קטנים. מנגנון הבליעה של התינוק אינו מפותח דיו, וסופו של הפריט, פעמים רבות, לחדור לקנה הנשימה ולגרום לחנק.

   

  החנק גורם להכחלה ומביא למצב חירום רפואי. אם התינוק בוכה ומשתעל, החזיקו אותו כשחלקו העליון של גופו מורם. אם הוא הפסיק לבכות או להשתעל, הזעיקו מיד צוות מד"א ובמקביל התחילו בסדרת פעולות:

   

  • החזיקו את התינוק על ידכם האחת כשהוא על בטנו, ראשו נמוך מגופו, ובעזרת ידכם השנייה טיפחו על חלקו העליון של גבו. פעולה זו עשויה לשחרר את הפריט החוסם את דרכי האוויר של התינוק.
  • אם התינוק עדיין מראה סימני מצוקה נשימתית, השכיבו אותו על שולחן או מיטה, פתחו את פיו ונסו לשלוף את הגוף הזר החוסם.
  • אם התינוק עדיין במצב חנק, לחצו בעדינות מספר פעמים על מרכז עצם החזה, בדומה לביצוע עיסוי לב. פעולה זו גורמת ללחץ חיובי בריאות ולפליטת הגוף הזר.
  • אם התינוק עדיין אינו נושם, נסו לנשוף לתוך ריאותיו כשפיכם מכסה את פיו ואפו של התינוק, מספר נשימות שעשויות לדרדר את הגוף הזר מקנה הנשימה אל הריאות. בצורה זו, לפחות אחת הריאות תישאר פנויה.
  • אם התינוק עדיין במצוקה, התחילו בהחייאה עד להגעת צוות מד"א למקום.

   

  ________________________________

   

  השיעורים הקודמים בבית-ספר להורים:

   

  ________________________________ 

   

  הכותב הוא רופא סטאז'ר במרכז רפואי רבין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  תינוקות. שיעור ההצלחה הגבוה ביותר בהחייאה
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים