שתף קטע נבחר

דודו של המחבל: "הוא היה תמים, אהבל"

במשפחת קוואסמה, שכבר הוציאה מתוכה פעילי טרור לא מעטים, הופתעו לשמוע על כך שאחמד הוא שביצע את פיגוע ההתאבדות בבאר שבע אתמול. דודו, מוכתר המשפחה, אומר ל-ynet: "הוא היה נאיבי, היינו קוראים לו 'האהבל'. אבל מתחת לשקט היה כנראה הרבה זעם שהתפרץ"

"אנחנו לא עם של רוצחים, ובטח לא משפחה של רוצחים. אחמד היה בחור שקט ותמים", כך אומר היום (ד') בשיחה ל-ynet עווד קוואסמה, דודו של אחמד קוואסמה, בן ה-22, אחד משני המחבלים המתאבדים מחברון שביצעו את הפיגוע אתמול בבאר-שבע.

 

משפחת קוואסמה היא אחת המשפחות הגדולות באזור חברון, ומונה אלפי בני אדם. אחדים מבני המשפחה עמדו בעבר בראש התארגנויות של החמאס, חלקם נהרגו בהתנקשויות, כמו עבדאללה קוואסמה ששימש ראש הזרוע הצבאית בחברון. אגף אחר במשפחה הוציא מתוכו בכירים ברשות הפלסטינית.

 

עווד הוא ראש המשפחה, המוכתר שלה. לטענתו, אחמד, אחיינו המתאבד, היה ידוע בשקט שלו ובנאיביות שלו, "עד כדי כך שבחיבה היינו קוראים לו 'האהבל'. לפעמים היינו אומרים לו 'יה אהבל, לך תביא מים, ולך תביא זה וזה'. אבל מתחת לשקט שלו היה כנראה הרבה מאוד זעם שהתפרץ".

 

הדוד עווד אומר כי במשפחה לא ידעו על כוונותיו של אחמד לצאת לפיגוע התאבדות מטעם חמאס. זיהו אצלו כעס רב על ישראל, אבל מבחינתם אחמד היה הבחור השקט שהיה לו את עסק האלומיניום שלו שהכניס קצת כסף, ולכן לא נראה כמועמד לבצע פיגוע. "אבל לא צריך לשכוח, יש למשפחה 200 עצורים בבתי הכלא הישראליים. דודיו ואחייניו של אחמד בכלא, חלקם יותר מ-10 שנים, אחרים חמש שנים ושנתיים. חמישה מבין אחייניו הקרובים נמצאים בכלא הדרים, והם בשביתת רעב, ואחמד לא הצליח לפגוש את האחיינים שלו, שהיו גם החברים שלו", אומר עווד.

 

לדברי הדוד, בשנים האחרונות, מאז הפסיקו רשויות הצבא והשב"ס את ביקורי המשפחות אצל האסירים, שקע אחמד בתיסכול עמוק. "בכל פעם שביקור היה מתוכנן בבית הכלא אצל האחיינים, והיינו מקבלים הודעה שהביקור התבטל, היה אחמד יושב ובוכה. ככה פשוט, יושב ובוכה, כי הוא לא מצליח לפגוש את בני דודיו ואת החברים שלו. אני עצמי יש לי ילד שאני כבר שנתיים לא מצליח לפגוש. אני לא מצליח להכניס לו אפילו גרב לכלא, וזה לא מצב פשוט. המצב של אחמד החמיר כאשר הוכרז על שביתת האסירים, כשמבחינתנו זה אומר עוד יותר סבל לאסירים".

 

עווד, המכונה אבו אל-עבד, אומר כי הפלסטינים והמשפחה אוהבים שלום ורוצים שלום, "אבל לא שלום שבו צד אחד הורג ואנחנו בצד השני רק נהרגים.

זה לא שלום צודק, ואף אחד לא יסכים עם זה. אני רוצה שכולם וכל הישראלים יבינו. אנחנו לא צמאי דם, אבל כשאחמד, כמו כולנו, רואים בתים נהרסים, אנשים נהרגים, הצבא נכנס לבתים, מכה נשים, ילדים וזקנים – אז צריך להבין באיזה מצב היה אחמד כשהיה רואה את כל זה".

 

והוא מוסיף: "הזעם רק גדל כשאנחנו רואים שבכל פעם שיש אירוע כזה - כל העולם ואפילו כל המנהיגים הערביים וגם הרשות מגנים את הרג היהודים. אבל כשלנו קורה אותו הדבר אף אחד לא מגיב ואף אחד לא מוחה. המצב הזה השפיע בוודאי על אחמד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אחמד קוואסמה. המחבל המתאבד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נאסים ג'אברי. המחבל השני
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הפיגוע בבאר שבע
צילום: רויטרס
מומלצים