שתף קטע נבחר

קבוצות כדורגל נשים דורשות מבג"ץ לבטל האפליה

קבוצות הנשים בליגת העל דורשות לקבל, כהעדפה מתקנת, סכומים גבוהים יותר מאשר מקבלות קבוצות כדורגל הגברים מהמועצה להסדר הימורים בספורט

קבוצות הנשים בליגת העל לכדורגל הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה לבטל האפליה כלפיהן ולקבל, כהעדפה מתקנת, סכומים גבוהים יותר מאשר מקבלות קבוצות כדורגל הגברים מהמועצה להסדר הימורים בספורט.

 

ב-14 בספטמבר הגישו כל הקבוצות בליגת העל בכדורגל נשים עתירה לבג"צ כנגד המועצה להסדר הימורים בספורט ("המועצה"), שרת החינוך התרבות והספורט, שר האוצר, ועדת הכספים של הכנסת, התאחדות הכדורגל בישראל ואחרים.

 


מכבי - סכנין. פער של כ-450 אלף ש' לשנה לטובת קבוצת גברים (רוני שיצר)

 

הקבוצות טוענות, באמצעות עוה"ד דפנה לנג, כי מזה שנים נוקטת כנגדן המועצה, המחלקת את רווחי מפעלי ההימורים בספורט, במדיניות של אפליה וקיפוח בהקצבת כספי הציבור המנוהלים על ידי המועצה, וזאת באישור שרי הממשלה ו-ועדת הכספים של הכנסת, הממונים על אישור תקציבי המועצה.

 

כך לדוגמא, טוענות העותרות, כי בשנת 2004, הקצתה המועצה לכל קבוצת כדורגל בליגת על נשים סך של 17 אלף שקלים בשנה בלבד, לעומת סכומים של כחצי מיליון ש' בשנה לכל אחת מקבוצות כדורגל גברים בליגה המקבילה וסכומים של כ-200 אלף ש' ליתר קבוצות הגברים בליגות הבכירות (לאומית וארצית).

 

בנוסף, חתמה המועצה עם ההתאחדות לכדורגל על הסכם לפיו מידי שנה מקבלות קבוצות הגברים בכדורגל בליגות הבכירות מאות מיליוני שקלים. בשנת 2003, למשל, שילמה המועצה לקבוצות כדורגל הגברים סכום של כ-48 מיליון מיליון ש' ועד לסוף שנת 2004 תשלם המועצה לקבוצות כדורגל הגברים סכום נוסף של כ-53 מיליון ש'. מקומן של קבוצות כדורגל הנשים נעדר לחלוטין מהסכמים אלה, ואגורה מסכומי עתק אלה לא הועברה אליהן.

 

קבוצות הנשים דורשות, שהמועצה תקציב להן תמיכה כספית זהה לתמיכות הכספיות הניתנות לקבוצות כדורגל גברים בליגה הבכירה, תוך העדר אפליה בין קבוצות גברים לנשים, ויישום הכלל של העדפה מתקנת לקבוצות כדורגל הנשים.

 

יש לציין כי לפני ארבעה חודשים פסק בג"ץ באופן תקדימי כי על הרשויות המקומיות להגדיל את תמיכתן בקבוצות ספורט נשים פי 1.5 ביחס לקבוצות הגברים. זאת, בעקבות עתירתה של קבוצת כדורסל הנשים, א.ס. רמת השרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום יוסי רוט
כדורגל נשים. אילוסטרציה
צילום יוסי רוט
מומלצים