שתף קטע נבחר

שר החוץ ההולנדי: צריך לדבר עם חיזבאללה

השר שלום הביע באוזני עמיתו ההולנדי דאגה מהמגעים שמנהלת אירופה עם חיזבאללה, ומיחסה לסוריה ולאיראן. התשובה שקיבל: "אסור לבודד אותם, אחרת נקבל גרסה חדשה של צפון-קוריאה". על ההתנתקות: נשמח לסייע, אבל לא נהיה כספומט

למה בעצם שלא נפנה להיגיון של נסראללה? אם תשאלו את שר החוץ ההולנדי, זה בדיוק מה שצריך לעשות.

 

השר ברנרד בוט, שארצו משמשת כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, נועד בניו-יורק עם עמיתו מישראל, סילבן שלום, ושמע מפיו מחאה על כך ששליח האיחוד נפגש לאחרונה בלבנון עם נציג מחיזבאללה.

 

"אנו מאוד מודאגים מן המגעים הרשמיים של האיחוד האירופי עם חיזבאללה", אמר שר החוץ הישראלי, ותהה: "האם אירופה כה נאיבית עד שאינה מבינה שיש בכך משום תמיכה בארגון טרור?" 

 

השר ההולנדי לא התבלבל, והשיב: "אסור לבודד את הגורמים המיליטנטיים. צריך לדבר איתם, הם זקוקים לשיתוף פעולה מאירופה".

 

שלום העלה בפני עמיתו ההולנדי את עניינן של סוריה ואיראן. התשובה לא זכה הייתה דומה: "אסור לבודד אותן, אחרת - הן יהפכו למהדורה חוזרת של צפון-קוריאה".

 

גורמים מדיניים הזכירו כי בעבר, האיחוד ביצע הבחנה בין זרוע צבאית לזרוע פוליטית בחמאס, ואילו עתה ישנה הסכמה שלא ניתן להפריד. "יש לקוות שנצליח לשכנעם גם לגבי חיזבאללה".

  

השר בוט ציין כי אירופה תשמח לסייע לצדדים לאחר ביצוע ההתנתקות, אולם "לא תסכים להיות לכספומט". הוא ביקש לדעת מהם הצעדים הבאים אותם מתכננת ישראל לבצע, ואמר כי אירופה סבורה שיש לבצע כל תוכנית בתיאום עם הפלסטינים.

 

על כך השיב שלום: "אנו מעוניינים במעורבות של אירופה בתהליך, אך לא נשלים עם החד-צדדיות שלה". השר ההולנדי חלק על הדברים. "אירופה איננה חד-צדדית", טען, וביקש להמחיש את דבריו בעובדה שהאיחוד אינו חדל מלדבר עם הפלסטינים על חשיבות הרפורמות.

 

בוט ציין כי גם בנאום בוש באו"ם היה איזון ביחס להתנתקות ולרפורמות, ולדרישות מכל צד. על כך השיב שלום: "נשמח אם האירופים יאמצו את האיזון שמגלה הנשיא בוש".

 

בימים אלה מתקיים בפאריז כנס אקדמי הדן בשאלה מדוע נדחקה מעורבותה של אירופה בתהליך המדיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא לבודד. בוט
צילום: רויטרס
צילום: דן בלילטי
תהיו כמו בוש. שלום
צילום: דן בלילטי
מומלצים