שתף קטע נבחר

מסתמן: בוש זכה לרוב באלקטורים, ינאם בקרוב

שמחה הבוקר במטה הנשיא בוש בוושינגטון: על-פי תוצאות האמת שזרמו עד כה, נראה שבוש עומד לזכות בכהונה שנייה, לאחר שניצח בשתי מדינות מפתח - פלורידה ואוהיו. במטה קרי קיבלו את החדשות בתחושה קשה, ודמעות נראו במטה בבוסטון. עם זאת, אנשי קרי ממתינים לתוצאות הסופיות: "נילחם על כל קול", הבהיר אדוארדס. נראה כי המלחמה המשפטית בבחירות האלו תתנהל באוהיו

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, נמצא על סף ניצחון בבחירות וכהונה שנייה בבית הלבן, אבל גם הפעם תתנהל ככל הנראה מערכה משפטית. צהלה גדולה נשמעה הבוקר (יום ד') במטהו של בוש בוושינגטון, והנוכחים העיפו מעלה את ידיהם וסימנו 4 אצבעות: "עוד 4 שנים בבית הלבן". הנשיא בוש צפוי לנאום בקרוב ולהכריז על ניצחונו.

 

על פי תמונת המצב המעודכנת, לבוש יש 274 אלקטורים, ולקרי - 252. בוש ניצח בשתיים משלוש מדינות המפתח, פלורידה ואוהיו - ובכך ניצח במירוץ כולו, משום שהוא אוחז ביותר מ-270 האלקטורים הדרושים לניצחון.

 

יריבו הדמוקרטי ג'ון קרי, מנגד, זכה רק בקולותיה של מדינת מפתח אחת, פנסילבניה - אולם זה לא יספיק. מדובר במכה קשה לתקוותם של הדמוקרטים לנצח באמצעות אחוז ההצבעה הגבוה, שעורר בתחילה אופטימיות לגבי המצביעים החדשים, המעדיפים על פי רוב את הדמוקרטים. 

 

בשונה מבחירות 2000, ניצח בוש גם במספר הקולות הכללי, והוא מוביל עם 51% מהקולות (כ-54 מיליון קולות) לעומת 48% (כ-50 מיליון) ליריבו קרי. עם זאת, מרבית רשתות הטלוויזיה האמריקניות עדיין חוששת להעריך מי המנצח במירוץ.

 

גם במטה קרי טוענים כי לא הכל אבוד, ולדבריהם אוהיו טרם נפלה לידי בוש. במחנה קרי מתכוונים בכל מקרה לערער משפטית על התוצאות באוהיו, שכן הם יודעים שמעבר שלה לידי קרי - יהפוך את תוצאת הבחירות. אבל הסיכויים לכך קטנים: היתרון של בוש באוהיו עומד על יותר מ-120 אלף קולות. דוברת מטה בוש הבהירה: "אין כל אפשרות מתמטית לפיה יוכל קרי לנצח באוהיו".

 

 


בוש והמשפחה. ההמתנה הדרוכה (צילום: רויטרס)

 

 

על-פי תוצאות האמת והמדגמים, בוש ניצח ב-29 מדינות, רובן מדינות שהיה צפוי לנצח בהן. קרי קיבל את תמיכתן של 20 מדינות, גם רובן מדינות שנטו לטובתו בסקרים. 

  

בוש ניצח בפלורידה, אוהיו, נוואדה, אלסקה, קולורדו, אריזונה, מונטנה, איידהו, מיזורי, ארקנסו, יוטה, אינדיאנה, קנטאקי, ג'ורג'יה, וירג'יניה, מערב וירג'יניה, טקסס, קנזס, נברסקה, וויומינג, צפון דקוטה ודרום דקוטה. בנוסף הוא ניצח בטנסי, אלבמה, אוקלהומה, דרום קרולינה וצפון קרולינה, בלואיזיאנה ובמיסיסיפי. 

 

קרי ניצח בפנסילבניה, מישיגן, ויסקונסין, הוואי, מינסוטה, ניו המפשייר, אורגון, קליפורניה, וושינגטון, ורמונט, אילינוי, ניו ג'רזי, ניו יורק, רוד איילנד, מסצ'וסטס, מרילנד, קונטיקט, מיין, דלוור ומחוז קולומביה, שנספר כמדינה.

 

כמו לפני ארבע שנים, גם הפעם התגלתה פלורידה כמוקד הצבעה בעייתי. הבעיה העיקרית היא שיש 1.2 מיליון קולות נעדרים, כאלו שהצביעו בהצבעה מוקדמת ושיגרו את הצבעתם בדואר. תהליך ספירת הקולות הללו מסובך יותר. מעבר לכך, התגלו בעיות גם במכונות ההצבעה הממוחשבות באחת המחוזות. גם במדינת אוהיו התגלו בעיות בספירת הקולות - מה שעשוי להוות פתח לתביעות משפטיות.

  

האופטימיות במחנה קרי התחלפה בעצב

 

זה התחיל בנימה חיובית עבור הדמוקרטים. אופטימיות שררה במטהו של קרי, בעיקר בגלל שיעור ההצבעה הגבוה, שלדעת פרשנים היטיב עם סיכוייו. סיבה נוספת לחיוך הייתה העובדה שבקנטאקי, מדינה רפובליקנית מסורתית, ניצח בוש בפער של 10 אחוזים בלבד, בשעה שהיה צפוי לזכות בפער גדול יותר.

 


העצב במחנה קרי (צילום: איי.פי)

 

 

בתו של המועמד הדמוקרטי, ונסה קרי, אמרה ל-CNN: "אנחנו מרגישים טוב מאוד. אנחנו יודעים שהמדינה הזאת רוצה התחלה חדשה. למדינה הזאת מגיע יותר ואני חושבת שהעם האמריקני יודע את זה". הסנאטור טד קנדי טען בתחילת הלילה שהניצחון מובטח לסנאטור קרי. בראיון לרשת CNN אמר קנדי, כשהוא שופע חיוכים: "זהו הלילה של ג'ון קרי. אני לא אהיה מאוכזב הלילה. אנשים הלכו לקלפיות ואמרו שהם רוצים שינוי. זו תהיה התוצאה".

 

אבל אז, לפנות בוקר, הגיעו התוצאות מפלורידה, ותמונת המצב התהפכה. אנשי קרי הבינו כי אחוז ההצבעה הגבוה לא בהכרח מבטיח את ניצחונם. החיוכים בבוסטון התחלפו בהבעות מתוחות יותר ויותר. רשמית, הבהירו במחנה קרי - לא נודה בהפסד עד לתום הספירה. סגנו של קרי, ג'ון אדוארדס, אמר בנאום הבוקר לתומכיו: "הבטחנו לתומכינו שכל קול ייספר, ונעמוד בכך. נילחם עבור כל קול, זה מה שמגיע לכולכם".

 

"חדר מלחמה" בבית הלבן

  

הנשיא בוש התכנס עם בני משפחתו ויועציו ב"חדר רוזוולט" בבית הלבן, שהפך ל"חדר המלחמה" של המשפחה. מלבד הנשיא ורעייתו, שהו שם אביו, הנשיא לשעבר בוש ואמו ברברה, שתי בנותיו ברברה וג'נה ויועציו הפוליטיים הקרובים ובהם קארל רוב וקארן יוז, שקיבלו מידע מרחבי המדינה וניתחו את המצב.

 

בוש, שאינו נוהג להזמין כתבים לאגף המגורים של הבית הלבן, זימן קבצות כתבים המסקרים את הבית הלבן כדי להעביר מסר מעודד לבוחרים ולפעילים רפובליקנים להמשיך לעבוד בחוף המערבי, עד לסגירת הקלפיות. "אני מאוד מעודד. אני מאמין שאני אנצח. זה יהיה לילה מרגש", אמר בוש.

  

ראש מטה הבחירות של הנשיא המכהן, קן מלמן, אמר בוושינגטון שהוא צופה נצחונות לבוש בפלורידה ואוהיו. "כשאני מסתכל על התוצאות באוהיו ופלורידה, זה גורם לי להרגיש טוב לגבי מה שעוד יקרה הלילה. אנחנו חזקים גם בניו מקסיקו, איווה, ויסקונסין. התוצאות מראות שאזורים של דמוקרטים התהפכו לטובתנו. נערכנו לבחירות צמודות אבל אנחנו רואים שמקומות שבהם הפסדנו לפני 4 שנים מתקדמים לטובתנו".

 

מוקדם יותר, עוד בטרם שפורסמו הנתונים הראשונים, כבר ניתן היה להחמיא לפרשנים ולמומחים, שצדקו כשהעריכו ששיעור ההצבעה יהיה הפעם גבוה מאוד. רשת "פוקס" דיווחה על תחזית לפיה יגיע אחוז המצביעים ל-70 אחוזים מכלל בעלי זכות הבחירה - כ-125 מיליון מצביעים. לשם השוואה - בבחירות של שנת 2000 הצביעו 51.2% בלבד.

 

ישראל: מגיבים בזהירות

 

בישראל מתייחסים הבוקר בזהירות לתוצאות וממתינים להכרעה הסופית. ואילו שגריר ארצות הברית בארץ, דן קרצר, אמר באירוע של השגרירות לרגל ספירת הקולות: "אנחנו צריכים להיות גאים שיש לנו מועמדים עם יושרה. בשלב זה נראה שאין בעיות מיוחדות בקלפיות. רואים שהחברה האמריקנית חצויה. הנשיא הבא יצטרך לעמוד מול האתגרים הללו. זה השיעור שניתן ללמוד מהבחירות האלה. בכל מקרה היחסים עם ישראל ימשיכו להתרחב. שני המועמדים רוצים להיות לסייע לישראל להגיע להסדרים עם מדינות ערב".


פורסם לראשונה 03/11/2004 02:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הצהלות במטה בוש הבוקר. "עוד 4 שנים"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מחנה קרי. ההלם
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בוש. ניצח?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
קרי. ניצח בפנסילבניה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הבית הלבן. ממתין למנצח
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
חגיגת הבחירות
צילום: רויטרס
מומלצים