שתף קטע נבחר

יותר מ-12,000 נספו; ישראלים נפצעו בתאילנד

מניין הקורבנות מאסון הטבע שפקד את דרום מזרח אסיה ממשיך לעלות. רעידת אדמה עזה, שאירעה אתמול לפנות בוקר מתחת לאוקינוס ההודי, גרמה לנחשולי ענק ששטפו את חופי סרי לנקה, הודו ואיי תאילנד, וסחפו כל שנקרה בדרכם. משרד החוץ: כשבעה ישראלים מאושפזים בבית החולים באי פוקט ומצבם קל עד בינוני. מאמץ לחלץ את 7,000 הישראלים השוהים בתאילנד. השר שלום: נתרום למדינות שנפגעו

בהודו, סרי לנקה ואיי תאילנד המשיכו הלילה (יום ב') למנות את קורבנות אסון הטבע הגדול שפקד את האזור אתמול, כשנחשולי ענק הקרויים צונמי - שנגרמו בשל רעידת אדמה עזה מתחת לאוקינוס ההודי - שטפו את החופים במדינות האזור והרסו כל מה שנקרה בדרכם. עד כה נמנו יותר מ-11,000 הרוגים, ומספר זה עולה ככל שנוקפות השעות.

 

רעש האדמה, בעוצמה של 8.9 בסולם ריכטר, אירע אתמול לפנות בוקר בעומק האדמה מתחת לאוקיינוס ההודי. מדובר ברעידת האדמה החמישית בעוצמתה במאה השנים האחרונות, והחזקה ביותר מאז 1964. הרעש הקים גלים שהתנשאו עד לגובה של 12 מטר, ששטפו את חופי מזרח הודו, סרי לנקה, איי תאילנד ומדינות נוספות באזור, מחקו כפרי דייגים וערי חוף, והציפו אתרי נופש ומלונות.

 

 • עדויות של תיירים: "המשתזפים נסחפו לים"
 • חופי תאילנד הוצפו - וגם משרד החוץ בירושלים
 • רעידות אדמה: הקטלנית בהיסטוריה הרגה 800 אלף איש

   

  מניין הקורבנות עולה ככל שנוקפות השעות:   

   

  בסרי-לנקה נמנו כ-3,500 הרוגים. כפרים שלמים נמחקו וכמיליון בני אדם נמלטו מבתיהם שהוצפו. הנשיאה הכריזה על מצב חירום.

   

  בהודו דווח על יותר מ-3,000 הרוגים. גלים גבוהים שטפו את החופים במזרח המדינה ואחריהם, כך דווחו עדי ראייה, היו החופים זרועים גופות וסירות דייגים הפוכות והרוסות.

   

  באינדונזיה נמנו כ-4,400 הרוגים. באי סומטרה, שהיה הקרוב ביותר למוקד הרעש, נהרסו עיירות וכפרים שלמים.

   

  בתאילנד נמנו כ-310 הרוגים, בעיקר באיים בהם מבלים תיירים רבים בעונה זו של השנה. כ-5,000 נפצעו.

   

  במלזיה נמנו כ-30 הרוגים, ביניהם מספר תיירים מערביים. מאות אלפים פונו מבתיהם ומהמלונות מחשש להצפות בחופים.

   

  במיאנמר (בורמה לשעבר) נמנו 10 הרוגים.

   

  באיים המאלדיביים, רצועת איים נמוכים לחופיה המערביים של הודו, נהרגו לפחות 32 בני אדם ו-51 עדיין מוגדרים נעדרים. הבירה פונתה וגם שדה התעופה הבינלאומי היחיד במדינה נסגר.

   

  אמש דווח על גל צונמי נוסף שפקד את חופי איי אנדמן שממזרח להודו, וגרם לכאלף הרוגים. עם זאת טרם התקבל אישור לכך מגורם רשמי, ולא ברור האם מדובר בעוד קורבנות, או שהם נספרו במניין של ההרוגים בהודו.

   

  ישנם גם מאות נעדרים - מקומיים ותיירים - ואלפי פצועים, וההערכה היא שמניין הנספים עוד יעלה. רבבות פונו מבתיהם

   

  במשרד החוץ בירושלים עוקבים אחר הדיווחים המגיעים מהודו ותאילנד, בהתחשב בעובדה שמדובר באזורים האהודים במיוחד על תיירים מישראל. גורם ישראלי אמר ל-ynet כי ישנם מספר ישראלים שנפצעו בפוקט, חלקם קשה.

   

  "כמה ישראלים פצועים בפוקט"

   

  במשרד החוץ אומרים כי בתאילנד יש כ-7000 ישראלים והם משגרים אוטובוסים לאסוף אותם ולהסיע אותם לבנגקוק, משם באפשרותם לשוב ארצה. 

   

  שר החוץ, סילבן שלום, הנחה את המשרד לחלץ את הישראלים השוהים באיים פוקט וקופיפי. הוא הנחה גם להקצות כ-100 אלף דולר כסיוע לכל אחת מהמדינות שנפגעו. מספר רופאים בכירים מבית החולים הדסה המריאו לקולומבו, בירת סרי לנקה, כדי לסייע לנפגעי רעידת האדמה.

   

  יעקב דביר, קונסול ישראל בתאילנד, שהגיע לבתי החולים בפוקט אמר ל-ynet כי "ישנן שתי ישראליות שאולי נסחפו לים. ייתכן ומצאנו אחת מהשתיים כנראה בחיים, אני עכשיו בדרכי אליה. עד שאני לא אראה אותה בעצמי קשה לי למסור מידע".

   

  לדברי הקונסול, בבית חולים אחד באיים ישנם שלושה פצועים ישראלים ובבית חולים שני ישנם עוד כמה פצועים, הם במצב בינוני וסובלים משברים, חתכים ופצעים פתוחים. הבלגאן הוא גדול אבל בסך הכל בתי החולים עובדים היטב. אין לנו מידע על מעבורות וסירות שיצאו לשיט פרטי. הנתונים יתבהרו מחר או אפילו עוד מספר ימים". 

   

  שלומי קאופמן, מנהל חדר מצב בשגרירות ישראל בתאילנד, מסר ב-4:00 בבוקר (שעון תאילנד) כשנע בין בתי החולים כי "כי כל המצב די כאוטי מבחינת השלטונות. אלפי אנשים נותרו בלי כלום וצריך לעשות סדר בכל הבלגן הזה".

  הישראלים
  "אנשים בהלם, הרוב נשארים" / טלי יצחקי ודיאנה בחור-ניר
  מאות ישראלים שיצאו לנפוש בתאילנד נותרו המומים בבתי המלון שבאיים. חגית הנופשת ל-ynet: "שורר כאן הרס מוחלט, הכל הפוך והרחוב מלא מים, אנשים מנסים למצוא חפצים ורכוש שלהם. באיים שלא נפגעו, נופשים כרגיל. מנהל בית חב"ד בקוסמוי: "רוב האנשים לא מודעים לחומרת המצב בפוקט. היום יש מסיבת ירח מלא".
  לכתבה המלאה

   

   

  סמנכ"ל למינהל במשרד החוץ ניסים בן שטרית ל-ynet כי "יש כרגע כשבעה פצועים בפוקט ומצבם קל עד בינוני".

   

  מנכ"ל משרד החוץ, רון פרושאור, מסר כי באי פוקט נפתח חמ"ל במטרה לאסוף את המטיילים הישראלים ולהעבירם לארץ, דרך בנגקוק. "מדובר במטיילים שבחלקם נותרו ללא מסמכים, תעודות או כסף, ואנו רוצים להטיס אותם בחזרה ארצה, לא על חשבון משלם המיסים", אמר.

   

  חברת "אל על" הודיעה כי לא תחייב בדמי שינוי תיירים המבקשים להקדים את טיסתם מתאילנד חזרה לישראל או תיירים המבקשים לדחות את יציאתם לתאילנד. "בעקבות האירועים בדרום-מזרח אסיה הוחלט שלא לעכב בבנגקוק תיירים ישראלים הרוצים לשוב הביתה, ולא לחייב את התיירים אשר רכשו כרטיסים לימים הקרובים, ומבקשים לדחות את מועד יציאתם", נמסר מהחברה.

   

  הורים מודאגים שילדיהם מטיילים במדינות האזור מטלפנים מאז אתמול לחדר המצב של משרד החוץ, לאחר שלא הצליחו ליצור קשר עם יקיריהם. אורית שני, מנהלת המחלקה לישראלים בחו"ל, אמרה ל-ynet: "הנציגויות שלנו עומדות בקשר עם הרשויות בהודו, סרי לנקה ותאילנד, וברגע שיגיע דיווח על ישראלים שזקוק לעזרה, נגיש לו את כל הסיוע האפשרי".

   

  עד כה התקבלו מעל 1,300 פניות של משפחות שמחפשות ישראלים באזורים שנפגעו בסרי לנקה, הודו ותאילנד. צריך לזכור שישנם אזורים שלמים שאין בהם תקשורת וחשמל ולכן העניין לוקח זמן. נכון לעכשיו לא נשקלת פעולת חילוץ לגבי הישראלים. ייתכן שבהמשך כשהתמונה תתבהר אולי נקבל החלטות שונות".      

   


  נזקי רעידת האדמה בחוף בתאילנד (צילום: AP)

   

  תיירים מערביים רבים מבלים את חופשת חג המולד באזורים שנפגעו. עדויותיהם, שפורסמו בכלי התקשורת ברחבי העולם, מציירות תמונה מצמררת של שלווה שנקטעה בפתאומיות על ידי גלים מעוררי אימה של הרס וחורבן. • פורסם לראשונה 26/12/2004 17:26

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רונן בודוני, דיאנה בחור-ניר וטלי יצחקי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  ניצולים על מעבורת בפוקט
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  אלפי הרוגים ומאות נעדרים. אישה אבלה בהודו
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  חוששים שמספר הנספים יעלה. פינוי פצועים בתאילנד
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  המים סחפו את המכוניות לים
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  רעש האדמה - החזק מזה 40 שנה
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  חופים במזרח הודו. המים הרסו הכל
  צילום: רויטרס
  מומלצים