שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פולארד לשגריר איילון: התאכזבתי קשות ונגעלתי
  לראשונה ביקר שגריר ישראלי בארצות הברית בכלאו של פולארד ושמע דברים קשים: "ציפיתי שנשוחח על יוזמות יעילות וצעדים מעשיים ובמקום זה מה שקיבלתי זו מחווה ריקה ופגישה חסרת תוכן". השגריר איילון: "אמרתי לו שלדעתנו הוא שילם מחיר כבד ושאנחנו עושים הכל להביא לשחרורו. זה לא תלוי בנו". הרעיה אסתר: הביקור הוא תחבולה

  לראשונה ביקר שגריר ישראלי את פולארד: ימים ספורים לאחר שעלה השגריר בוושינגטון, דני איילון, לכותרות בפרשת העימות עם שר החוץ ורעייתו, נפגש אמש (יום ג') השגריר עם המרגל יונתן פולארד בכלא באטנר בצפון קרוליינה, בו מרצה פולארד מאסר עולם מאז 1987.

   

  השניים נועדו במשך כשעתיים במה שהוגדר "שיחה קשה". במהלך מרביתה האזין השגריר איילון ואילו יונתן פולארד ורעייתו אסתר השמיעו טענות קשות על כך שלטענתם הוזנחו על ידי ממשלת ישראל. "התאכזבתי קשות ונגעלתי. אחרי 20 שנה ציפיתי לפגישה רצינית. ציפיתי שנשוחח על יוזמות יעילות וצעדים מעשיים ובמקום זה מה שקיבלתי זו מחווה ריקה ופגישה חסרת תוכן", אמר פולארד.

   

  פולארד הוסיף: "אני נמצא עכשיו בדיוק באותו מקום שבו הייתי לפני הביקור הזה. אני קורא לממשלת ישראל להפסיק את התחבולות ולפעול להשיג את שחרורי כפי שעשיתם עם סוכנים אחרים בקפריסין, בירדן ובשוויץ. אם הממשלה לא מוכנה להשיג את שחרורי, לעם ישראל יש את הזכות המלאה לדעת את המצב האמיתי בין ישראל לארה"ב. אם אנחנו באמת ידידים כה טובים, אז זה לא צריך להיות כל כך קשה לשחרר אותי. אני מבקש מראש הממשלה שלא ישתף פעולה עם התחבולות האלה".

   

  פולארד דיבר שוב על השתלשלות הפרשה ואמר לאיילון מה לדעתו צריכה ישראל לעשות כדי לשחררו. השגריר איילון אמר ל-ynet לאחר הפגישה: "העברתי לו מסר של תמיכה וחיזוק מראש הממשלה. אמרתי לו שלדעתנו הוא שילם מחיר כבד ושאנחנו עושים הכל להביא לשחרורו. זה לא תלוי בנו. זהו נושא מאוד רגיש וסבוך, אבל אחרי 20 שנה צריך שהוא ישוחרר על בסיס הומניטרי. זו פגישה תקדימית של שגריר ישראל בארה"ב עם פולארד ואני מקווה שתהיה פגישה נוספת".

   

  עוד לפני שנפגש עם פולארד נועד השגריר איילון עם רעייתו, אסתר, שאמרה כי בעלה אינו רוצה שישחררו אותו מכלאו בתמורה לתוכנית ההתנתקות. היא טענה כי ישראל כבר החזירה בזמנו שטחים במסגרת "הסכם וואיי" ויונתן לא שוחרר. פולארד אמרה את הדברים לכתבים שנלוו אל השגריר איילון. הכתבים לא הורשו להיכנס לפגישה ולטענת אסתר פולארד מדובר בעוד הוכחה לכך שראש הממשלה שרון אינו רציני בכוונתו לפעול לשחרור בעלה.

   

  הרעיה: שרון לא עושה די

   

  רעיית המרגל הזמינה את השגריר איילון לחדר במוטל בו היא שוהה בקרבת הכלא, כדי להציג בפניו את התנאים הקשים שבהם היא מתגוררת. לדבריה, מדינת ישראל לא מסייעת לה ולבעלה השרויים במצוקה כלכלית ואישית קשה.

   

  אסתר פולארד אמרה לכתבים כי הביקור של איילון בכלאו של פולארד הוא "תחבולה" וכי שרון "לא עושה די לשחרור" פולארד, כפי שפעל לשחרור עזאם עזאם ממצרים ואלחנן טננבוים משבי חיזבאללה.

   

  הפגישה בין יונתן פולארד ואיילון סוכמה בשיחה שקיימו באחרונה ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר החוץ, סילבן שלום. השניים קבעו שהגיעה העת לנקוט
  בגישה אקטיבית יותר על מנת לסייע לשחרורו של האסיר, המתלונן מזה זמן רב על תנאי מאסר קשים. שלום אמר: "סיכמתי עם שרון שיש לפעול להחזרת פולארד לישראל".

    

  זה הביקור הראשון של שגריר ישראלי בארצות הברית בכלאו של פולארד. עד כה נהגו אישי ציבור שונים, ובהם גם ח"כים ושרים, לבקר את פולארד ביקורים פרטיים בעת שהייתם בארצות הברית, אולם ממשלת ישראל לא שלחה נציג רשמי לבקרו מזה זמן רב.

   

  בוועד למען הפולארד לא מרוצים

   

  בוועד למען פולארד הגיבו לדברי איילון: "כבר 20 שנה אנו שומעים על הפעולות השקטות שלא מפסיקות לרגע. הציבור כבר מזמן לא אוכל את הלוקשים האלה ומבין שראש הממשלה בסך הכל מעוניין להרגיע את הרוחות על מנת לשפר את מצבו הרעוע בשל תוכנית ההתנתקות. שרון עדיין נמנע מלהעביר לבוש את העצומות עליהן חתמו 112 חברי כנסת וכל הרבנים הראשיים בבקשה שיחון את פולארד. הציבור יוכל לבחון בעצמו אם שרון יעלה את הנושא לסדר היום בוועידת איי-פאק בוושינגטון בעוד שבוע".

   

  ברבות השנים ביקרו אצל פולארד מספר שרי ממשלה, אבל התחושה שלו ושל תומכיו היתה שממשלת ישראל נטשה אותו ואינה פועלת למען שחרורו.

     כניסתם של מבקרים לכלא בו כלוא פולארד הינה הליך ממושך ומפרך. הנכנס לכלא חותם על מסמך שבו הוא מתחייב לשוחח עם פולארד באנגלית בלבד, כדי שנציג המודיעין של חיל הים האמריקני, המשתתף בפגישה, יוכל לעקוב אחר תוכנה.

   

  הפגישה התקיימה באיזור הביקורים, שהוא איזור חיץ מבודד בין תאי האסירים לבין איזור הכניסה. השגריר איילון הגיע לכלא באטנר כבר בשעה חמש וחצי (שעון ישראל) כדי לעבור את הנוהל הארוך.

   

  שר החוץ אמר לאחרונה בשיחה עם שגרירי האיחוד האירופי, שנערכה במלון "המלך דוד" בירושלים: "20 שנה במאסר הן תקופה ארוכה מדי. הגיע הזמן שפולארד יוכל להשתחרר ולהצטרף לעמו בארץ". 

   

  לאחרונה עתר פולארד לבג"ץ בדרישה להכיר בו כאסיר ציון עקב היחס הקשה והאכזרי לו זכה מהרשויות השונות בארצות הברית - החל מעונש מאסר העולם חסר התקדים, המשך בסירובה העיקש של ממשלת ארצות הברית לשחררו ממאסר, וכלה בתנאים המחפירים ומסכת העינויים והייסורים שעבר במתקני הכליאה שלה.

   

  בין היתר טען בעתירה כי עבר עינויים במי קרח, הוחזק במשך שנה בערום מלא במחלקה לחולי נפש הנמצאת בכלא, וספג מכות חשמל. לטענתו, נדרש להפליל מנהיגים יהודים ובתמורה הובטחה לו "סביבת כליאה אנושית יותר".

   

  בעקבות העתירה זומן פולארד לבירור בהנהלת הכלא ושם נשאל אודות אותם העינויים ואודות קשריו עם כלי התקשורת.


  פורסם לראשונה 17/05/2005 14:28

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  איילון. הגיע לכלא
  צילום: איי פי
  פגישה עם פולארד
  צילום: איי פי
  מומלצים