שתף קטע נבחר

יעלון מזהיר: אחרי ההתנתקות - מלחמת טרור

הרמטכ"ל, שפושט היום מדיו ומעביר את שרביט הפיקוד לדן חלוץ, מציג בראיון לעיתון "הארץ" תחזית פסימית באשר למצב לאחר ההתנתקות: "אם לא ניתן לפלסטינים עוד ועוד ועוד, תהיה התפרצות אלימה. ההתפרצות הראשונה תבוא ביהודה ושומרון. מצבן של כפר סבא, תל אביב וירושלים יהיה כמצבה של שדרות". וגם: "פתרון שתי המדינות לא רלוונטי"

תחזית אימים או הערכה מפוכחת? יממה לאחר התבטאותו בנושא הגולן מציג הרמטכ"ל היוצא, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, עמדה פסימית באשר לעתיד היחסים בין ישראל לפלסטינים לאחר ההתנתקות.  "אם אחרי ההתנתקות לא תהיה התחייבות ישראלית לעוד מהלך, תהיה התפרצות אלימה. פיגועים מכל הסוגים. ירי, מטענים, מתאבדים, מרגמות, קסאם", אמר יעלון בראיון לעיתונאי ארי שביט בעיתון "הארץ".

 

יעלון, המסיים היום את תפקידו ומעביר את השרביט לדן חלוץ, הוסיף כי "אם לא ניתן לפלסטינים עוד ועוד ועוד, תהיה התפרצות אלימה. ההתפרצות הראשונה

 תבוא ביהודה ושומרון. מצבן של כפר סבא, תל אביב וירושלים יהיה כמצבה של שדרות. יש סבירות גבוהה למלחמת טרור שנייה".

 

לטענת רב אלוף יעלון "הקמתה של מדינה פלסטינית תוביל בשלב כלשהו למלחמה. מלחמה כזאת עלולה להיות מסוכנת לישראל (...) הרעיון שאפשר לקיים עד 2008 מדינה פלסטינית ולהשיג יציבות מנותק מן המציאות ומסוכן. מדינה כזאת תחתור תחת מדינת ישראל".

 

יעלון הוסיף ואמר כי מניתוח התבטאויותיו של יו"ר הרשות הפלסטינית החדש, אבו מאזן, ניתן להבין כי לא ויתר על זכות השיבה. "ולא זכות השיבה במובן הסמלי. זכות השיבה כתביעה למימוש. לחזור אל הבתים, לחזור אל הכפרים. משמעות הדבר היא שלא תהיה כאן מדינה יהודית".

 

הוא הביע התנגדות לרעיון שתי המדינות, ישראלית ופלסטינית. "הפרדיגמה של פתרון שתי המדינות לא תביא ליציבות. הפתרון הזה לא רלוונטי. זה סיפור שהעולם המערבי מספר בעיניים מערביות. והסיפור הזה לא מבין את גודל הפער פה ואת גודל הבעיה. גם אנחנו מטאטאים זאת מתחת לשטיח".

 

והתגובות: חבר הכנסת אהוד יתום (ליכוד) אמר בתגובה כי "הרמטכ"ל היוצא, ראש השב"כ היוצא והנכנס ואלוף פיקוד המרכז - כולם התריעו בפני ועדת חוץ ובטחון כי אנחנו צפויים לספוג ירי קסאמים גם על ערים מרכזיות בארץ. יש לעצור את תוכנית ההתנתקות ולהביא לכך שאבו-מאזן יעשה את המוטל עליו ויפרק את כל תשתיות הטרור, גם אם זה יגרום למלחמת אחים ברשות. עדיף מלחמת אחים שם, מאשר קורבנות בנפש פה".

 

חבר הכנסת יצחק לוי קרא לראש הממשלה, אריאל שרון, לכנס את הממשלה לדיון מחודש על תוכנית ההתנתקות, זאת בעקבות דבריו של הרמטכ"ל: "עצימת העיניים של ראש הממשלה מובילה את אזרחי ישראל כצאן לטבח שיתרחש לאחר ביצוע ההתנתקות", אמר לוי.

 

וחבר הכנסת אורי אריאל מהאיחוד הלאומי הגיב: "ההערכה של הרמטכ"ל היא למעשה הערכה כלל צה"לית. השב"כ, המוסד וצה"ל אומרים שזו שאלה של זמן בלבד עד שהקסאמים יגיעו לכל ערי ישראל". אריאל הוסיף כי "באשקלון כבר מתקינים מערכות התרעה. ראש הממשלה מכניס אותנו לצרה צרורה".

 

הגולן? משם אפשר לסגת

 

אתמול, רגע לפני שהוא פושט את מדיו, מצא לנכון רא"ל יעלון להיפרד גם מהפלסטינים ומשכנינו הערבים. בראיון מיוחד שהעניק לעיתון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט", הנפוץ והמשפיע בעולם הערבי, אמר הרמטכ"ל היוצא: יעברו עוד שנים רבות עד שיגלידו הפצעים ויסתלקו רגשות האיבה.

  

במהלך הראיון הטיל הרמטכ"ל היוצא "פצצה" ואמר כי ניתן לסגת מרמת-הגולן. "ישראל תוכל להגן על עצמה מקו חלופי. אך זאת בתנאי שאכן יהיה שלום, ותימצא מנהיגות סורית רצינית".

 

יעלון אף מתח בראיון ביקורת על תפקודו של ראש הרשות, אבו-מאזן. לדבריו, הוא היה חייב לעצור את מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, לאחר שהתנועה קיבלה על עצמה את האחריות לפיגוע בסטייג' בתל-אביב.

 

"אנו חשים שאבו-מאזן מהסס מאוד ולא רואים אצלו נחישות או התקדמות רצינית", אמר. "העניינים זזים באופן איטי ומועט, ובו בזמן, הארגונים מנצלים את המצב כדי להתחזק. החמאס ממשיך לייצר רקטות ולהבריח נשק מסיני לרצועה ולגדה. היה עליהם להתחיל ברפורמות ולא להמתין לצורך כך ארבעה חודשים. היה עליהם להבהיר לחמאס ולאחרים שהם לא יקבלו את הדרך הזאת. אני לא יודע אם היה טעם לשתפם בבחירות לפני שיהפכו למפלגה פוליטית".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
י-ם ות"א יהיו כמו שדרות. יעלון
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
קסאם. גם בתל אביב?
צילום: איי פי
מומלצים