שתף קטע נבחר

האפיפיור: רק הימנעות תנצח את האיידס באפריקה

בפגישה עם בישופים אפריקנים בוותיקן אמר בנדיקטוס ה-16 כי המסורת של הכנסיה הקתולית הוכחה כדרך הטוב ביותר למאבק בהתפשטות האיידס באפריקה. הכנסיה טוענת שהימנעות - ולא שימוש הקונדומים - הם הפיתרון להתפשטות המגיפה. באפריקה לבדה מרוכזים 60 אחוז מהנגועים באיידס בעולם. בדרום אפריקה מתים יותר מ-600 איש מדי יום מהמחלה

בעת שהעולם מראה סימנים ראשונים של הירתמות למאבק בעוני ובאיידס באפריקה, מתבטא האפיפיור לראשונה בנוגע לאחת מהסוגיות הרגישות ביותר עבור הכנסיה הקתולית.

 

בנאום בפני בישופים אפריקנים בוותיקן כינה בנדיקטוס ה-16 את מחלת האיידס ונגיף ה-HIV "מגיפה אכזרית", אולם אמר כי "המסורת של הכנסיה הקתולית הוכחה כפיתרון הטוב ביותר באמצעותו ניתן למנוע את התפשטות HIV ואיידס.

 

בנדיקטוס, שנכנס לתפקידו אחרי מות יוחנן פאולוס השני, כבר הבהיר כי לא יחרוג ממדיניותו הנוקשה של הוותיקן במספר נושאים שנויים במחלוקת ובהם הפלות, הומוסקסואליות. הוותיקן הבהיר כי גם בסוגיית השימוש בקונדומים כדי להילחם בהתפשטות האיידס לא יהיה כל שינוי.

 

הוותיקן מתנגד באופן נחרץ לשימוש בקונדומים ומעדיף להורות למאמינים הקתולים הרבים ביבשת השחורה כי הדרך הטובה ביותר להימנע מאיידס היא פשוט להימנע ממין. בנדיקטוס הזהיר עוד בתפקידו הקודם בוותיקן כי השימוש בקונדומים הוא אחד התורמים העיקריים לקריסת המוסר המיני, ושאין לחרוג מהמסורת של הכנסיה בנושא.

 

אולם העמדה הזו של הכנסיה גררה ביקורת רבה בקרב ארגוני סיוע וארגונים לא ממשלתיים הפועלים באפריקה. לעמדה זו של הכנסיה קמו מתנגדים אפילו משורותיה שלה. מספר אנשי כמורה בכירים אמרו בעבר כי יש לשקול מחדש את העמדה הזו וכי שימוש בקונדומים כדי לעצור את התפשטות האיידס באפריקה יהיה בגדר "הרע במיעוטו".

 

אפריקה היא כיום היבשת בה מרוכזים רוב הנגועים בנגיף. יותר מ-60 אחוז מ-40 מיליון הנגועים ברחבי העולם גרים באזור שמדרום לסהרה. בדרום אפריקה לבדה מתים על פי הערכות בין 600 ל-1,000 איש מדי יום מאיידס. האו"ם מעריך כי ללא יוזמה חדשה וגישה רחבה יותר של האנשים לתרופות, יותר מ-80 מיליון אפריקנים ימותו מאיידס עד 2025, ושיעור ההדבקה יגיע ל-90 מיליון - 10 אחוז מתושבי היבשת.

 

בתוך כך נפגש השבוע האפיפיור לשיחה עם מנהיגים יהודיים מרחבי העולם. בין הנושאים השונים שנדונו בפגישה היה גם המאבק בהתפשטות האיידס. שגריר ישראל לוותיקן, עודד בן חור, סיפר ל-ynet כי המנהיגים היהודים אספו כספים רבים כדי להשתתף במאבק באיידס, והם רוצים להראות לאפיפיור ששיתוף פעולה בין-דתי יכול להתרחש לא רק בנושאים דתיים, אלא גם לתועלת החברה העולמית ולמטרות הומניות כלליות.

 

טלי יצחקי סייעה בהכנת הידיעה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
לא יהיה שינוי במדיניות. האפיפיור (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
בדרום אפריקה מתים יותר מ-600 מדי יום מהמחלה. ילד באפריקה (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים