שתף קטע נבחר

המשטרה השתלטה על מלון "מעוז הים"

כתב ynet שהה בתוך מעוז הימין הקיצוני ודיווח: כוחות יס"מ פרצו בצהריים למלון בעזרת פטישים כשהם נושאים עימם סולמות ברזל וקראו למתנחלים להתפנות. חלק משוכני המלון קשרו עצמם למיטות החדרים עם ילדיהם בעזרת סרטים כתומים וסירבו להתפנות, אולם בתוך 30 דקות השתלטו השוטרים על חדרי המלון ופינו כ-150 מתבצרים. קצין בכיר: "ברגע האמת נערי הגבעות התגלו כנמושות". מפקד משטרת המחוז הדרומי: "נחמיר עם המארגנים ועם מי שהתפרע"

"ברגע האמת נערי הגבעות התגלו כנמושות", כך אמר אחר הצהריים (יום ה') ל-ynet קצין משטרה שנכח בהשתלטות על מלון הקיצונים "מעוז הים". מנגד אמרה בדמעות, מרים דרורי ממעלה מכמש, אחת המפונות: "אני בוכה על זה שעם ישראל הגיעה למצב בו חייל יהודי מפנה יהודים, הוא לא התחייב לזה כשהוא התגייס. אנחנו מכירים תקופות בהיסטוריה שאנשים עשו את הדבר הלא נכון ועם ישראל שילם על כך". 

(צילום וידיאו: ערוץ 1)

 

 

בתוך פחות מחצי שעה הצליחו כוחות מיוחדים של המשטרה והצבא לפנות ללא נפגעים כ-150 פעילי ימין קיצוני שהתבצרו במלון "מעוז הים". מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב אורי בר-לב, ואלוף פקוד הדרום דן הראל פיקדו בשטח על הכוחות. חלק מהמתנחלים קשרו עצמם בעזרת כתומים למיטות ולחדרים וסירבו להתפנות, אולם בתוך כחצי שעה פונה המלון מדייריו. כעת מנסים השוטרים לפנות את המתנחלים המתרכזים במקלט המלון. בתום המבצע קיימו מפקד האוגדה, אביב כוכבי, והאלוף דן הראל הערכת מצב.

 

 

 

הערב תקיים הערכת מצב נוספת, שבה ייבחן האם להסיר את צו אלוף הפיקוד שהורה על סגירת הרצועה. האלוף הראל אמר כי הוא מקווה שעם פינוי המלון יחזור השקט לגוש קטיף". פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל ושוהים נוספים במלון "מעוז הים" שבגוש קטיף עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל את צו האלוף ולאפשר להם לחזור ולשהות במלון. שוהי המלון טוענים כי מדובר בזכות יסוד שלהם וכי המלון מצוי בבעלות פרטית. 

 

כתב ynet דיווח מתוך המלון כי לפחות שמונה אוטובוסים עם כוחות משטרה גדולים, רובם מהיס"מ, נכנסו מעט אחרי 14:00 למלון והחלו בהשתלטות על החדרים במלון. השוטרים פרצו לתוך המלון עם פטישים, כשהם נושאים עימם סולמות ברזל וקוראים במגפונים למתנחלים להתפנות. חיילי צה"ל איבטחו את השוטרים מחוץ למלון.

  

כשנכנסו הכוחות לשטח גילו שולחן שהוכן להם עם כוסות מים וכיבוד, ועליו שלט גדול: "מי שמציית למוסר ולא לשרון - בתיאבון". השולחן נשארו מבלי שאיש מהשוטרים נגע בכיבוד.

 


הפריצה למלון

 

בתחילה השתלטו הכוחות על החלק הדרומי של המלון כשהמתנחלים מתבצרים בחלק הצפוני. לאחר מכן ביצעו הכוחות הערכה מחדש ואז החלו בהשתלטות על החלק הצפוני. השוטרים נושאים את המתנחלים שצועקים "יהודי לא מגרש יהודי" ומפנים אותם מהמלון. השוטרים, שהגיעו בכוחות גדולים מאוד למקום, לא נתקלים עד כה בבעיות מיוחדות וכתשעה-עשרה שוטרים נושאים כל מתנחל.

 

"אנשי הגוש מלח הארץ, תושבי המלון התנהגו בצורה בלתי אפשרית"

 

האלוף דן הראל אמר כי "האנשים פה התנהגו בצורה בלתי אפשרית. הם יפונו מהשטח וחלקם יילכו למעצר. אני מקווה שהשקט שכל כך איפיין את האזור יחזור לקדמותו. אנשי הגוש הם מלח הארץ, וזכותם להיאבק באופן לגיטימי. החלטנו לסגור את הרצועה עד שהמצב יאפשר לפתוח אותה מחדש". מייד כשסיים האלוף הראל את דבריו זינק עליו אחד המתנחלים בצעקות וניסה לפגוע בו, אולם השוטרים השתלטו עליו והוציאו אותו מהמקום.

 

ניצב אורי בר-לב אמר בתום ההשתלטות: כ-600 חיילים ושוטרים פרצו פנימה. הפעולה היתה מהירה וללא התנגדות ממשית. נכנסנו בכוח וידענו בדיוק איך לעשות זאת. כוחות הביטחון יודעים איך לפעול וליישם את החלטות הממשלה. הקבוצה שהיתה כאן נראתה כאילו שאסור להתעסק איתה, אולם אנחנו הוכחנו אחרת". לדבריו, "אנחנו נגד פורעי חוק, הקיצונים לא מאפיינים את כלל תושבי גוש קטיף".  


מפנים את המתבצרים

 

קצין בכיר באגף הפסיכולוגי של צה"ל שהתלווה לכוחות, אומר ל-ynet כי "צה"ל יערוך תחקיר ויבדוק את ההבדל בין המיליטנטיות שהציגו המתנחלים לתוצאות של פעולה חלקה בשטח.למבוצרים הייתה תחושה שהגוש בגד בהם. בנוסף הכנו תוכנית גדולה של הכנה מנטלית לכוחות המפנים, ובאנו לבדוק מקרוב כיצד היא מיושמת ועובדת בשטח".

 

אחרי ההשתלטות: עימותים סביב אוטובוסים העצורים

 

אחר הצהריים חסמו כמה פעילי ימין את כביש הגישה משירת הים לכיוון מעבר כיסופים. הם מנעו את מעבר האוטובוסים עם העצורים מ"מעוז ים", אל מחוץ לרצועה. כוחות צה"ל ומשטרה מתעמתים עם הצעירים ופועלים כדי לאפשר את מעבר האוטובוסים. עימות התפתח סמוך לאגם בכביש המוליך למלון מעוז הים בין כוחות צה"ל למתנחלים המבקשים להגיע למקום. בשלב זה, אומרים קציני משטרה בכירים הנמצאים בשטח, "המצב בשליטה".

 

עשרות פעילי ימין צעירים חסמו אחר כך את ציר הכניסה למלון "חוף דקלים". הצעירים עלו על ג'יפ של צה"ל וסירבו לאפשר לו להמשיך בדרכו. בצומת התמרים בגוש התחמק אלוף הפיקוד הראל מעימות עם מתנחלים.

   

בסופו של דבר הועברו 150 העצורים אל משטרת המחוז הדרומי בבאר שבע. שם הם ייחקרו, וחלקם יובאו היום ומחר לדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם. מפקד משטרת המחוז הדרומי, ניצב אורי בר-לב אמר ל-ynet: "נחמיר עם המארגנים ועם מי שהתפרע במהלך הפינוי. אנו מתכוונים למצות עמם את החקירה. חלקם נביא להעמדה לדין בזמן הקרוב ביותר. מי שיוחלט על מעצרו – ייכלא הלילה בכלא באר שבע. נפעל נגדם בכל חומר הדין", אמר.

 

ל-ynet נודע כי סגירת הרצועה היום , אינה תחילת ההתנתקות, אלא מטרתה היא סילוק אנשי הימין הקיצוני ממלון "מעוז הים" בלבד. מייד עם תום הפעולה והבטחה שהמקום לא ייפול שנית בידי הקיצונים, תיפתח הרצועה מחדש עד למועד הפינוי, כך אומרים מקורות ביטחוניים בכירים ל-ynet. באזור המלון נראות בצהריים ספינות של חיל הים וגם מזל"טים נראים באוויר.

 

ריכוז הכוחות הגדול שנפרש היום בשולי רצועת עזה במעגלים החמישי והשישי, הסוגרים את הרצועה, נועד להבטיח את הצלחת פינוי המלון שהפך להיות מוקד של "כאב ראש" למערכת הביטחון. כוחות צה"ל אשר הוזעקו לתגבר את פעולת המשטרה, נועדו בעצם לאבטח מניעת פעולות טרור על ידי גורמים פלסטינים. תפקידן של היחידות המיוחדות דומה, אך הן תסייענה לעבודת הפינוי של המלון, במידה והדבר יידרש.

 

במהלך המבצע לפינוי "מעוז הים" מתרגלים כוחות הביטחון למעשה חלק מהתסריטים שיתרחשו בתקופת ההתנתקות. בין היתר, תופעל שם המיפקדה המשולבת ויופעלו המפקדות המבקרות את הכניסה והיציאה מגוש קטיף, בצירים העוטפים את עזה.

 

ההערכה היא שהמבצע יימשך לתוך הערב לפחות וההנחייה לכוחות הביטחון היא לפעול בזהירות, כדי למנוע שפיכות דמים משני הצדדים. עם זאת הונחו מפקדי הכוח לפעול בנחישות מול כל התנגדות העלולה להתעורר בתוך המלון פנימה, או במעגלים הסמוכים, מצד תושבים בגוש קטיף אומצד פעילי ימין קיצוני ואחרים העלולים להסתנן למרות הכל אל תוך רצועת עזה.

 

הדרג המדיני אישר לצה"ל לסגור את רצועת עזה החל מ-11:30. עם זאת ההחלטה על ביצוע הפעולה נתקבלה על ידי צה"ל למשטרה, שקיבלו לא מכבר את המנדט לפעול נגד המלון. כאמור, אם לא תתרחש הסלמה לא צפויה, תיפתח רצועת עזה שוב מייד עם תום המבצע. חסימתה מחדש של רצועת עזה וגוש קטיף צפויים רק לקראת סוף חודש יולי. זאת לאחר שיסתיים תרגיל מפקדות גדול שיתרחש סביב ה-20 בחודש.

 

יצויין כי שר הביטחון, שאול מופז, הורה היום לעצור את כל פעילי הימין הקיצוני שהשתתפו אתמול בניסיון הלינץ' בצעיר הפלסטיני באזור המואסי, שבדרום רצועת עזה. אמש פרצו כוחות צבא ומשטרה לבית במואסי בו התבצרו הצעירים, ופינו את המקום. 

 

המתנחלים הבעירו צמיגים

 

מלון "מעוז-הים" נחסם משני עבריו בגדר ובדוקרנים, בצו מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי. למלון מורשים להיכנס רק תושבי המקום. בסמוך למחסומים מתפתחים עימותים עם מתנחלים, שטוענים שהם תושבי המקום. בתגובה לידיעות מבעירים פעילי ימין המתבצרים במלון צמיגים ועשן סמיך נראה מיתמר מהמלון.

 

פעילי הימין הנמצאים בתוך המלון טוענים כי ייעשה שימוש בקומנדו הימי לפרוץ דרך הים כשכוחות ימ"מ של המשטרה יפרצו מהחזית.

 

האזרח גדעון משען הציג בפני ynet אישור תושב. עם זאת, החיילים מונעים ממנו להיכנס. בתוך מכונית ה"סוברו" שלו קרטונים של ביצים ומזון המיועד לתושבי המלון. "הם רוצים להרעיב אותנו, הם רוצים למנוע מאיתנו אוכל. זה פשוט גועל נפש, המשטרה הזאת", מלין משען בפני ynet.

 

פעילי הימין הקיצוני שנמצאים במלון "מעוז הים" שבגוש קטיף, טוענים כי מה שנעשה להם במלון "זו שערורייה הומניטרית". לדבריהם, הבוקר הזמינו משאית חלב ולחמניות כיוון שיש ילדים קטנים שאין להם מה לאכול אולם לא נתנו למשאית לעבור. "אם צה"ל היה עושה זאת נגד ילדי ערבים, כל העולם היה קופץ", אומרים הפעילים.

 

יו"ר נשים בירוק, נדיה מטר, אמרה : "במקום ששרון ישלח את צה"ל להרוס את בתי המחבלים שרצחו את הנערים היהודיים בשבוע שעבר, ובמקום שצה"ל יהרוס את בתי המשגרים שירו פצצות מרגמה לעבר שדרות וגוש קטיף, שרון הופך את צה"ל לצבא גירוש יהודים ומסירת חבלי מולדת והופך את צה"ל לזרוע המבצעת של החמאס".


פורסם לראשונה 30/06/2005 14:02

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר. וידאו: ערוץ 1
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
ההסתערות
צילום: ערוץ 1
צילום: רויטרס
הפינוי. בתוך פחות מחצי שעה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
המלון לאחר ההשתלטות
צילום: רויטרס
צילום: sky news
פעילת הימין מטר בתום ההשתלטות
צילום: sky news
צילום: איי פי
הסגירה
צילום: איי פי
צילום: רוני סופר
סגירת המלון. "לא נתננו להכניס ביצים"
צילום: רוני סופר
צילום: טל כהן
האלוף הראל. המתנחלים הם מלח הארץ
צילום: טל כהן
מומלצים