שתף קטע נבחר

פרשת החייל שטורטר למוות: שנתיים מאסר למפקד

סמל נ', שהורשע בהתעללות בחייל דובדבן לפני שלוש שנים, נידון לשנתיים מאסר בפועל בעקבות חלקו בפרשה. התובע הסביר: "מדובר בגזר דין חסר תקדים, אולם גם המקרה שקרה אין לו תקדים ומשקף את חומרת המעשה"

בית הדין הצבאי של מפקדת זרוע היבשה גזר בצהריים (יום ה') שנתיים מאסר בפועל על סמל נ', מפקד הכיתה שהורשע בהתעללות וגרימת מותו ברשלנות של אהוד שניאור ז"ל, שמת במהלך "טרטור" צבאי לפני שלוש שנים. דרגתו הורדה לדרגת טוראי.

 

הרכב השופטים בראשות סגן אלוף אורלי מרקמן, קבע כי נ' כשל במעשיו: "היהירות סימאה את עיניו וגרמה לו לעיוורון", ואף קבעו כי מעשיו הם מהחמורים ביותר. 

 

בתום הדיון לא הסכים נ' לשוחח עם עיתונאים, ויצא מהאולם עם בני משפחתו. ביצוע גזר הדין יעוכב במספר שבועות עד שהסנגוריה תערער על עצם ההרשעה ועל חומרת העונש.

 


צילום: יריב כץ
 בני הזוג שניאור. מרצים כדי להזהיר ממקרים דומים (צילום: יריב כץ )

התובע במשפט, רב-סרן עו"ד ארז גוריון, הסביר: "מדובר בגזר דין חסר תקדים, אולם גם המקרה שקרה אין לו תקדים ומשקף את חומרת המעשה". לדבריו, "מפקד טוב לא מתעלם מחייליו, אוהב את חייליו והנאשם חרג מערכים אלה".

 

 

סנגורו של סמל נ', עו"ד אשר אכסלרוד אמר ל–ynet כי העונש חריג בחומרתו, ולא עומד בשום יחס לרמת הרשלנות המיוחסת לנאשם: "אין לי ספק שבית הדין הצבאי לערעורים יבטל את ההרשעה".

 

אביו של אהוד שניאור, יעקב, שלא הגיע לאולם הדיונים אמר כי על אף שמדובר בעונש כבד הוא מאוכזב: "ציפיתי לשלוש שנות מאסר, כי זה עונש הרבה יותר מרתיע, ולא לשנתיים. קשה לי מאוד עם ההחלטה".

 

ההורים, שולה ויעקב, הרצו אמש בפני חיילים וסיפרו על כאבם. "אני זוכר את אותו יום שישי בשעה תשע בערב", סיפר יעקב על הרגעים הקשים לחיילים, בהרצאה שנערכה בבית הספר למנהיגות של צה"ל סמוך לנתניה. "ארבעה קצינים הגיעו לבית שלנו בכרמיאל. הם אמרו לי לשבת על הספה וסיפרו לנו שאהוד מת בתאונת אימונים". בני הזוג שניאור הגיעו להרצאה כשהם אוחזים בתמונה ממוסגרת של בנם, והציבו אותה אל מול החיילים. תחילה הקרינו להם סרט שערך צה"ל אודות האירוע, ולאחר מכן סרטון אישי על חייו של בנם אהוד.

 

"הוא לא עמד במסכת ההשפלות שעשו לו"

 

יעקב שניאור גולל בפני החיילים לפרטי פרטים את הפרשה במהלכה טורטר בנו והושפל. "למרות שאהוד נעדר בשל פציעה ברגלו מחלק מהאימונים, לא דאגתי לו מבחינה גופנית - ידעתי שהוא ישלים את הפער, אבל הוא לא עמד במסכת ההשפלות שעשו לו", סיפר האב, שהוסיף כי משיחות שערך עם חבריו של אהוד גילה שבנו שקל בשלב מסוים לסרב פקודה, ולא להסכים לטרטורים שכפו עליו המפקדים.

 

עוד ציין האב שבמהלך הריצה בה התמוטט בנו, נאמר לחיילים על-ידי המפקדים כי אם אחד מהם ייפול אין צורך להושיט לו עזרה, ואפשר להמשיך הלאה. "שמונה דקות עברו מרגע שאהוד נפל ועד שמישהו ניגש אליו. אלו היו דקות גורליות ואם מישהו היה מטפל בו קודם לכן, יכול להיות שדברים היו נגמרים אחרת".

 

האב גם סיפר על חקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת - ח.ג), שבסיומה הואשמו שני המ"כים המתעללים. אחד מהם, סמל ג', הורשע בעבירת התעללות אולם לאחר הסכם בין-צדדים הוחלט כי יורשע בעבירה חמורה פחות ונגזרו עליו שלושה חודשי מאסר בפועל.

 

הרשעתו של סמל נ' הייתה תקדימית. צה"ל הודה למעשה כי הוא גרם במעשיו למותו של חייל. בדיון שנערך בשבוע שעבר בבית הדין דרש התובע, רב-סרן עו"ד מרק פרי, להטיל עליו עונש מקסימלי עבור כל אחת מהעבירות, ובסך הכל שש שנות מאסר. הסניגור ביקש להסתפק במתן עבודות צבאיות כתחליף לעונש. השיא בדיון היה כאשר האם, שולה, קמה להעיד והטיחה בסמל נ' מילים קשות. "אתה רוצח, תירקב בכלא!".

 

בסיום ההרצאה הסביר יעקב לחיילים כי הוא מדבר עם חיילים ברחבי הארץ וביחידות שונות ללא הפסקה בעקבות המקרה הטראגי של בנו: "אני עושה זאת ללא שכר ועל חשבון זמני הפרטי, כי חשוב לי להגיד לכם כמה אחריות וכמה עוצמה יש בידיים שלכם. אסור שהעוצמה הזאת תביא לתוצאות טרגיות שכאלה". לאחר ההרצאה ניגשו רבים מהחיילים אל בני הזוג שניאור וחיזקו את ידיהם.


פורסם לראשונה 07/07/2005 00:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים