שתף קטע נבחר

צילום: צפריר אביוב

ראש הממשלה חתם על הצו: הרצועה נסגרה

הצירים המובילים לרצועת עזה נסגרו כבר היום לתנועת אזרחים שאינם תושבי המקום עד לתום הפינוי שיחל ב-15 באוגוסט. על פי הצו, כוחות הביטחון רשאים לחסום גם את הדרכים לצפון השומרון. מתנגדי התנתקות רבים זורמים לצומת כיסופים וצפויים לקיים במקום הפגנה. 2 אוטובוסים עמוסים בפעילי ימין נעצרו בדרך לגוש. עימותים בין מתנחלים למנכ"ל משרד הביטחון ששהה ב"מצור" בכפר דרום וחולץ רק לאחר שעה על ידי יחידה מיוחדת

ההתנתקות יצאה לדרך: ראש הממשלה, אריאל שרון, שר הביטחון, שאול מופז, השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, חתמו היום (ד') על צו לסגירת גוש קטיף וצפון השומרון לאזרחים שאינם תושבי המקום. בעקבות הצו, נסגרו הצירים לגוש ב"מעגל החמישי" ממעבר ארז עד כרם שלום. 

 

 

 

מתנגדי התנתקות רבים זרמו בצהריים לצומת כיסופים, גם מתוך הרצועה וגם מחוצה לה. בכניסה לרצועת עזה נרשם עומס תנועה כבד, שכן שוטרים עוצרים כל רכב ובודקים תעודות זהות ומי שאינו תושב גוש קטיף מוחזר על עקבותיו. תושבי גוש קטיף מתכננים לקיים במקום צעדת מחאה כדי למנוע תנועה של כוחות הביטחון למקום. עומס תנועה נוצר לפני הצהריים על הציר במחסום הראשון בכניסה לגוש קטיף. זאת בעקבות הגעת כוחות גדולים של משטרה, צבא ומג"ב למקום. אלוף פיקוד דרום דן הראל הגיע למחסום כיסופים ועוקב מקרוב אחרי היערכות הכוחות לסגירת הרצועה.

צילום: אילן מרסיאנו

 

מאז נחסמה התנועה לגוש קטיף, נעצרו בצומת כיסופים שני אוטובוסים מלאים בפעילי ימין שיצאו מבית שמש והיו בדרכם לכיוון הגוש. קבוצה גדולה של ילדים ומדריכים שירדה מהאוטובוסים עשתה דרכה ברגל לכיוון המחסום. "באנו לחזק את תושבי הגוש", הם אמרו, אולם החיילים סירבו לאפשר להם לעבור.

 

האלוף "נשבה" ושוחרר

 

בתוך ההתנחלות כפר דרום נוצרה מהומה כאשר שער היישוב נסגר בידי תושבים אשר מונעים את המשך הסיור של קצין האוגדה המרחבית האוגדתי ואנשי מועצה אזורית חוף עזה. בנוסף, חסמו עשרות תושבים את דרכו של מנכ"ל משרד הביטחון, עמוס ירון, אשר ערך סיור ביישוב זאת בעקבות ההחלטה לסגור את גוש קטיף.

 

רק לאחר יותר משעה, הצליחו אנשי יחידה מיוחדת של צה"ל למלט את מנכ"ל משרד הביטחון מההתנחלות, תוך שימוש בכוח. ירון הוברח ברגל דרך שער ההתנחלות אל רכב שהמתין לו מחוץ לכפר דרום. חלק מהתושבים ניסו לדלוק אחריו והמשטרה מנעה זאת מהם. מוקדם יותר ניסה מנכ"ל משרד הביטחון לדבר על ליבם של חוסמי הכביש, אך דבר לא הועיל.

 

חברי הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי) שנמצא בכפר דרום, אמר ל-ynet כי "לא ייתכן כי פקידי ממשלה ושריה ינועו חופשי בעוד תושבי גוש קטיף יאלצו להיות כלואים בביתם". לדבריו, "גם מנכ"ל משרד הביטחון מבין את זעם התושבים".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה לאירוע כי מדובר בסיור עבודה שקיים מנכ"ל המשרד מתוך רצון לבחון ברגישות ובמקצועיות את הבעיות עימן מתמודדים התושבים ולמרות ההידברות השקטה והעניינית, לא נאותו התושבים לפנות את החסימה ומשרד הביטחון מצר על כך.

 

אבי דלמן, חקלאי מגני טל מתלונן על כך שהמשאית שלו שאמורה להכניס ציוד לחממות תקועה במחסום: "הכל כאן ברדק אחד גדול".

 


נהירת ההמון לציר כיסופים. צילום: אילן מרסיאנו

 

הסגירה - לקראת צעדת המתנחלים

 

הצו שעליו חתם ראש הממשלה מסמיך את אלוף פיקוד מרכז ואלוף פיקוד דרום לעשות בו שימוש. בצפון השומרון, אלוף פיקוד מרכז החליט עדיין שלא לאכוף את הצו. גורמים בצה"ל אמרו כי "בשלב זה אין צורך ליישמו, אך אם המציאות בשטח תראה אחרת – יופעל הצו".

 

גורמי ביטחון מסרו שסגירת גוש קטיף במועד זה נעשתה כפועל יוצא של הערכות מצב שלא איפשרו להשאיר את המקום פתוח לתנועה חופשית. לדברי הגורמים, במערכת הביטחון העדיפו כי הסגירה תהיה סמוך להתנתקות אך בעקבות מידע שהצטבר על הגעתם אלפים ממתנגדי ההתנתקות בימים ובשבועות הקרובים המליצה מערכת הביטחון על הסגירה כבר כעת. 

 

צה"ל מקצה לטובת סגירת גוש קטיף את חטיבה 7 ויחידות נוספות מאוגדה 36. המשטרה מקצה את כל היחידות שנועדו להשתלב בסגירת המעגל החמישי - המעגל התוחם את רצועת עזה ממזרח ומצפון. הכוחות, בפיקודו של ניצב משנה שמעון בן הרוש ייפרסו במהלך היום בעמדותיהם לאורך גדר הרצועה מאזור ארז ועד כרם שלום, כדי למנוע מאלפי מתנחלים ותומכיהם להגיע אל הגדרות של הרצועה ובעיקר אל מעבר יישובים.

 

מעבר כיסופים נחשב לנקודה רגישה במיוחד ומכונה "ראש הגשר". בהתאם למידע שהצטבר בידי המשטרה ובידי צה"ל מתכוונים המתנחלים להתחיל ולהזרים אל המעבר ואל הגדרות אלפי אנשים. חלקם עלולים להגיע עוד לפני תאריך היעד שנקבע על ידי מועצת יש"ע ל"יום הפקודה", יום שני הבא, ה-18 ביולי. בצבא ובמשטרה לא רוצים לעמוד מול הפתעות ובוחרים לשלוט בקצב האירועים ולכן נערכים כבר היום לאפשרות לסגור את הגוש.

 

סגירת מעגל חמש במועד מוקדם כל כך עלולה לגרום להתחלת העימותים בין כוחות הביטחון לפעילים המבקשים להציף את הגוש ברבבות בני אדם החל מהשבוע הבא. בצה"ל ובמשטרה מודעים לאפשרות זאת, אך מבחינתם החזקת הכוחות ב"היכון" עשויה למנוע מצב קשה יותר שבו אלפים כבר נכנסו לאזור גוש קטיף והתפזרו בין היישובים ובריכוזים לאורך החוף.

 

בתוך גוש קטיף נשלמות ההכנות לקלוט את אלפי הפעילים בערי אוהלים אשר חלקם כבר הוקמו בכפר-ים ובכפר דרום. בקרוב יוקמו אוהלים נוספים באזור עצמונה ובאזור האגם, בואך חוף הדקלים.

 

אתמול התכנסו פעילים מרכזיים במועצת יש"ע בנתיבות על-מנת לארגן את הצעדה המרכזית לכיוון ערי האוהלים, שצפוייה לצאת להתקיים ביום שני הבא, 18 ביולי. מארגני הצעדה העריכו כי כ-100 אלף איש יגיעו לאירוע, שצפוי להימשך לפחות שלושה ימים.


פורסם לראשונה 13/07/2005 09:42

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, אפרת וייס ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
מתנחלים צועדים לעבר הגוש
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: רוני סופר
עמוס ירון. "נשבה" בכפר דרום
צילום: רוני סופר
צילום: אילן מרסיאנו
האלוף הראל מפקח על הסגירה
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: רויטרס
חתם. שרון
צילום: רויטרס
צילום: רוני סופר
סגירת הגוש הקודמת
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
האוהלים בכפר דרום
צילום: רוני סופר
מומלצים