שתף קטע נבחר

בג"ץ: לפנות לרשות כדי למנוע הרס בתי הכנסת

השופטים מבקשים מראש הממשלה לבחון בהקדם האפשרי פנייה רשמית לפלסטינים ולגורמים בינלאומיים כדי שישמרו על בתי הכנסת. זאת בעקבות עמדת הרבנות הראשית לפיה חל איסור מוחלט להרוס את בתי הכנסת ולאור טענות כי ישראל לא עשתה די כדי לשמר אותם

שופטי בג"ץ, בראשם נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, כנראה אינם רוצים להיות חתומים על פסק הדין השני במספר שיתיר את הריסת בתי הכנסת בגוש קטיף: הבוקר (ג') מפרסם ההרכב המורחב שדן בעתירה השנייה בנושא הריסת בתי הכנסת החלטה בה הוא מבקש מראש הממשלה, אריאל שרון, לבחון האם יש מקום לפנייה רשמית, לגורמים פלסטינים ובינלאומיים, במטרה למנוע את הריסת בתי הכנסת.

 

זאת לאור העמדה ההלכתית שהוצגה בדיון שנערך השבוע בנושא מטעם מועצת הרבנות הראשית, ולפיה חל איסור מוחלט להרוס את בתי הכנסת וכן לאור טענות העותרים כי ישראל לא פנתה לגורמים רשמיים ולא עשתה די כדי לנסות ולשמר את בתי הכנסת.

 

בג"ץ כנראה לא הסתפק בתשובה קצרה של המדינה, לפיה אין אפשרות לפנות לגורמים, ואף הוסיף היום בסוף החלטתו: "אם התשובה היא בשלילה, נבקש לדעת את עיקרי הנימוקים לכך". בעקבות העתירה השנייה בנושא ניתן צו המעכב את ביצוע הריסת בתי הכנסת, והבוקר מבקש בג"ץ לקבל את התשובה לשאלתו בהקדם האפשרי בשל כך.

 

בדיון שנערך השבוע, טען נציג המדינה, עו"ד אבי ליכט, כי שר בכיר בממשלה פנה באמצעות גורם אמריקני לשר בכיר ברשות הפלסטינית בנושא שימור בתי הכנסת, אך נענה בשלילה, וכן אמר כי הנושא עלה בפגישות תאום בין גורמי ביטחון ישראלים ופלסטינים. ליכט הוסיף, כי גם אילו הייתה הרשות מתחייבת לשמור על בתי הכנסת, היא לא יכולה הייתה לעמוד בהתחייבות הזאת.

 

הרבנים שאר ישוב הכהן ושמחה הכהן-קוק, שהופיעו בפני שופטי בג"ץ בדיון, טענו כי ישראל לא עשתה די בניסיון לשמר את בתי הכנסת וכי על פי ההלכה אסור להרוס את בתי הכנסת, ויש להשאירם עומדים על תילם, גם אם הדבר כרוך במחיר הריסתם וחילולם על ידי הפלסטינים.

 

בנוסף, טענו הרבנים כי להריסת בתי הכנסת על ידי ישראל עלולה להיות השלכה בינלאומית שבעקבותיה ייגרמו נזקים לקהילות יהודיות ולבתי כנסת ברחבי העולם.

 

בפסק הדין הקודם שניתן בפרשה, דעת הרוב נכתבה על ידי השופט אליקים רובינשטיין, ובהסכמת השופטת דורית בייניש, נגד דעתו החולקת של השופט אדמונד לוי, נקבע כי בתי הכנסת ייהרסו וחלקים סמליים מתוכם יילקחו וישולבו בבתי כנסת חדשים שיוקמו בשטח ישראל.

 

כאמור, בעקבות כינוס מועצת הרבנות הראשית ופסיקתה כי יש למנוע בכל מחיר את הריסת בתי הכנסת, וכן בעקבות חוות דעת חדשה שהוציא הרב האשכנזי הראשי, יונה מצגר, הנוגדת את חוות דעתו מהעתירה הראשונה, שבו העותרים לבג"ץ והריסת בתי הכנסת עוכבה בשנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ברק. תפוח אדמה לוהט
צילום: עמית שאבי
צילום: איי פי
שרון. יפנה לגורמים פלסטינים?
צילום: איי פי
פינוי בית הכנסת בנצרים
צילום: רויטרס
מומלצים