שתף קטע נבחר
צילום: דני נטלר

אחוות אחיות

"בנהיגה לאור ירח כמעט-מלא, כשאין כבר הסברים והוראות, עולות על הקשר השנונות שבמלכות, כמו זאת שגמרה על מכונת הכביסה בחדר האטום עם מסכות אב"כ וזאת שחטפה סטירה ממיכל ינאי. לא הייתה סכנה שאירדם על ההגה. רק הראייה קצת היטשטשה מדמעות הצחוק". יומן מסע מדברי

היום השני התחיל בהשכמה בחמש וחצי בבוקר, ונגמר בשתיים וחצי בלילה, כשכיבינו את המנועים. המלכה עשויה ללא חת, חוצה נהרות והרים בדרכים שאינן מסומנות בשום מפה, ישנה בכפרים קטנים ומרוחקים, ומתקלחת במים קרים.

 

הדרך לכפר שבו ישנו עוברת בעיר שבה מייצרים מי ורדים ונראית כמו עיר רפאים בשעת לילה מאוחרת. כשהגענו, חיכה לנו חצי כפר, כולל הופעה עתירת קו-לו-לו-לו ("צהלולים", כפי שקבעה האקדמיה לעברית). ארוחת הערב הוגשה אחרי השעה שלוש בבוקר. לא נשארתי לברר אם מישהי אכלה את הקוסקוס והעוף.

 

 

בנהיגת השטח הראשונה התמודדו המלכות עם שני אתגרים: חילוץ והחלפת גלגל. את הראשון הן אכלו בלי מלח, גררו ודחפו, בלי עזרה מאף גבר. בשני העניינים הסתבכו. הגי'פ שלי, שהיה בסוף השיירה, עלה על מסמר, וצוות החילוץ הוזעק. החושך והיום הארוך שמאחורינו לא עשו עליהן רושם. הן הגיעו מצוידות בכלים ובניסיון שצברו גם במסע ברומניה. חדווה בת ה-71 זחלה מתחת לג'יפ, לימור הסתערה על הג'ק, נעמי על הברגים, וכל השאר האירו בפנסים ונתנו עצות. זה לא הצליח. הג'יפ נפל על הג'אנט ועל לימור, שחטפה כמה מכות יבשות. אבל המכונאי המרוקאי שמתלווה אלינו ושנקרא לעזרה - כעס. רבע שעה קודם הוא גורש מהמקום כשניסה לתת יד.

 

מערכת הקשר בין הג'יפים היא הדבר הכי מסעיר בסוף היום, בדרך למקום הלינה, כשמעטות עדיין ערות. בשעתיים האחרונות של היום, בנהיגה לאור ירח כמעט-מלא בכבישים צרים וריקים, כשאין כבר הסברים, הוראות נהיגה ותיאומים לעצירת פיפי, עולות על הבמה השנונות שבמלכות. זאת שגמרה על מכונת הכביסה בחדר האטום עם מסכות אב"כ, ההיא שחטפה סטירה ממיכל ינאי, והשלישית שסעדה עם שוורצנגר כשהוא יוצא כל רבע שעה להפסקת קוקאין. לא הייתה סכנה שאירדם על ההגה. רק הראייה קצת היטשטשה מדמעות הצחוק.

 

יש משתתפות שהגיעו למלכת המדבר ביוזמתן, חלק מהן ביוזמת הבעל, אחרות ביוזמת הילדים. כולן, כך נראה, עוברות חוויה מעצבת. רבות מהן מגלות את אחוות האחיות. "אחותי, תנערי", מזרזת אחות את אחותה שהלכה לעשות פיפי. אלה שתמיד חשבו שהן מסתדרות יותר טוב עם גברים גילו פתאום, בעשור הרביעי או החמישי לחייהן, את העוצמה הנשית, את "סקס והעיר הגדולה" גרסת מלכת המדבר.

 

בחלק מהצוותים נוצרו קשרים הדוקים, כשגם המשפחות כבר נפגשו והילדים התיידדו. צוות 9 - ליה, דנית, ורד ולימור - שאליו התלוויתי לכמה שעות, מתנהלות כחברות ותיקות, כשכל אחת מכירה את המגבלות והכישורים של אחותה. האורבנית מסבירה לפרובינציאלית מה זה "אשת חברה", הקוסמטיקאית מציינת באיזה כיוון מורחים את הקרם, והמורה לשיטת אלכסנדר משפרת את היציבה של הנהגת שלידה.

 

באלבום התמונות שלהן תמצאו ילדות מרוקאיות בנות 14 שהן כבר אמהות, נופים וצילומים קבוצתיים. אבל את הסיפור האמיתי, את מה שהן עוברות עם עצמן, אי אפשר לצלם.

 

פטמה מורגנה: תמי קצבורג-נבנצל מוסרת לערן בעלה מזל טוב במלאת שנתיים לנישואים. בשנה הבאה אולי תחגגו ביחד. (הפינה תוקדש בכל יום למסר מאחת המלכות). 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוסעות
צילום: איה בן-עזרי
לומדות
צילום: איה בן-עזרי
פוגשות
צילום: איה בן-עזרי
מומלצים