שתף קטע נבחר

שרון הצביע בליכוד והתלוצץ: "שומעים אותי?"

ראש הממשלה הצביע כשהוא מחוייך וקרא לתומכיו להצביע "נגד ההצעה שתפגע קשות בליכוד". נתניהו, אחרי הצבעתו: "היום חברי המרכז יחליטו האם אנחנו ליכוד או מרצ". מתח רב ליד הקלפיות שם נרשמו עימותים בין תומכי שרון לתומכי נתניהו ולנדאו ובין מאבטחים לפעילים שחילקו חומרי תעמולה. הערב: אחוזי הצבעה גבוהים מאוד, וטענות הדדיות על זיופים

"אתם שומעים אותי? אתם בטוחים שאתם שומעים אותי? אני תכננתי לדבר אתמול על הליכוד, בעצם על הנוהג של הליכוד כמפלגת שלטון, לצערי זה לא נסתייע. אני מקווה שחברי המרכז יבואו להצביע נגד ההצעה שתפגע קשות בליכוד", כך אמר היום (ב') ראש הממשלה, אריאל שרון, כשהצביע בקלפי בגני התערוכה על שאלת הקדמת הפריימריז בליכוד.

 

מעט אחרי שרון הגיע להצביע גם ח"כ בנימין נתניהו בגני התערוכה. אחרי שיצא מחוץ לפרגוד אמר: "היום חברי המרכז יחליטו האם אנחנו ליכוד או מרצ, היום יחליטו על הדמוקרטיה בליכוד, לשים את המאבקים מאחורינו ולהתאחד אחר החלטת הרוב. אני משוכנע שחברי הליכוד יחליטו את ההחלטה הנכונה". 

 

כבר לפנות ערב החלו, כצפוי, טענות הדדיות על זיופים: מקורבי ראש הממשלה אמרו כי תומכת שרון הגיעה להצביע באחת הקלפיות, ונאמר לה שאדם אחר כבר הצביע בשמה. בנוסף, באותה הקלפי התגלתה אי התאמה בין מספר המעטפות למספר הרשומים להצבעה. מנגד, במחנה השני טוענים כי שני תומכי שרון מובהקים נתפסו כשניסו להצביע פעמיים.

 

שרון מצביע בגני התערוכה. באדיבות ערוץ 2

 

  

אחוזי הצבעה גבוהים נרשמו בבחירות עד לשעות הערב. יותר מ-2,700 איש, המהווים כ-90% מחברי המרכז, התייצבו עד השעה 21:30 בקלפיות כדי להשיב על השאלה האם להקדים את הפריימריז, כפי שמבקשים חברי הכנסת נתניהו ולנדאו, או לקיימן במועדן.

 

אנשיו של ראש הממשלה מעודדים מאחוזי ההצבעה הגבוהים, והעריכו בשיחה עם ynet כי אם המגמה הזו תימשך, הרי שאחוזי ההצבעה יגיעו קרוב ל-90 אחוז, אחוז שעל פי הערכותיהם, יכריע את הכף לטובתו של ראש הממשלה. במקביל לקלפיות הרגילות, יופעל ספר הבוחרים הממוחשב של הליכוד כגיבוי למערכת הידנית. במקרה של עומס, תוכל מערכת זו להפוך תוך כדי ההצבעה למערכת הזיהוי העיקרית.

 

הקלפיות בגני התערוכה נפתחו בשעה 10:00 וייסגרו 12 שעות מאוחר יותר, בשעה 22:00 בלילה. התוצאות ייוודעו בסביבות חצות. בהתאם להבנות שהושגו בין הצדדים עם יו"ר המרכז, השר צחי הנגבי, ההצבעה תיערך באמצעות פתקים. כל אחד מכ-3,000 חברי המרכז יידרש לשלשל לקלפי פתק אחד מתוך שלושה: בעד ההצעה להקדים הפריימריז, נגדה או פתק לבן.

 

עשרות תומכים של שני הצדדים הגיעו כבר בשעת פתיחת הקלפיות אל גני התערוכה, מצוידים בחולצות, מדבקות ושלטים בעד ונגד הקדמת הפריימריז. המתח הגבוה שנוצר אמש במרכז הליכוד, בעיקר בגלל אי יכולתו של ראש הממשלה לשאת את דבריו, התפרץ שוב הבוקר בקרב הפעילים. לא אחת נאלצו המאבטחים הרבים בגני התערוכה להפריד בין הניצים, כאשר כל צד מאשים את השני בפגיעה בליכוד ובריסוקו.

 

תומכיהם של נתניהו ולנדאו האשימו את תומכיו של שרון ב"אינטרסים ובקבלת ג'ובים", ואילו אנשיו של שרון, מצד שני, הטיחו באנשי הימין בליכוד כי מדיניותם והתנהלותם תרסק את התנועה ותדחוף אותה אל זרועות הימין הקיצוני והאופוזיציה.

 

כך או כך, צפוי היום הזה להיות עמוס במתחים. שני המטות, זה של שרון וזה של ביבי ולנדאו, התמקמו בגני התערוכה וממשיכים גם בשעות אלה לקרוא לפעילים ולתומכים שלהם להגיע ולהצביע באמצעות שיחות טלפון.

 

מעל לכל ההתרחשות הזו היום בגני התערוכה מרחפת כמובן פרשת ניתוק המיקרופון של שרון, שנחקרת כעת על ידי צוות מיוחד במשטרה. בשני המחנות מאשימים זה את זה בחבלה מכוונת, כאשר מתנגדיו של שרון טוענים כי אנשיו של ראש הממשלה חיבלו במכוון בכבלים, ואילו אנשיו של שרון טוענים כי הם זועמים על כך שראש הממשלה לא יכול היה לשאת את דבריו כמקובל.

 

בשעה זו קשה לומר לאן מנשבות הרוחות, אולם בשני המחנות מציגים רוח אופטימית, ומאמינים כי בסוף הערב ינצחו.

 

אתמול: שערוריית המיקרופונים

 

מה שאמור היה להיות קרב הנאומים הגדול בין שרון לנתניהו, הפך אמש במרכז הליכוד לביזיון הגדול. ראש הממשלה נאלץ לעזוב את ביתן 15 בגני התערוכה מבלי שנשא את נאומו, לאחר שהמיקרופון שעל דוכן הנואמים נותק באופן מיסתורי.

 

לקראת חצות הגיע ממלא מקום מנכ"ל הליכוד, רפי דואק, למשטרת מרחב ירקון בתל-אביב, והגיש תלונה על חבלה חמורה. הלילה הגיש גם נציג מטעמו של ח"כ עוזי לנדאו תלונה בפרשה. 

 

מפקד מרחב ירקון במשטרה, תת ניצב אהרון עזרא, מינה הבוקר שלושה חוקרים בראשות קצין בדרגת פקד, לחקור את ניתוק המיקרופון. כרגע אין לצוות רמזים כי מדובר בחבלה מכוונת ולא בתקלה. בנוסף, אין עדיין גם חשודים על הכוונת. 


פורסם לראשונה 26/09/2005 10:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון מצביע. "שומעים אותי?"
צילום: איי אף פי
צילום: ירון ברנר
נתניהו מאחורי הפרגוד
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
הפעילים בגני התערוכה
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
ח"כ קרא מתראיין
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
מצביעים הבוקר. אחוזים גבוהים
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
שערוריית אתמול. המקרופון
צילום: ירון ברנר
מומלצים