שתף קטע נבחר

ארה"ב: רשם הפטנטים אישרר את הפטנט של Eolas

מכה קשה למיקרוסופט: רשם הפטנטים האמריקני אישרר את תקפותו של פטנט לשילוב תוספים בדפדפן, וקבע בעקיפין כי הטכנולוגיה המשמשת את דפדפן IE של מיקרוסופט, מבוססת על הפרת זכויותיהן של אוניברסיטת קליפורניה וחברת Eolas שבבעלותה

נראה שהגיע הסוף למשפט בן שש השנים שמנהלת אוניברסיטת קליפורניה וחברת Eolas שבבעלותה נגד מיקרוסופט, שהסתיים השבוע במכה קשה לחברה: רשם הפטנטים האמריקני אישרר את בעלותה של אוניברסיטת קליפורניה (באמצעות חברת הטכנולוגיה שלה Eolas) על רכיב תוכנה המשולב בדפדפנים, כך מדווח אתר ZDNet.

 

ב-2003, קבע חבר מושבעים שדן בתביעה שהגישה האוניברסיטה נגד מיקרוסופט, כי ענקית התוכנה תשלם קנס בסך 521 מיליון דולר בגין הפרת הפטנט, וכן תבצע שינויים בשיטת העבודה של דפדפן אינטרנט אקספלורר שלה.

 

בעוד שנציגיה של האוניברסיטה מביעים שביעות רצון מההחלטה, יצרנית הדפדפן השולט על כ-90% מהשוק העולמי, מאוכזבת מקביעתו של רשם הפטנטים, והודיעה כי אינה מתכוונת לוותר.

 

כעת לא ברור מה תעשה מיקרוסופט, שהצהירה בעבר כי היא משתפת פעולה עם אפל, מקרומדיה ו-RealNetworks כדי לפתור את הבעיה. עורך דינה של Eolas אמר אז כי החברה מוכנה להתפשר עם ענקית התוכנה, שלדבריו, "הרוויחה מיליארדי דולרים באמצעות ההמצאה שלנו".

 

ה-W3C נגד הפטנט

 

התביעה המקורית הוגשה בשנת 1999, ובמסגרתה טענו Eolas ואוניברסיטת קליפורניה, כי מיקרוסופט שילבה בדפדפן שלה תוספים ויישומים שונים ללא רשיון ובכך הפרה את זכויותיהם.

 

פטנט מספר 5,838,906, שנרשם על ידי Eolas ב-98, מכסה את הדרך בה מטפל הדפדפן ביישומים חיצוניים, כמו פקדי ActieX, סרטוני QuickTime ואנימציות פלאש.

 

גופים שונים, ביניהם ה-W3C, ארגון המפתח תקנים לאינטרנט, תמכו בעמדת מיקרוסופט נגד רישום הפטנט וטענו כי פיתוחים קודמים לשילוב רכיבי תוכנה בדפדפן שוללים את דרישתה של Eolas לפטנט.

 

צו המניעה הושהה

 

פסק הדין הראשוני אושרר על ידי בית המשפט המחוזי בשיקגו, בינואר 2004, שבמקביל, השהה את צו המניעה שהוצא נגד מיקרוסופט, וקבע כי יותר לה להשתמש בטכנולוגיה עד לקבלת פסק הדין בערעור שהגישה לבית המשפט לערעורים. ערכאה זו פסקה עוד, כי לחברה תינתן הזדמנות להציג הוכחות לכך שעשתה שימוש ברכיב זה בטרם נרשם כפטנט על שמה של Eolas.

 

"הבחינה מחדש של רשם הפטנטים עשויה להסתיים בביטול הפטנט", אמרו אז במיקרוסופט, אך אנשי Eolas נותרו איתנים בדעתם. "אני בטוח שכאשר רשם הפטנטים יבחן את הנושא - הוא יאשר את צדקתנו", אמר פרקליטה של החברה.

 

במרץ אותה שנה, הודיע רשם הפטנטים כי הוא נוטה לבטל את הפטנט, זאת משום שלא השתכנע כי בו משום חידוש אמיתי, ואישורו הראשוני - יסודו בשיקול דעת מוטעה. כעת, לאחר הבחינה המחודשת, שוב התהפך הגלגל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אינטרנט אקספלורר. ייערכו שינויים?
מומלצים